alexa Abraham-Louis Breguet | Otomatik Kurmalı Saat | Perpetuelle | Gong | Guilloche Desen | Pare-Chute
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Acıyla Perçinlenen Deha: Abraham-Louis Breguet’nin İcatları

Acı dolu yaşamında saatçiliği bugünkü formuna kavuşturan Abraham-Louis Breguet, arkasında bıraktığı önemli mirasıyla sonsuzlaşıyor.

abraham-louis-breguet.jpg

Abraham-Louis Breguet (1747-1823)

Önceki yazımızda Breguet’nin keder dolu hayatını yazmıştık. Bu yazımızdaysa saatçiliğe kazandırdığı yeniliklerden bahsedeceğiz.

1780, Perpétuelle – Otomatik Kurmalı Saat

Dünyanın ilk güvenilir otomatik saati Breguet’nin ellerinden çıkıyor. Cep saatini takan kişi, bir aracın içinde hareket ettiğinde veya yürüdüğünde, mekanizmaya bağlı bir ağırlık titreşerek zembereği sarıyordu. Kişi hareket halinde olduğu sürece zemberek sarılı kalıyor ve saat, doğru zamanı gösteriyor. İlk Perpétuelle, 1780’de Orleans Dükü’ne satıldı. Saat, kadrandaki güç rezerv göstergesi ve küçük saniyesiyle benzersizdi.

breguet-perpetuelle-watch-1780.jpg

Breguet otomatik mekanizmayı geliştirdiğinde, Fransızca ’da ‘perpetual saat’ anlamına gelen ‘montre perpétuelle’ adını kullanıyordu.

breguet-self-winding-watches-1780.jpg

1783, Dakika Tekrarlayıcı Saat için ‘Gong’

Dakika tekrarlayıcı, gece karanlığında her 15 ve 1 dakikada zamanı hatırlatmak için kullanılan bir komplikasyon. Takvimler 1783’ü gösterdiğinde Breguet, dış kenarda yer alan gonk yerine (À toc) mekanizmanın içine çelik kablolu bir çekiç yerleştirerek direkt kasaya vurmasını sağlayan yenilikçi bir yöntem buldu. Bu yeni sistem, saat ustasının daha ince saatler tasarlamasına ve daha temiz sesler elde edilmesine olanak sağladı. Çoğu saat ustası Breguet’nin bu yöntemini hemen benimsedi.

breguet-gong-spring-repeating-watches-1783.jpg

1783, Breguet Kolları ve Markörleri

1783 yılında Breguet, oldukça keskin, çember motifli, ısıl işlem sonucu maviye dönen kollar tasarladı. Bu güzel tasarıma, hafifçe sağa yaslanan ve genellikle beyaz emaye kadrana işlenen büyük rakamlar eşlik ediyordu. Breguet’nin kol ve rakam tasarımı günümüzde kullanılmaya devam ediyor.

breguet-hands-and-breguet-arabic-numerals-1783.jpg

Guilloche Desen

Bugün çokça karşımıza çıkan ‘Guilloche’, tekrarlanarak elde edilen ve genellikle elle yapılan oldukça hoş görünümlü bir desen. Bu desen özellikle 1780’lerin sonlarına doğru Breguet tarafından sıkça kullanıldı. Sadece dekoratif bir öğe olmaktan öte Guilloche desen, metal kadran plakalarının, üzerindeki ışığı yansıtmasını bastırıyor.

breguet-guilloche-dials-1786.jpg

1790, Şok Emici Pare-Chute Sistem

Saat yere düştüğünde veya dışarıdan darbe aldığında balans çarkının mili büyük zarar görür. 1970 yılında Breguet, balansın maruz kaldığı bu şoku emerek zararı önleyecek bir sistem geliştirdi ve bu sisteme ‘Pare-Chute’ adını verdi. Balans çarkının milinin ucu koni şeklinde kesiliyor, uygun şekilli bir tabakla yerine sabitleniyor. Sonrasında da bir yayla şerit üzerine monte ediliyor. Bu sistem, günümüzde hemen hemen her mekanik saatin içinde bulunan ‘Incabloc’ sisteminin öncüsü diyebiliriz.

breguet-pare-chute-1790.jpg

1795, Perpetual Calendar

Breguet, 1795 yılında artık yıl döngüsünü otomatik olarak düzeltirken ayın gününü, haftanın gününü ve ayın adını gösteren perpetual takvimi geliştirdi. Saat ustası bu dönemde Fransız Devrimi kargaşasından uzakta, İsviçre’de yaşıyordu.

breguet-perpetual-calendar-1795.jpg

1801, Tourbillon

Dahi saat ustası Abraham-Louis, horolojinin en üst seviye komplikasyonlarından, Fransızca ‘kasırga’ ismini verdiği tourbillon’u 1801 yılında buldu. Bu komplikasyon, siz değerli saatseverlerin de bildiği üzere, ihtiyaç olunmasa bile prestij için kullanılmaya devam ediyor.

breguet-tourbillon-regulator-1801.jpg

1810, Queen of Naples

Anlatına göre Breguet, bilinen ilk kol saatini Napoleon Bonaparte’ın kız kardeşi Carolina Murat’ın isteği üzerine geliştirdi. Carolina’nın evlilik dolayısıyla elinde tuttuğu unvan nedeniyle saate ‘Queen of Naples’ adını verdi. Saatin dakika tekrarlayıcı komplikasyonuna, ince bir kasaya, saç ve altın kaplama bileziğe sahip olduğu söyleniyor.

carolina-murat-queen-of-naples-1810.jpg

1815, Marine Chronometer

Abraham-Louis Breguet, iki tulumbalı, yüksek hassasiyetli ‘marine chronometer’ geliştirdiğinde takvimler 1815’i gösteriyordu. Aynı yıl kendisine ‘Horloger de la Marine’ (Fransız Kraliyet Donanması’nın saat ustası) unvanı verildi. 18 ve 19’uncu yüzyıllarda yaşayan saat ustaları için, denizdeki gemilerin boylamlarını belirleyecek deniz kronometreleri üreticisi olmak en büyük onurdu.

breguet-marine-chronometer-maker-to-the-french-royal-navy-1815.jpg

1820, Ayrık Saniyeli Kronograf

Ayrık saniyeli kronograf saatler, zamanı ölçmek için iki farklı saniye koluna sahiptir. Her iki kol da üst üste biner ve aynı anda çalışamaya başlar. Ancak bir tanesi ölçümün ortasında bağımsız olarak durdurulabilir ve daha sonra diğerini yakalamak için anında ileri atılabilir. Bu fonksiyon, hareket halindeki iki farklı olayın ara zamanlarının veya geçen zamanlarının ölçülmesini sağlıyor. Bizim gördüğümüz ve hayranlıkla izlediğimiz ayrık saniyeli kronograf, Breguet’nin bu buluşuna dayanıyor.

breguet-observation-chronometer-1820.jpg

Benzer Haberler