alexa Luminor Due | Koleksiyoner Yorumları | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Luminor Due Hakkında Koleksiyoner Yorumları

Panerai-brand-Logo1.png

Officine Panerai kısa bir süre önce tanıttığı yeni ürün gamı olan Luminor Due ile hem şov yaptı hem de biz saat severler için yeni bir tartışma ortamı yarattı.Dünyanın farklı noktalarında yaşayan, hepsi birbirinden değerli saat koleksiyoneri dostlarımın bu yeni modeller hakkındaki fikirlerini aldım. Gerek sosyal medyalardaki paylaşımları gerekse sahip oldukları özel modellerle sektöre ivme kazandıran bu özel kişilerin değerli yorumlarını sizlerle paylaşmak istedim.

HASSAN AKHRAS

HassanAkhras.png

@arabwatchguide – Dubai

Panerai’in bir süre önce çıkarttığı, daha ince hatlara sahip ve markanın gelenekselleşmiş donanma, dalış gibi temalarından hafifçe uzaklaşan, yeni Luminor kasası "Luminor Due"yi görmek beni de çok heyecanlandırdı. Açıkçası 42mm çap ve 10,5mm kalınlık ile artık eskiden olduğu kadar spor ve profesyonel bir saat olmadığını düşünüyorum zira bence bu yeni model, herhangi bir kullanıcının takım elbise ile rahatça giyebileceği, daha sofistike ve klâs bir tasarım olmuş. Bu durum şüphesiz modelin kullanım alanını da ciddi şekilde genişletecek ve üzerinde yer alan zarif kıvrımlarla birlikte Luminor Due’nin kendine özgü küçük ama önemli detaylarının da daha fazla saat sever tarafından takdir edilmesini sağlayacaktır. Otomatik Caliber P4000/10 ve üzerinde yer alan zarif perfore tasarımıyla dikkat çeken elden kurgulu Caliber P1000 Rosso Edition gerçekten müthiş duruyor. Bütün o ufak detaylar, değişik parçalar üzerinde yer verilen farklı dekorasyon ve motifler çok başarılı. Farklı alanlarda aktif hale gelebilmek için elini taşın altına koymaktan çekinmeyen bir Panerai var artık karşımızda..

SELİM CANBAZOĞLU

Kolek-1.jpg

@luxurycans - Türkiye

Officine Panerai müthiş bir tarihi hikâyesi olan bir marka, bu nedenle hep ilgi çekmiş ve beğenilmiştir. Her yıl SIHH fuarında ve Watches & Wonders organizasyonunda bizleri bir heyecan kaplar, Panerai yeniliklerini merakla bekleriz ve saat severler ile değerlendirmesini yaparız.

Bu yıl Panerai ilk defa bu iki organizasyon arasında hiç beklemediğim bir dönemde, hem de önemli ölçüde yenilik yapmış olarak karşımıza çıktı. Bir saat sever ve koleksiyoner olarak yenilikleri takip ettiğim Horobox sitesinde Panerai yeniliklerini ilk gördüğümde çok şaşırdım ve hemen detaylı incelemeye başladım.

Luminor Due serisi 10,65 mm olan inceliğiyle hemen dikkatimi çekti. PAM674 mikro rotorlu P.4000 otomatik kalibre, çelik kasalı ve 18K pembe altın versiyonu olan PAM675 de en çok inceliği, kola mükemmel oturuşu ve centilmenliği tamamlayan havası hoşuma gitti. Ayrıca belirtmeliyim ki mikro rotor, izlerken çok beğendiğim bir kalibre detayı. Aynı kasada ve aynı kadranda kurmalı mekanizma da kullanılarak PAM676 ve PAM677 modellerinin de yenilik olarak sunulması son derece enteresan bir detay olduğunu düşünüyorum.

İkinci yenilik ise Luminor 1950 serisinde yapılmış ki bu beni son derece şaşırttı. Bu seriyi hem çok sevdiğimi belirtmek isterim, hem de en çok tercih edilen seri olduğunu düşünüyorum. Bu seri de örneğin PAM359 gibi üretimden kalkan modeller 2.3mm daha incelerek, kendini PAM1359 gibi yeni modellere bırakmış. Tabi mekanizmada değişerek yerini P.9010 kodlu yeni otomatik mekanizmaya bırakmış. Maalesef bu yeniliğe henüz alışamadım. Ben Luminor 1950 kasanın boyutlarını son derece beğendiğimi ve Panerai yansıttığını düşünüyorum. Ama söylemeliyim ki mavi saniye kolu muhteşem olmuş.

