alexa Zenith | Heritage | Pilot | Café Racer | Baselworld 2016 | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Zenith Heritage Pilot Café Racer Merceğimiz Altında

zenith-logo.png

İncelememize geçmeden önce saate adını veren “Café Racer” kültürü hakkında bilgi vermek istiyorum.

‘’ Café Racer ‘’anavatanı İngiltere olan bir motosiklet akımını temsil ediyor. 1960’lı yıllarda başlayan trend, zamanın gençleri tarafından hafif, maliyeti düşük ve yol tutuşu yüksek motosikletlerin modifiye edilerek daha performanslı hale getirilmesini amaçlıyor. Düşük gidon, öne yatık sürüş pozisyonu ve minimalist tasarım Café Racer motosikletlerinin olmazsa olmazlarından. Modellerin ismi ise bu motosikletlerle henüz yeni yapılmaya başlanmış Britanya yollarında yarışan ve mola yerlerinde sosyalleşip zaman geçiren kişilerden geliyor.

Café Racer’lar sadelik, özgürlük ve gücü temsil ederken, Zenith de yeni modelinde bu değerlerin öncülüğünde tasarımını ve üretimini gerçekleştirmeyi başarmış.

Saat, nispeten büyük sayılabilecek 45mm’lik kasa ölçüsüne sahip. Kasa, paslanmaz çelikten üretilmiş ve üzerine saatin retro karakteriyle uyumlu olacak şekilde eskitme işlemi uygulanmış.  Büyük ve kıvrımlı kronograf butonları her koşulda rahat bir kullanım sunarken, soğan formlu kurma kolu da saatin kalanıyla büyük bir uyum içerisinde.

zenith-pilot-cafe-racer-1.jpg

AR kaplamaya sahip safir kristal cam hafif bombeli tasarlanmış. Titanyum arka kapağın üzerindeki klasik Café Racer motosiklet gravürü etkileyici bir görsel unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Zenith-Pilot-Cafe-Racer-Baselworld-2016-7.jpgZenith-Pilot-Cafe-Racer-Baselworld-2016-10.jpg

Café Racer gri-yeşil ve dokulu bir kadrana sahip. Vintage tonlarda luminovalı kollar ve indeksler hem görsel hem de işlevsel açıdan saati tamamlayan unsurlardan.

Bi-compax kronograf yerleşimine sahip saatin kadranında tarih penceresinin bulunmaması sadelik adına alınmış başarılı bir karar.

Zenith-Pilot-Cafe-Racer-Baselworld-2016-8.jpg

Saat ile beraber sunulan nubuk kayış, spor ve vintage görünümü aynı anda sunabilmesiyle ön plana çıkıyor ve titanium tokaya sahip.

İsmini aldığı motosikletler gibi Heritage Pilot Café Racer da etkileyici bir makineye sahip. Otomatik kronograflı kalibre El Primero 4069, 50 saatlik etkileyici güç rezervi değeriyle göz dolduruyor. Mekanizmanın kökleri 1969 yılında üretimine başlanan 36000vph El Primero kalibresine dayanıyor.

Zenith-Pilot-Cafe-Racer-Baselworld-2016-9.jpg

Zenith Heritage Pilot Café Racer kesinlikle ilginç bir kol saati. Klasik Pilot konseptini muazzam detaylarla işlenmiş bir kasa ve etkileyici motosiklet temasıyla birleştiren modele Pilot yerine Motosiklet temalı saat desek yeridir zira aklımdaki “A-2 bomber” montuyla göz alıcı bir Café Racer süren kişi imajına hayranlık duymamak elde değil.

zenith-pilot-cafe-racer-baselworld-2016-5.jpgZenith-Pilot-Cafe-Racer-Baselworld-2016-11.jpg

Benzer İncelemeler