alexa El yapımı | Özel Üretim | Kayış | Kordon | Fiddy | Deri | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Özel Yapım Kayış Çılgınlığı

horobox_amblem.png

Özel yapım saat kayışları son yıllarda bir çok saat severin ilgisini çekiyor. Yeni bir saat almaktansa farklı kayışlar kullanarak tek bir modeli değişik görünümlerle kullanmak mümkün. Büyük bir sektör haline dönüşen bu aksesuarların yapımında çok farklı materyaller kullanılabiliyor. Her kayış ustasının da kendine özgü bir tarzı var. Biz de farklı tarz ve renklerde 7 adet kayışı aynı saatte kullanarak ortaya çıkan farklı efektleri usta fotoğrafçımız Emre ŞİŞMAN’ın kareleriyle sizler için görüntüledik.

Görüntülediğimiz kayışların tamamının kendine özgü bir tarzı var. Hepsi birbirinden güzel ve el emeği döken ustanın tarzını yansıtıyor. Farklı deriler, farklı iplikler, değişik kesim ve dikiş stilleri ile çok başarılı çalışmalar ortaya çıkmış.

Panerai’nin “Fiddy” lakaplı efsane modeli PAM00127 üzerinde denediğimiz 7 farklı ustaya ait el yapımı kayışlar hakkında yorumu sizlere bırakıyoruz.

Di Stefano Straps - DS160

Distefano-straps-1.jpg

İtalyan işçiliğinin fazlasıyla hisedildiği bu kayış timsah derisinden üretilmiş. Saate klasik bir görüntü veren modelin boyutları 26/22 mm. İlk zamanlarda biraz sert olan kayışın bir kaç kullanımdan sonra bilekteki konforu mükemmele yakın. Yarı mat derinin kenarları özel işçilikle tamamlanmış.

Distefano-straps-3.jpg Distefano-straps-2.jpg

Pulcher’s Leather - Stoner

Pullchers-Leather-1.jpg

Yumuşak derisi ve özel dikiş tarzıyla dikkat çeken Stoner için koleksiyondaki neredeyse her saate uyum sağlayabilecek bir seçim denilebilir. Kısa bir eskitme işlemine tabi tutulmuş kayışın kenarları işleme tabi tutulmayarak doğal görüntüsü muhafaza edilmiş. 26/22 mm lik boyutları ve kaliteli derisiyle ilk günden itibaren bilekte adeta hissedilmiyor.

Pullchers-Leather-3.jpg Pullchers-Leather-2.jpg

Ted Su - NBU-02 Nubuck

TED-SU-Nubuck-Strap-1.jpg

Yumuşak dokusu ve sportif görünümü ile saate bambaşka bir görünüm veren kayışta kusursuz bir deri kullanılmış. Aynı kalite işçilikte de korununca ortaya çıkan sonuç gerçekten çok başarılı. Kenarların natural olması ve düz dikiş kullanılması kayışın öne çıkan özelliklerinden diyebiliriz.

TED-SU-Nubuck-Strap-3.jpg TED-SU-Nubuck-Strap-2.jpg

LeatherworksbyEmre - Dark Beige Soft

Leatherworksbyemre-strap-1.jpg

Leatherworks by Emre’nin en çok ilgi gören çalışmalarından biri olan bu kayış adeta PAM00127 için üretilmiş. Her açıdan tam bir uyum sağlayan kayış adının hakkını verircesine bir yumuşaklık sunuyor. Belli bir kullanım sonrası patina alarak renk değiştiren kayışın kenarları naturel bırakılmış. Emre’nin dikiş işçiliği için gördüklerimizin içerisinde en iyilerden biri olduğunu söylesek abartmış olmayız.

Leatherworksbyemre-strap-3.jpg Leatherworksbyemre-strap-2.jpg

Vintager Straps by Micah - French Canvas

Vintager-Straps-1.jpg

İşte kanvas kayışların bulabileceğiniz en başarılı örneklerinden biri. Sertliği ve tırtıklı dokusu ile bilekte ciddi rahatsızlıklar oluşturduğu için saat severlerin uzak durduğu kanvas Micah’ın ellerinde değişik bir hale bürünmüş. Kayışın iç tarafına koyulan astar sayesinde problem büyük bir oranda çözülmüş. Eskidikçe güzelleşen kayışın dikiş işçiliği çok başarılı.

Vintager-Straps-3.jpg Vintager-Straps-2.jpg

Mr. Tiptop Leather

Tiptop-leather-1.jpg

Değerli ustamız ürettiği kayışlara herhangi bir referans vermemiş. Genelde vintage tarzı kayışlar üreten Mr. Tiptop Leather özel işçiliği ve tarzıyla hemen dikkat çekiyor. 26/26 mm lik boyutlarının yanı sıra denediklerimizin içerisinde en uzun olan kayışta buydu. Kalitesi tartışılmayacak olan kayışın bilekte konforu yakalaması için kısa bir süre kullanılması gerekiyor.

Tiptop-leather-3.jpg Tiptop-leather-2.jpg

ZeugmaWorks - K060

Zeugma-Straps-1.jpg

İşçilik ve deri kalitesini tanımlamak için kayışı elinize alıp görmeniz gerekiyor. Kullandıkça renk değiştiren ve daha konforlu hale gelen ürün kullanıcısı için gerçek bir ayrıcalık. Benim de kişisel tercihlerimden biri olan ZeugmaWorks yıllarını deri ve deri mamülleri üretimine adamış çok eski bir firma. Kayış üretimindeki tecrübelerini, ciddiyetleri ile birleştirip ortaya güzel işler çıkartıyorlar. Derinin kalitesini anlayabilmek için naturel bırakılan kenarlara göz atmak yeterli.

Zeugma-Straps-3.jpg Zeugma-Straps-2.jpg

Seçtiğimiz bu kayışların ve ustaların yanı sıra benzer birçok seçenek bulmak mümkün. Son yıllarda iyice artan özel yapım kayış talebinden sonra bu işe daha da profesyonel gözle bakılmaya başlandı ve bireysel girişimlerin yanı sıra kurumsal organizasyonlarda kişiye özel kayış üretimine el attılar.

Bazen ateşi söndürmek için bir saat almaktansa o dönemi yeni bir kayışla geçiştirmek hepimiz için bir çözüm olabilir.

Benzer Haberler