alexa 03.2062.4057/69.R515 | Stratos | El Primero | Zenith | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Zenith El Primero Stratos Ref. 03.2062.4057/69.R515

zenith-logo-5.jpg

İnceleme köşemizin bugünkü konuğu, El Primero efsanesinin kilometre taşlarından Zenith El Primero Stratos sizlerle.

Yazının başlığına baktığımda aklıma bahsetmem gereken üç farklı kavram geliyor. Bunlardan birincisi elbette Zenith El Primero model ailesi… Dünyanın ilk hi-beat (36.000vph) çalışma frekanslı kronograf mekanizması olan El Primero, bugün efsanevi markanın lokomotif ürün gruplarının başında geliyor. Spor kronograf özellikli saatlerin belki de en ikonik model aileleri arasında yer alan koleksiyonun aynı zamanda Zenith’in mekanizma tasarlama konusunda geldiği noktayı da tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren ileri teknoloji ürünü versiyonlara da ev sahipliği yapıyor.

03-2062-4057-69-r515-zenith-el-primero-stratos-10.jpg

Devam edelim… Stratos… Stratos mevzusuna geçmeden önce modelin atalarından Zenith El Primero Flyback Rainbow’dan bahsetmek daha doğru olur zira incelememize konu saatin kökleri, direkt olarak bu bahsedeceğim modele dayanıyor. Takvimler 1997’yi gösterdiği sene Fransız Hava Kuvvetleri seçkin personeli için ihtiyaç duyduğu saatin teknik gereksinimlerini belirleyerek Zenith’e gider. Talep edilen özellikler hiç de mütevazı değildir; 9 ila 11G arasında itme gücüne dayanabilen, oldukça geniş basınç ve sıcaklık değerleri arasında kusursuz çalışmaya devam edebilen ve en zor koşullarda bile ilk bakışta okunabilecek kadar net kadranı olan bir model… Zenith’in cevabı da gayet net olur; “oldu bilin”. Kısa zaman sonra saat dünyası efsanevi El Primero model ailesinin en “taktik” üyesi ile tanışır: Zenith El Primero Flyback Rainbow.

zenith-el-primero-flyback-rainbow-.jpg

Bugün Vintage saat tutkunu koleksiyonerler başta olmak üzere hemen her saatsever için tanıdık bir sima olarak hatırlanan Zenith El Primero Flyback Rainbow, müzayedelerin en çok ilgi gören modelleri arasında yer almaya devam ediyor.

Ardı arkası kesilmeyen yönetimsel değişikliklere rağmen zor günleri geride bırakalı oldukça zaman geçen Zenith, bugün El Primero model ailesinde farklı temalarda hazırlanmış bir çok versiyona ev sahipliği yapıyor. İncelememize konu modele temel platform teşkil eden Zenith El Primero Stratos Flyback Rainbow modeli ise, markanın 90lı yılların efsane modeline saygı duruşunda bulunduğu çok başarılı bir re-issue örneği olarak saatçilik tarihinde yerini alıyor.

03-2062-4057-69-r515-zenith-el-primero-stratos-1.jpg

Mevzu re-issue olduğunda Zenith’in kabiliyetlerinden ayrıca bahsetmeye pek de gerek görmüyorum zira markanın bu tarz saatler arasında referans teşkil edecek çok başarılı modelleri mevcut. Zenith El Primero Stratos Flyback Rainbow, markanın ürün gamına 2014 senesinde eklenmiş bir model. Çıkar çıkmaz model ailesinin en çok bahsi geçen üyeleri arasında yer alan versiyon, özellikle orijinal El Primero Rainbow modeline gönderme yapan detaylarıyla re-issue modeller arasında da kendine özel bir yer edinmeyi başarmış.

