alexa 03.2081.400 | Full Open | El Primero | Chronomaster | Zenith | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Zenith Chronomaster El Primero Full Open

Faaliyetlerine LVMH Group bünyesinde devam eden İsviçreli ünlü marka Zenith, Chronomaster Koleksiyonu bünyesinde yer alan ve Baselworld 2017 yenilikleri kapsamında saatseverlerin beğenisine sunulan Chronomaster El Primero Full Open modeli ile mercek altında.

Zenith-Chronomaster-El-Primero-Full-Open-13.jpg

İnceleme köşemizin bugünkü konuğu yine bir Zenith… Efsanevi El Primero modeli ile hemen her saatseverin aklında yer eden marka, özellikle son yıllarda adeta yeniden yarattığı ürün grubu ve geleneksel saatçilik gibi köklü ve nispeten durağan bir sektör için rekor sayılabilecek frekansta CEO değiştirmesiyle gündemdeki yerini koruyor. 

Markanın ana ürün gruplarından Chronomaster Koleksiyonu bünyesinde yer alan Chronomaster El Primero Full Open modeli 38mm ve 42mm olarak iki farklı kasa çapında sunuluyor. 1969 yılında tanıtılan orijinal El Primero A386 modelinin de 38mm olduğunu da burada hatırlatmış olalım. Bizim inceleme için seçtiğimiz versiyon ise 42mm çapa sahip olan Ref. 03.2081.400 modeli. 

Zenith-Chronomaster-El-Primero-Full-Open-9.jpg

Modelin kasası yeni nesil Chronomaster Koleksiyonu modellerinden aşina olduğumuz şekilde tasarlanmış. 42mm çapıyla gayet modern bir ebat sunan kasada mat ve parlak yüzeyler birlikte tercih edilmiş. Kasanın ön ve arka yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camlar kullanılmış. Su geçirmezlik değeri 100 metre olarak ayarlanan kasanın arka kapağı dört adet minyatür vida ile sabitlenmiş. Dress watch tarzı modelleri için pek dert etmesem de açıkçası spor modellerde minyatür vida veya geçme arka kapaklar, su geçirmezlik konusunda beni hep biraz tedirgin etmiştir. Modelin ayar tepesi ve kronograf butonları da klasik El Primero Chronograph modelinden esinlenerek tasarlanmış. Piston tarzı butonların kafa kısımlarına ince bir çizgi eklenmiş. İri ayar tepesinin üzerine de markanın sembolü olan yıldız figürü işlenmiş.

Zenith-Chronomaster-El-Primero-Full-Open-6.jpg Zenith-Chronomaster-El-Primero-Full-Open-11.jpg

Chronomaster Koleksiyonu’nda yer alan farklı modellerde gördüğümüz bu kasa tipini oldukça başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Açıkçası 38mm olan versiyon bana biraz daha yakın duruyor ancak bunun sebebi 42mm’nin dengesiz veya sakil bir uyarlama olduğunu düşündüğümden değil, aksine bence klasik versiyonun havası muhafaza edilerek gayet başarılı bir şekilde 42mm çapa adapte edilmiş.

Zenith-Chronomaster-El-Primero-Full-Open-4.jpg

Modelin bir kadranı yok desek yeridir zira isim kısmında yer alan “Full Open” (tamamen açık) ibaresiyle de açıklandığı üzere iskelet tarzı bir kadran formu tercih edilmiş. Aslında bu tarz kadrana ilk defa bu modelde rastlamıyoruz zira El Primero Lightweight modeli de, isminde geçen hafifliği sağlayabilmek adına, bu şekilde tasarlanmıştı. Ancak fiyat skalası olarak ilk defa koleksiyon özelinde giriş seviye kabul edilebilecek bir modelde rastladığımız aşikâr. 

Zenith-Chronomaster-El-Primero-Full-Open-8.jpg

Gri tonların hakim olduğu kadranda mavi ve kırmızı detaylara yer verilmiş. Saat ve dakika markörlerinin yerleştirilmesi için hazırlanan iç bezel ve saat 3 hizasında yer alan alt kadranda mavi tonunda detaylar kullanılmış. Saat 3 ve 6 hizasında bulunan alt kadranların kolları ve kronograf saniye kolu ise kırmızı renkte detaylarla belirgin hale getirilmiş. İskelet kadranların en bariz dezavantajlarından olan okunabilirlik sorunu bu modelde biraz hafifletilmiş ancak yine de bir Military Watch performansı beklememek lazım. Kollar ve saat markörleri baton tarzda tasarlanmış ve karanlık ortamlarda daha net görünebilmesi için SuperLuminova fosfor malzemesi tatbik edilmiş. Kadran ile ilgili ilginç detaylardan biri de marka ve model ile ilgili tekstlerin safir kristal ön cama iç kısımdan eklenmiş olması… Tarih fonksiyonuna ait pencere ise kadranın saat 6 hizasına konumlandırılmış. Kırmızı fontlarla gri zemin üzerine işlenen tarih diskinin fontları, modelin iskelet formuna ve kısmen endüstriyel görüntüsüne uygun şekilde boşluklu sembollerden oluşacak şekilde seçilmiş.

Zenith-Chronomaster-El-Primero-Full-Open-7.jpg

Modelin içerisinde markanın efsanevi mekanizması Zenith El Primero Caliber 400 kullanılmış. İlk tanıtıldığı 1969’dan bu yana Zenith modellerine hayat veren mekanizma 36000vph değerinde hi-beat çalışma hızı ile tanınıyor. Safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebilen mekanizma gri tonlarında hazırlanmış. Modelin tasarımıyla örtüşmesi açısından mekanizmanın dekorasyonunda klasik Cotes de Geneve desenleri yerine daha endüstriyel bir görüntü sunan düz çizgiler tercih edilmiş. 

Zenith-Chronomaster-El-Primero-Full-Open-10.jpg

Zenith Chronomaster El Primero Full Open modeli, kasa çapı, bezel materyali ve deri kayış/paslanmaz çelik bilezik gibi çeşitli opsiyonlar sunuyor. Bizim inceleme için seçtiğimiz model, paslanmaz çelik bilezikli versiyon. Rolex’in Oyster tarzı bileziği ile bariz benzerlikler taşıyan bileziğin yapım kalitesi fevkalade. Mat ve parlak yüzeylerin beraber kullanıldığı bileziğin ucunda ise Zenith amblemli ve oldukça şık bir katlanır klips görev yapıyor. Bileziğin yapım kalitesi için söylenecek tek bir olumsuz yan göremiyorum. Estetik açıdan nasıl durduğu kısmında da pek yorum yapmaya gerek görmüyorum zira tasarım olarak nereden esinlenildiği gayet açık. Ancak bu model ile siyah deri kayış opsiyonunun daha başarılı duracağını düşünüyorum çünkü paslanmaz çelik bilezik renk tonu ve yüzey dokusu olarak endüstriyel bir görüntüyle tasarlanan iskelet kadranı ve mekanizmayı gölgede bırakmış. Siyah deri kayışlı versiyonun monokrom görüntüsü ve kontrast yaratacak koyu rengiyle kadran ve mekanizmayı çok daha iyi bir şekilde ön plana çıkaracağından şüphem yok. 

Zenith-Chronomaster-El-Primero-Full-Open-12.jpg

Satış noktalarına Haziran itibarıyla ulaşması beklenen yeni koleksiyon 9900,00 CHF başlangıç fiyatı ile satışa sunuluyor.

Zenith-Chronomaster-El-Primero-Full-Open-2.jpg Zenith-Chronomaster-El-Primero-Full-Open-3.jpg

Benzer İncelemeler