alexa 51.2080.4021/01.C494 | El Primero | Chronomaster | Zenith | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Zenith El Primero Chronomaster Power Reserve

İncelememize her zamanki gibi kasadan başlıyoruz. Bizim incelemeye aldığımız model two-tone olarak değerlendirebileceğimiz pembe altın ve paslanmaz çelikten üretilmiş. Fakat bunun yanında saatin paslanmaz çelik, pembe altın ve titanyum versiyonları da bulunuyor. 42 mm’lik kasa ölçüsü benim gözümde günümüzün en ideal kasa çaplarından. 42 mm’lik kasa çapının yanında saatimiz 14 mm kalınlığı ile ideal bir konfor sunuyor.

01-C494.jpg

Saatin önünde ve arkasında safir kristal cama yer verilmiş. Ön tarafta kullanılan bombeli safir kristal camın her iki yüzüne de yansıma önleyici kaplama uygulanmış. Bu sayede saatin okunabilirliği üst düzeyde. 100 metre su geçirmezlik değeri ise bu saat için beklentileri fazlasıyla karşılıyor.

Saatin kurma kolunda ve chronograph butonlarında pembe altın kullanılmış. Birçok markada gördüğümüz gibi kurma kolunda markaya dair işaretleri bu modelde de görüyoruz. Kurma kolundaki Zenith’in yıldızı bizlere göz kırpıyor.

01-C494-4-.jpg

İncelememize kadran ile devam edebiliriz. Kadranda birçok detay bizleri bekliyor. Kadrandan bahsetmeye saat 9 noktasındaki open heart ile başlamak doğru olacaktır. Saatin kalbini görebildiğimiz bu açıklık saate her baktığımızda bir hayranlık uyandırıyor. Aynı zamanda open heart gizlenmiş small second ile saniye akışını seyretmek mümkün.

Kadran rengi olarak bizim incelediğimiz modelde krem rengi tercih edilmiş. Fakat farklı varyasyonlarla siyah ve mavi kadran renkleri de tercih edilebiliyor. Yine kasa materyaline göre farklılık gösteren indeks ve kollar bizim incelediğimiz modelde pembe altın olarak tercih edilmiş. Bezelde, tepede ve kadranda gördüğümüz pembe altın detayı kendi içerisinde bir bütünlük sağlıyor.

01-C494-2-.jpg

Zenith’in geliştirdiği El Primero 4021 otomatik kalibrenin sunduğu minimum 50 saatlik güç rezervi kadranın 6 noktasında bulunan güç rezervi indikatörü sayesinde okunabiliyor. Saat 3 noktasında ise 30 dakikalık sayaç bulunuyor. Bezel ile kadran arasında yer alan takimetre skalası ile ölçüm yapmak mümkün.

01-C494-1-.jpg

Güç göstergesi ve saniye kolunda mavi renk tercih edilmiş. Kurma kolunda gördüğümüz Zenith yıldızını saniye kolunda da görüyoruz. Saat kadran olarak ne kadar kalabalık gözükse de kendi içerisindeki detaylar ve kontrast renkler ile okunabilirlik üst düzeyde.

İndekslerde ve kollarda SuperLuminova SLC C1 kullanılmış fakat uygulanan yüzeyin küçüklüğü sebebiyle fazla bir beklentide olmamak lazım.

Saatin kalbinde in-house El Primero 4021 otomatik bir kalibre yer alıyor. Transparan arka kapak sayesinde sanat eseri diyebileceğimiz mekanizmayı seyretmek mümkün. Saatin rotorunda yer alan Zenith yıldızı modele dair bir diğer güzel detay. Minimum 50 saat güç rezervine sahip saat 248 adet parçanın titizlikle montajı ile sağlanıyor.

01-C494-5-.jpg

Cotes de Geneve motifini gördüğümüz mekanizma 36,000 vuruş ile çalışıyor ve toplamda 39 adet taş bulunuyor. Seyir zevki için kadrandaki açıklığın yetmediği durumda kullanıcılar sık sık mekanizmayı seyredeceklerdir.

Bizim incelediğimiz 51.2080.4021/01.C494 referans kodlu modelde kahve timsah derisi kordon kullanılmış. Diğer kasa ve kadran seçeneğine sahip saatlerde kadran rengine göre siyah ve mavi renkli timsah derisi kordonu görmek de mümkün. Saatin klipsli tokasında daha önce sıkça gördüğümüz yıldız yine bizleri selamlıyor.

01-C494-6-.jpg

Kendi marka sınıfında mekanizması ve detaylı finishing ile kullanıcılarına ayrıcalığını hissettiren Zenith bu modeliyle de harika işler başarmış. Baselworld 2016’ya sayılı günler kala markanın yapacağı tanıtımları dört gözle bekliyoruz. Siz de yeni modellerden haberdar olmak için HOROBOX’tan ayrılmayın.

01-C494-7-.jpg

01-C494-8-.jpg01-C494-9-.jpg

Zenith markasını Türkiye’ye getiren Konyalı Saat’e teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bu ayrıcalığı yaşamak isteyen saat severler kendilerine en yakın Zenith bayisini öğrenmek için 0212 494 32 32 no’lu numarayı arayabilirler.

Benzer İncelemeler