Gelelim incelememize konu modele… Felix Baumgartner ismi size bir şey hatırlattı mı bilmiyorum dolayısıyla hatırlatmadığını varsayarak biraz bahsedeyim. Avusturyalı maceraperest Baumgartner, geçtiğimiz yıllarda Zenith ve ekstrem aksiyonların vazgeçilmez destekçilerinden Red Bull sponsorluğunda bir rekora imza atmıştı. Genç maceraperest, dünyanın uzayla olan bağlantısının ulaşılabilecek en az olduğu noktadan özel bir kapsül içinde serbest düşüş yapmış, bu sayede yeryüzünden 39 km yükseklikten atlayarak sadece dünyanın en uzun serbest düşüşü rekorunun değil, 1.1 Mach süratle ses duvarını serbest düşüşle aşan ilk insan unvanının da sahibi olmuştu.

03-2062-4057-69-r515-zenith-el-primero-stratos-9.jpg

Organizasyonun sponsorlarından biri olan Zenith, merak ve cesaretin bir araya geldiğinde nelere kadir olduğunu gösteren bu nefes kesici aksiyonun anısına özel bir model çıkartmayı da ihmal etmemişti.

03-2062-4057-69-r515-zenith-el-primero-stratos-2.jpg

İncelemeye konu modelimiz aslında markanın ürün grubuna geçtiğimiz yıllarda eklenen re-issue Zenith El Primero Stratos Flyback Rainbow ile aynı platformu kullanıyor. Modelin 45.5mm çapında tasarlanan kasası paslanmaz çelikten üretilmiş. Uzun ve yassı kronograf butonlarının eşlik ettiği kasanın ön yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmelere dayanıklı safir kristal cam görev yaparken arka yüzünde ise modelin ithaf edildiği olaya gönderme yapan detaylarla bezenmiş masif paslanmaz çelik kapak yer alıyor. Modelin karakteristik özelliklerinden bir diğeri de kenar kısımları kesme kristal gibi duran dalgıç tipi bezel olarak karşımıza çıkıyor. Kasanın su geçirmezlik derecesi 100 metre olarak ayarlanmış.

03-2062-4057-69-r515-zenith-el-primero-stratos-3.jpg 03-2062-4057-69-r515-zenith-el-primero-stratos-5.jpg

Modelin kadran dizilimi ve alt-kadranlarına atanmış fonksiyonlar olarak yine Zenith El Primero Stratos Flyback Rainbow ile aynı olduğunu söylemek mümkün. Kontrast tonlar ve canlı renklerle fonksiyonları rahat okunabilir hale gelen kadran, Tri-Compax kronograf formunda tasarlanmış. Birbirine geçmiş dairesel alt-kadranlara, baton tipi indeksler ve kollar eşlik ediyor. Tarih fonksiyona ait gösterge ise saat 6 konumuna yerleştirilmiş.

03-2062-4057-69-r515-zenith-el-primero-stratos-4.jpg

Zenith El Primero Stratos modelinin içerisinde markanın efsanevi El Primero kalibre grubunun modern temsilcilerinden Caliber 4057 B görev yapıyor. 36.000vph frekansında çalışan 31 taşlı otomatik kronograf mekanizma 326 parçadan oluşuyor ve tam kurulumda 50 saate kadar güç rezerv süresi sunabiliyor.

03-2062-4057-69-r515-zenith-el-primero-stratos-6.jpg

İnceleme için seçtiğimiz modelin üzerinde, bezelin kenarlarında gördüğümüz desenlere yer veren siyah kauçuk bir kayış yer alıyor. Yumuşak ve konforlu kayışın uç kısmında ise Zenith imzalı paslanmaz çelikten üretilmiş katlanır klips bulunuyor. Koleksiyonda aynı modelin bir de deri kayışlı versiyonu yer alıyor.

03-2062-4057-69-r515-zenith-el-primero-stratos-7.jpg 03-2062-4057-69-r515-zenith-el-primero-stratos-8.jpg

İncelememize konu modeli inceleme fırsat bulduğumuz Quadran Boutique ailesine destekleri ve her zamanki misafirperverlikleri için bir kez daha teşekkür ederiz.

Benzer İncelemeler