alexa Saat Koruma | Vintage Saat Koruma | Saatimi Nasıl Korurum
Horobox

Dk. Okuma Süresi

“Vintage Saatimi Nasıl Korurum?”

Vintage saatleriniz daha uzun yıllar bileğinizde size eşlik etsin istiyorsanız, bu 7 öneriyi okumadan geçmeyin.

vintage-saatimi-nasil-korurum-3.jpg

1-) Saatlerinizi Doğru Alanlarda Saklayın

Saatlerimizin iki büyük düşmanı var; nem/rutubet ve toz. Bu düşmanlara karşı koruma sağlayabilmek için saatlerinizin kuru kalacağı, ısının kontrol altında tutulduğu bir alanda saklamayı ihmal etmeyin. Özellikle nem saatlerin içine nüfuz edebilir, kadranı mahvedebilir ve mekanizmanın pas tutmasına neden olabilir.

vintage-saatimi-nasil-korurum-8.jpg

Saatlerinizi ışıktan korumaya da özen göstermelisiniz. Fakat yine de bazı ‘yaşanmışlık’ izleri saatinizin değerini arttırabilir. Işık bazen siyah kadranların çikolata kahvesine benzer bir renge dönüşmesine neden olabilir. Tabii bu durum markaya, modele, tasarımına göre değişkenlik gösterir. Tropikal – çikolata rengi kadranlar, siyaha göre çok daha değerli olabiliyor.

vintage-saatimi-nasil-korurum-2.jpg

2-) Düzenli Olarak Servise Gönderin

Uzmanlar düzenli olarak kullanılan saatlerin her dört – beş senede bir servise gönderilmesini öneriyor. Eğer saatinizi yılda birkaç kez bileğinize takıyorsanız böyle bir bakıma ihtiyacı olmayabilir. Kronograf ve dakika tekrarlayıcı gibi özelliklere sahip olan komplike modeller düzenli kullanılıyorsa daha sık ve detaylı bakıma alınabilir.

vintage-saatimi-nasil-korurum-7.jpg

3-) Saat Ustasıyla / Servisle İletişimde Olun

Saat ustanızla ve/veya marka servisiyle iletişimde olmanız çok önemli. Eğer saatinizin parçalarının değiştirilmesini veya parlatılmasını istemiyorsanız, mutlaka durumu bildirmelisiniz. İletişimde olmanız halinde bile maalesef bazen istemediğiniz şeyler yaşayabilirsiniz.

vintage-saatimi-nasil-korurum-5.jpg vintage-saatimi-nasil-korurum-6.jpg

Saatin servisten geri döndürülemez bir hatayla gelmesi, koleksiyonerin gözyaşları dökmesine neden olabilir. Bu sebepten saat ustasıyla güvenilir ilişki kurmak önemlidir.

4-) Bezeli ve Kadranı Koruyun

Birçok saatin değeri kadranından ölçülür; bu nedenle vintage saatlerde kadranın olabildiğince orijinal kalması için çaba göstermenizi öneririz. 1930-1950 arası üretilen saatlerin çoğunda radyum bulunur ve eğer servis için İsviçre’ye gönderilirse, marka legal olarak yeniden ihraç edemeyebilir. Böyle bir durumda eğer saatinizi orijinal radyumuyla birlikte geri almak istiyorsanız yolunuz İsviçre’ye düşecek demektir. Radyumun kadrandan silinmesi demek, saatinizin değer kaybetmesi demek; aynı şey bezel için de geçerli tabii.

officine-panerai-radiomir-1940-marina-militare.jpg

5-) Orijinal Bileziği Koruyun

Orijinal bilezikler koleksiyona değer katar. Gay Frères tarafından Rolex ve Patek Philippe gibi markalara hazırlanan bilezikler çok değerli olabilir. Zamanla daha çok koleksiyoner saatlerinin otantik görünümünü daha çok önemsemeye başladı. Vintage saatler için uygun kayış/bilezik bulmak çoğu zaman zor olsa da orijinallerin her zaman +1 değerde olduklarını unutmayın.

gay-freres-3.jpg gay-freres-6.jpg

6-) Mekanizmayı Koruyun

Mekanizmalar saatlerin motorudur. Uzun zaman çalışması için iyi bakılması gerekir ve gerçekten yetenekli olan saat ustalarının asıl parayı kazandığı yer tam olarak burasıdır. Eğer saatler toz ve neme maruz kalırsa ve/veya yağını kaybederse mekanizma da zarar görebilir.

95-3002-3600-69-c818-zenith-chronomaster-2-3.jpg

Mekanizmanın içindeki parça sayısı yüzleri bulabilir. Yetenekli teknisyenler saatin tamamını sökme, temizleme ve gerekli parçaları yağlama yetisine sahiptir.

mekanik-vs-quartz-6.jpg

7-) Manyetik Alandan Sakının

Bluetooth hoparlörler, tv’ler... Manyetik alalar saatin geri kalmasına veya akreple yelkovanın olması gerekenden hızlı akmasına neden olabilir. Bu nedenle manyetik alanlardan uzak durmakta fayda var. Oldu ki böyle bir problem yaşadınız; panik yapmayın! Saatinizi demanyetize etmek için bir saat ustasına gidebilir veya saat demagnetizeri satın alabilirsiniz.

manyetik-alan-4.jpg

Benzer Haberler