alexa Almanlar | Baselworld 2017 | SIHH 2017 | Glashütte Original | A Lange Söhne
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Alman İstilası

horobox_amblem.png

2017’nin önemli fuarlarını geride bıraktık. Ocak ayında SIHH, geçtiğimiz hafta da Baselworld’de yılın yeniliklerini gördük ve saat dünyasının nabzını ölçtük. 2016 ile kıyaslandığında aradaki en büyük fark nedir diye sorarsanız cevabım çok basit: “ALMANLAR” 

HOROBOX ekibi olarak SIHH’e ikinci, Baselworld’e ise üçüncü kez katılıyoruz. Öncesinde kişisel olarak her iki fuarı da farklı zamanlarda ziyaret etmişliğim vardır. Her ne kadar SIHH son yıllarda bazı değişimler yaşıyor olsa da Baselworld organizasyonu ile kıyaslamak mümkün değil.

baselworld-outside.jpg

Katılımcı ve ziyaretçi sayısından fuarın süresine kadar tüm detaylar birbirinden çok farklı ama yıllardır saat piyasasının içinde bulunan biri olarak her iki organizasyonda da dikkatimi çeken detay neredeyse tüm markaların farklı derecelerde panik yaşıyor olması.

Nedir bu panik? Sebebi ve muhtemel sonuçları nelerdir? Kısa dönemde saatçilik dünyasına nasıl etkileri olacaktır? Panik kısmını açıklamak aslında çok basit. Global anlamda ekonomik problemlerin tüm sektörlere olduğu gibi mekanik saatçiliğe de negatif etkilerini gözlemliyoruz. Farklı detaylar vermek mümkün ama sadece bir tek önemli bilgi birazdan anlatacağım paniğin sebebini ortaya koymaya yetecektir. İsviçre saat endüstrisinin 2016 ihracatının 19.4 milyar dolarda kalarak önceki yıla göre %10 düşmüş olması sanırım hepiniz için şaşırtıcı olmakla beraber aynı zamanda da durumu açıklamanın en iyi yolu diyebiliriz.

Evet panik var. Bir çok markanın eskiye dönüş trendi bence en göze çarpan işaret oluyor. Markaların eski logolarını gündeme getirip kullanması, heritage diye tabir ettiğimiz modellerin koleksiyonlarda daha fazla görünmesi, orta fiyat segmentinden yukarıya ya da aşağıya doğru keskin geçişler, SIHH’in yıllar sonra sadece bir günlüğüne de olsa halka açılması yaşanmakta olan paniğin diğer göstergeleri. 

Sanmayın ki ben bu paniği sektördeki negatifliklerden biri olarak varsayıyorum. Aksine yapılan tüm işleri takdirle karşılıyorum. Kişisel olarak hayranlığımı hiçbir zaman gizlemediğim Panerai’nin yıllardır beklenen efsanevi modeli 42mm Mare Nostrum’u çıkarması, Breitling’in historic logosu, Longines’in Flagship Heritage’ı ve hatta Rolex’in 50. Yıl “Red Seadweller”ı bende hayranlık uyandıran yenilikler.

Gelelim yazımızın başlığına, “Alman İstilası”. Almanlar dediğimizde yıllardır aklıma gelen tek anekdot, usta yönetmen Guy Ritchie’nin kült eseri “The Snatch”de Turkish karakterini canlandıran Jason Statham’ın alaylı Alman aksanıyla “Ze Germans?” repliği oluyordu. Şimdilerde ise benim için durum değişti. Almanlar deyince aklıma A.Lange&Söhne, Nomos, Meistersinger, Glashutte ve diğer Alman saat markaları geliyor. 

1990 yılında Almanya’nın birleşmesinden sonra toparlanan ve atağa geçen Alman mekanik saatçiliği yavaş yavaş da olsa hem teknolojik yenilikler hem de tasarım anlamında İsviçreli rakiplerine yaklaşmaya başlamıştı. Günümüzde ise “Made in Germany” ibaresi sektörde kendine has bir anlam ifade ediyor. Dünyada yaşanan ekonomik krizlerden en az İsviçreli rakipleri kadar etkilenen Almanlar, ortamdaki panik havasından kendilerini bir şekilde uzakta tutmayı başarmış. Tasarım anlamında markalarının DNA’sına sadık kalınarak uygulanan teknolojik yenilikler ve yönetimdeki disiplinleriyle yıllardır süregelen gelişimlerini devam ettirmeyi başarmışlar. SIHH ve Baselworld’de tanıtılan yeni modellere kısaca göz atarsak ne demek istediğim açıkça ortaya çıkacaktır.