Evet, gelelim bu materyal de bundan sonra hangi yenilik olur diye beklediğimiz Carbotech teknolojisine. PAM616 modelini şaşkınlık ile görmüş ve incelemiştik. Bu model ilk çıktığında "special edition" olarak üretilmemesi ben de soru işareti yaratmıştı. Ama şu anda anlıyorum ki bu materyal seri olarak, farklı modellerde üretilecek. PAM661 ilk gördüğümde materyalin modeli basitleştirdiğini düşündüm, ama yine de her kasanın diğer üretilenlerden farklı olduğu hissi heyecanlandırıyor. 

Son olarak gerçekten ilk gördüğüm andan itibaren ben de büyük hayranlık uyandıran yenilik PAM672. 47mm Radiomir kasa üzerinde yer alan geleneksel floral tarzında işlenmiş el işi süslemeleri görünce, daha önce peşine düştüğüm ve koleksiyonuma katmak için Floransa’ya kadar gittiğim PAM604 aynısı mı diye düşünürken, mekanizmanın da kasa ile aynı süslemelere sahip şekilde tasarlandığı görünce çok etkilendim. Muhtemelen saat sever ve Panerai düşkünü her koleksiyoner bu modele sahip olmak isteyecektir.

AARON BOUCKE

Kolek-3.jpg

@aaronboucke @belgiumwatchclub  - Belçika

İnsanoğlunun Güneş ile olan ilgisi antik çağlardan Ikarus’un hikâyesine dek uzanan, çok eski bir öykü. Her ne kadar güneşe direkt şekilde bakmak tavsiye edilmiyor da olsa Panerai’in bu yeni SunBurst kadranı insanın aklına yapacak daha iyi bir şey getirmeyecek kadar güzel. Monokrom bir görüntü sunan saatin kadranında yer alan patina tonunda tasarlanmış fosfor detayları modelin genel duruşuna sıcak bir hava katıyor.

Müthiş detaylar sunan mekanizma ile bir araya gelen büyüleyici kadran beni tavlamayı başarıyor ki bu benim adıma önemli bir durum zira bu İtalyan İsviçreli markanın son yeniliklerinden çok da haz ettiğimi söyleyemeyeceğim. Bence bu son modeller kesinlikle çok başarılı bir geri dönüş oldu ve beni etkilemeyi de başardı.

SULTAN AL SHAMSI

Kolek-2.jpg

@ mrgreencertified – Birleşik Arab Emirlikleri

Nerden başlamalı..? Ebat..? Kalınlık..? Spesifikasyonlar..? Kadran..?

Tamamen farklı ve Panerai Sahipleri Kulübü’ne yeni üyeler kazandırma garantili bir model grubu ile karşı karşıyayız. Pek çok Panerista benim gibi şok oldu hatta biraz da hayal kırıklığına uğradı. Luminor Due gayet posh, klâs ve zarif bir tasarıma sahip.. Ve ne yazık ki bunların hiçbiri Panerai’in DNA’sına uyan detaylar değil zira Panerai donanma ve dalış temalarından yola çıkan bir marka.

Bence tarih tekerrür ediyor. Tıpkı insanların Panerai saatlerini “Bettarini” tarzı Luminor kasalarla sınırlı tanırken ortaya bir cam arka kapaklı bir 1950 Luminor kasası çıkması gibi. Aynı durum markanın şimdiye kadar ürettiği en “koleksiyoner objesi” Bronzo için de geçerli. Şimdi benzer bir durum Carbotech ile oluyor. Daha ilk Carbotech olan PAM616’nın heyecanını yaşamaya yeni başlamışken neden bir de 44mm Carbotech geliyor..?

Luminor Due’yi kullanarak markaya yeni müşteriler kazandırmak ticari açıdan şüphesiz başarılı bir hamle zira boyutları yüzünden markanın kullanıcıları arasına giremeyen saatseverler artık 42 ve 45mm çapında ince Panerailer ile bu durumu son verebilecek. Basit bir denklem ile açıklamak gerekirse daha çok müşteri = daha çok para = daha çok Ar&Ge ve üretim.. Bravo Panerai..!

Tepe koruma düzeneğine rağmen WR30M su geçirmezlik..?

Askeri tasarıma sahip bir saatte son derece klasik bir SunBurst kadran..? Eğer sınırlı veya özel üretimse OK, peki standart koleksiyonda ise..?

OP logosu nereye gitti..? Aklımda bu sorular var..

Luminor Due’yi çok beğendim ve insanların Panerai’in dünyasına giriş yapmak için bu modeller üzerinden hareket edip daha sonra daha geleneksel modellere yönelmeleri fikrini de başarılı buldum ama kendim gidip alacağımı hiç zannetmiyorum.

Yakın zamanda Officine Panerai ailesine katılan ve bir anda tüm dikkatleri üzerine toplayan Luminor Due ile ilgili özel haberimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Benzer Haberler