alexa Oris 65 | Bremont Alt1-Z | Longines | Heritage 1967 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

2015’in "Gözden Kaçan" Gözdeleri..

horobox_amblem.png

Saat dünyasını yakından takip edenlerin bildiği üzere her senenin başında, tüm yeniliklerin sergilendiği iki önemli fuar organize edilmektedir. Bir çok saat tutkunu Cenevre ve Basel de yapılan bu fuarlarda piyasaya sunulacak olan yeni modelleri merakla bekler. Fuarların öncesinde ve sonrasında yeni modeller hakkında, yazılı ve görsel basında haberler çıkar, sanal ortamlarda bir çok amatör saat tutkunu fikirlerini paylaşır.

Olumlu olumsuz eleştirileri, kişisel fikirleri ve modeller hakkında üreticileri tarafından yayınlanmış bilgileri takip etmek saat severler için adeta saat almak kadar keyifli bir olaydır. İşte bu heyecanlı dönemin içerisinde yeni açıklanan bazı modeller öne çıkmakla beraber uzun bir süre kendilerinden söz ettirirler. Bu modellere ait yüzlerce fotoğrafı, detaylı incelemeleri ve farklı bilgileri kolayca bulmak mümkündür. Sonuç olarakta bu modellerin popülaritesi artar ve bu durum ilerleyen günler de satış rakamlarına da muhtemelen etki eder.

Biz bugün Horobox ekibi olarak, 2015 yılında tanıtılmış ama diğer popüler saatlerin gölgesinde kalarak gözden kaçırıldığını düşündüğümüz bazı modelleri, burada paylaşıp saat severlerin dikkatine sunmak istedik. Seçimlerimizi yaparken fiyat seviyesi ve modellerin günlük kullanıma uygun olması en önemli kriterlerimizdi. Bu modeller hak ettikleri ilgiyi maalesef görememelerine rağmen bizim dikkatimizi fazlasıyla çektiler ve inanıyoruz ki bu yazımıza okuyan sizlerden de övgü alacaklar :

ORIS Diver’s Sixty Five

00_Oris-Divers-Sixty-Five-2.jpg

Listemizin başında, son dönemin yenilikçi markalarından Oris’in tam 50 yıl önce üretilmiş bir dalış saatinin güncel versiyonu yer alıyor.

Oris 1965, 40mm’lik paslanmaz çelik kasası ve anti refle uygulanmış safir camı ile 1965’de üretilen orijinal modelden teknolojik olarak ayrılıyor da olsa görüntü anlamında bu efsanevi saatin her detayını barındırmayı ihmal etmiyor..

00__Oris-Divers-sixty-five-32.jpg 00__Oris-Divers-sixty-five-52.jpg

Özellikle retro dizaynlara be re-issue ediyosonlara meraklı her saat severin ilgisini çekecek bir model olan Oris 1965 kadranda kullanılan sarı/ekru arası rengiyle özellikle re-issue saatlere mükemmel uyum sağlayan Light Old Radium fosfor ile retro bütünlüğünü muhafaza ederken görenleri kendine hayran bırakmaya da devam ediyor.

00__Oris-Divers-sixty-five-62.jpg 

WR100M su geçirmezlik değerine sahip saatte Sellita’nın 38 saat güç rezervine sahip SW 200 referanslı kalibresi kullanılmış.

00_0_0Sellita-SW200-1.jpg

Ayar yapılırken kendini sıfırlayan saniye kolu ve direkt değiştirilebilir tarih göstergesi gibi özellikleri ile kullanıcılara maksimum kolaylık sunan saat, yine görüntüsüyle mükemmel uyum sğlayan nato veya kauçuk kayış alternatifleri ile satılşa sunuluyor.

Tüm bu fevkalade özelliklerinin yanında 2.000 USD’nin altındaki fiyat etiketiyle de kullanıcılarına memnuniyet garantisi sunan Oris 1965 listemizin en üst sırasını hak ediyor ve bizkere kesinlikle daha fazla ilgi görmesi gerektiğini düşündürüyor.

ZENITH El Primero Chronograph Classic

00_zenith_clssc.jpg

Zenith’in efsanevi El Primero kalibresi bu kez çok farklı bir modele hayat veriyor. Etkileyici bir sadelik sunan “El Primero Chronograph Classic” modelinde daha önce hiçbir modelde kullanılmamış 42 mm’lik bu süper ince bir kasa kullanılmış.

Uzatılmış kayış boynuzları 11 mm lik bu incecik kasada bileği sarıyor ve müthiş bir konfor sunuyor. Tarih göstergesi olmayan modelde 2 adet kronograf tuşu klasik bir dizilimle kasaya adapte edilmiş.

00_zenith_12.jpg 00_zenith_22.jpg

Hafifçe bombe verilmiş ve her iki taraftan anti refle uygulanmış safir kristal camın altında, sadeliği pekiştiren gümüş renkli kadran tüm güzelliğiyle parlıyor.

Bize göre 2015’in yıldızları arasındaki bu model de, diğer alternatiflerin arasından sıyrılıp hak ettiği yeri bulamamış gibi gözüküyor.

BREMONT ALT1-Z

00_br_0001301_0_Large.jpg

2015 yılının başarılı ve dikkat çeken markalarından biri olan Bremont, ALT1-Z referanslı pilot saati ile listemizdeki yerini alıyor.

Kullandığı ETA 7750 kalibreye eklenen modül sayesinde lokal zamanın yanı sıra ikinci bir saati de takip etme şansı veren modelde 43 mm lik paslanmaz çelik kasa kullanılmış.

00_BremontJuly_1.jpg

Her boyuttaki bileğe sorunsuz uyum sağlayan saatin içten dönen bezeli 12 saatlik ölçüm yapılabilen kronografı ile beraber kullanıcısına başarılı bir fonksiyonellik sunuyor. 7.000 usd civarındaki fiyatı bu kalitenin tam karşılığı gibi görünüyor.

Sonuç olarak daha fazla ilgiyi kesinlikle hak ettiğini düşündüğümüz bir model.

Listemizi yine bir Heritage modelle kapatmak istiyoruz. Bu kez 1967 yılında yapılan orjinaline benzetilerek yapılan kronograflı bir dalış saatine bakıyoruz.

x1500x1000_LongesHeritageDiver1967-1.jpg

Longines’in alışık olduğumuz kaliteli işçiliği, Heritage Diver 1967 modelinde başarılı bir tasarımla buluşmuş. Ortaya çıkan sonuç Baselworld 2015’de hatırı sayılır derecede bir ilgiyi üzerine toplamış görünüyordu.

42 mm lik çelik kasasının, kullanılan deri kayışa uyumu ve kronograf fonksiyonu ile 3.500 usd civarındaki etiket fiyatını hakeden bu modelin en dikkat çeken yanı ise bordo renkli alüminyum fonksiyonel bezeli.

Longines_Heritage_Diver_1967_live_09.jpg

Dalış güvenliği sebebiyle sadece tek tarafa dönebilen bezel sayesinde sadece dalış zamanını değil aynı zamanda 2. zaman dilimini de takip etmek mümkün.

ETA tarafından Longines’e özel üretilen, otomatik L688.2 referanslı kalibreyi kullanan model de gözden kaçmış modellerden bir tanesi.

x1500x1000_LongesHeritageDiver1967-3.jpg

@Hodinkee

Benzer Haberler