A.Lange & Söhne 1815 Annual Calender

Yıllık takvimin ne olduğunu açıklamaya gerek duymamakla beraber bu fonksiyona sahip manuel kurmalı saati olanlara sizi en çok rahatsız eden detay nedir diye sorsak büyük bir yüzde ile verilen cevap aynı olurdu. Uzun süre kullanmadıkları saatlerinin takvimini tekrar ayarlamak! İşte Saxonia’lı marka panik havasından uzak kalarak bu rahatsızlığın fazlasıyla farkına varmış ve saat severlere adeta müjdeli haberi vermiş. Saat 2 hizasındaki tuş ile her basışta takvimin her göstergesini 1 gün ileri atan kalibreyi geliştirmeyi başarmış. Elinizde pin ile kasa etrafındaki gömülü tuşlara defalarca basmaktansa tek bir buton yardımıyla hızlı ayar yapabiliyorsunuz.

DSC_6772-copy-kopya.jpg

Meistersinger Salthora Meta X

Tek kollu regülatör tarzı modelleri ile kendine has bir hayran kitlesi yaratmayı başaran Alman menşeli marka Meistersinger de, Baselworld 2017 bünyesinde kendinden söz ettiren markalar arasında yerini aldı. 2014 yılından bu yana markanın kataloğunda yer alan Salthora koleksiyonuna eklenen yeni model, dalgıç saati konseptiyle “jumping hour” komplikasyonunu bir araya getiren özgün tasarımıyla dikkat çekti. Seramik zirkon alaşımı dalgıç bezeli, 200M su geçirmezlik değeri ve jumping hour modüllü otomatik mekanizmasıyla büyük beğeni toplayan model 3000,00 EUR’un altında seyreden fiyat etiketiyle de hafızalarda yer etti.

MeisterSinger-Salthora-Meta-X-3.jpg

Nomos Club Campus 

Sade ancak bir o kadar da işlevsel tasarımlarıyla bilinen Nomos da fuarın Alman yıldızları arasındaydı. Bauhaus tarzı çizgileriyle pek çok saatseverin beğenisini kazanan Club koleksiyonu, tamamı Nomos tarafından tasarlanan ve üretilen elden kurmalı mekanizma ile hayat bulan Campus modeli ile boy gösterdi. Sadece 1100,00 EUR’luk başlangıç fiyatıyla fiyat/performans dengelerini tekrar tanımlayan model, masif paslanmaz çelik arka kapak üzerine ücretsiz yazı veya logo işleme bonusuyla özel günleri ölümsüzleştirecek hediyeler arasında üst sıralara oturdu bile.

Nomos-Club-Campus-1.jpg Nomos-Club-Campus-2.jpg

Glashütte Original Senator Chronograph Panorama Date

Klasik dress watch tarzı tasarımları, muhteşem mekanizmaları ve bir nevi markanın imzası haline gelmiş panoramic tarih göstergesi ile saat dünyasının kült isimleri arasında yer alan Glashütte Original de fuarın sürpriz markalarından biri oldu. Ürün grubu içerisinde yer alan Senator Chronograph Panorama Date modeli, Baselworld 2017 bünyesinde saatseverlerle tanışan paslanmaz çelik kasalı ve kauçuk kayışlı modeli ile büyük ilgi gördü. Markanın dress watch tarzında tasarladığı Senator koleksiyonu altında tanıtılan yeni model markanın DNA’sından uzaklaşmadan sunduğu sportif unsurlarla beğeni topladı. Flyback kronograf özellikli otomatik mekanizmanın hayat verdiği model, 100M su geçirmezlik değeri ile günlük kullanıma uygun spor bir saat olma özelliği taşıyor. Markanın sembol detaylarından panoramik tarih göstergesine de yer veren modelin başlangıç fiyatı ise marka özelinde oldukça iddialı bir rakam olan 14.600,00 USD olarak belirlenmiş.

Glashu-tte-Original-Senator-Chronograph-Panorama-Date-1.jpg

Benzer Haberler