alexa Zenith 2022 Yenilikler | Zenith Defy Skyline
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Zenith Defy Skyline

Sport-Chic saat kategorisinin en yeni oyuncusu Zenith’ten geliyor. Bakalım yeni Defy Skyline, saat dünyasının en popüler sınıfında nasıl bir başarı gösterecek?

Paslanmaz çelik kasa, kasaya entegre bilezik, tarih ve saniye komplikasyonları, konfor getiren bir tasarım, mümkün olan en ince işçilikle hazırlanmış detaylar. İşte bu formül saat dünyasının en başarılı oyuncularının üretilmesine imkân tanıyan, sihirli bir kombinasyonu içeriyor. Bugün birçok markanın bahsi geçen kategoride efsane olarak adlandırılabilecek modelleri bulunuyor. Zenith de bu efsaneler arasında yer almak istemiş olmalı ki yeni Defy Skyline ile oldukça gelecek vaat eden bir profile imza atmış.

zenith-defy-skyline-18.jpg zenith-defy-skyline-11.jpg

Zenith denilince akla gelen ilk isim, El Primero olmalı. 1969 yılında hayatımıza giren kalibre, saatte 5Hz/36000vph frekansıyla birçok saat severin gönlünü fethetmeyi başarmış durumda. Bana sorarsanız, El Primero’nun başarısının altında yatan en önemli faktör 5Hz’lik çalışma hızı. O halde bu özelliği neden sadece zamanı gösteren bir kalibreye taşımayasınız ki?

zenith-defy-skyline-12.jpg zenith-defy-skyline-13.jpg

Defy Skyline’da yapılan da tam olarak bu. In-house geliştirilen otomatik Caliber 3620, saatte 36000 titreşimde çalışıyor ve 60 saatlik güç rezervine sahip. Silikon balans yayı, çift yöne kurma sistemi gibi güncel saat teknolojilerinin birçoğunu da bünyesinde barındırıyor. Saat 9 hizasında bulunan küçük saniye göstergesi ise, 1/10 artışlarla hareket ediyor. Baş döndürücü bir hız denilebilir. Saat 3 hizasında yer alan tarih penceresi ise, kadrandaki bütünlüğü bozmadan fonksiyonellik eklemenin mümkün olduğunu bizlere gösteriyor.

zenith-defy-skyline-14.jpg

Kadranda Zenith’in yıldız sembolüne rastlıyoruz. Hatta Zenith yıldızlarından oluşan bir kadran desek daha doğru olur. Markanın isim anlamı zirve olduğuna göre, etrafa serpiştirilmiş yıldızlar görmekten daha doğal ne olabilir ki? Kollara ve indekslere uygulanan Super-LumiNOVA ile kadranın gece görüşü kolaylığı maksimum düzeye çıkarılmış. Ön ve arka yüzeylerinde safir kristal camlara yer verilen saatin su geçirmezlik değeri, vidalı tepenin de yardımıyla, 100 metre olarak belirlenmiş. Şu anda siyah, mavi ve gümüş olmak üzere üç farklı renkte kadran alternatifi bulunuyor. İlerleyen zamanlarda bu sayının artacağına eminim.

zenith-defy-skyline-15.jpg zenith-defy-skyline-16.jpg

Zenith, Defy Skyline modelinde 41mm x 12mm ölçülerinde paslanmaz çelik kasaya yer verilmiş. Boynuzlar arası dikey mesafe ise 46mm, haliyle bilekte son derece konforlu bir saat ile karşı karşıya olduğunuzun garantisini verebilirim. Bezelde yer alan on iki kenarlı tasarım göze başka bir saatten tanıdık gelse de, Defy Skyline’nin genel çizgileriyle yakalanan müthiş uyuma değinmeden geçemiyorum.

zenith-defy-skyline-17.jpg

Saatler, çift taraflı katlanır klipse sahip paslanmaz çelik bileziklerle kullanıcılara sunulacak. Öte yandan siyah kadranlı versiyonda siyah, mavi kadranlı versiyonda mavi, gümüş kadranlı versiyonda ise hâkî yeşil renkli kauçuk kayış da kutu içeriğine dahil ediliyor. Bilezikler ve kayışlar kolay değişim sistemleriyle donatıldığından, kullanıcı hiçbir ekipmana ihtiyaç duymaksızın, kendi başına kayış/bilezik değişimi yapabiliyor.

zenith-defy-skyline-19.jpg

Yazının başında bahsi geçen formülün Zenith Defy Skyline’ye uygulanışı, kusursuz bir başarıyla tamamlanmış gibi görünüyor. Modeller için belirlenen liste fiyatı ise CHF 9,240.

Benzer İncelemeler