alexa Zenith | Defy | Chroma II | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Zenith Defy Chroma II

Zenith, markanın sembol detayları arasına giren gökkuşağı temasını iki yeni model ile bir kez daha saat tutkunlarının beğenisine sunuyor.

zenith-defy-chroma-ii-1.jpg

Saatçilik tarihi açısından birçok önemli gelişmeye ev sahipliği yapan 1969 yılını, artık bir efsane kabul edilen El Primero mekanizma ile taçlandırmaya devam eden Zenith, alternatif malzemelerin ve renk paletlerinin kullanıldığı çarpıcı modellere imza atmaya devam ediyor. Markanın zengin tarihi içerisinde önemli bir detay olan gökkuşağı teması, 2022 yılında tanıtılan Defy 21 Chroma Chronograph Limited Edition modelinin ardından, tekrar Zenith kataloglarında yerini alıyor.

zenith-defy-chroma-ii-2.jpg

Yeni model ailesinde iki farklı referans yer alıyor. Siyah ve beyaz renkleri odağına alan modeller, 44mm çapında ve 14.50mm yüksekliğinde tasarlanmış, bol fasetli kasalarla geliyor. Zenith geleceğe açılan yüzünü temsil eden Defy platformu temel alınarak hazırlanan kasalar, parlak siyah veya mat beyaz seramik malzemeden üretiliyor. Kasaların ön yüzünde seramik malzemeden üretilmiş bezel ve yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal cam bulunuyor. Kauçuk contalı kurma kolu ve yassı dikdörtgen kronograf butonları ile donatılan sportif kasayı, safir kristal cam bölmeli arka kapak tamamlıyor. Şık kasa, 100 metre su geçirmezlik sunuyor.

zenith-defy-chroma-ii-3.jpg

Her iki model de, perfore tasarlanmış kadranlara ev sahipliği yapıyor. Gökkuşağı temasına uygun renklendirilmiş fasetli indekslerin ve baton kolların görev yaptığı Tri-Compax kronograf dizilimli kadran, SLN fosfor malzemesi ile hemen her ortamda yeterli okunabilirlik vadediyor.

zenith-defy-chroma-ii-4.jpg zenith-defy-chroma-ii-5.jpg

Yeni model ailesi gücünü, çift eşapman sistemiyle saat dünyasının yenilikçi kalibreleri arasında yer alan El Primero 9004 mekanizmadan alıyor. Otomatik kronograf özellikli mekanizma, El Primero konseptinim sembol detayı kabul edilen 5Hz (36.000vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda ise 50 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor. 1/100 sn. hassasiyetinde ölçüm yapabilen kronograf fonksiyonu ise bu özelliğini, 50Hz (360.000vph) gibi dudak uçuklatan bir hızla çalışan kronograf eşapmanından alıyor. Modele özel hazırlanan mekanizma gökkuşağı renklerinde PVD kaplanmış köprüleri ve mavi renkli yıldız rotoruyla izleyenlere göz ziyafeti sunuyor.

zenith-defy-chroma-ii-6.jpg

Her biri 500 adet ile sınırlı üretilen modeller, yine gökkuşağı temalı dikişlerle süslenmiş, siyah ve beyaz kauçuk kayışlar eşlik ediyor. 

Benzer İncelemeler