alexa Pırlant | Boutique Visit | S Concept | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

PIRLANT ViaPort AVM

logoTop.png

Ziyaretimizle ilgili detaylara başlamadan önce biraz Pırlant’tan bahsedelim;

50 seneye yaklaşan geçmişiyle sektörün önemli isimlerinden olan Pırlant, Bursa menşeili bir marka. Mücevherden yazım gereçlerine kadar uzanan geniş bir ürün yelpazesine sahip markanın geçmişinde saatlerin her zaman farklı bir yeri olmuş.

Zaman içerisinde pek çok önemli ismin distribütörlük ve bayiliğini sürdürmüş olan firma, yakın zamanda aldığı kararlar doğrultusunda sadece kendi bünyesinde yetkili distribütörlük hizmetini devam ettirdiği saat markalarıyla yola devam etmeyi uygun görmüş.

_DSC9579.jpg

Türkiye genelinde 22 mağazaya sahip olan firmanın bu mağazalarını tanımlamak için geliştirdiği bir de konsepti var.

Firmanın saate verdiği önemi vurgular nitelikte saat kelimesinin baş harfi olması itibarıyla tercih edilen " S Konsepti " mağazaların teknik özellikleri ve ürün içerikleri ile ilgili detaylarına göre 1S, 2S ve 3S olarak sınıflara ayrılıyor.

Pırlant ViaPort AVM Butik öncelikle oldukça göz alıcı bir vitrine sahip. Marka bünyesinde yer alan hemen hemen tüm ürün gamlarından seçkin örneklerin birarada görülebileceği butik için açık renk ahşap ve mavi tonları tercih edilmiş.

_DSC9608.jpg _DSC9614.jpg

Ziyaretimiz sırasında Pırlant Mağazalar Direktörü Sn.Ertuğ Çataklar Bey ile keyifli bir sohbet etme şansımız oldu.

Ertuğ Bey sektörel tecrübesinin yanında Pırlant bünyesinde geçirdiği 20 yılın da verdiği özgüven ve bilgi birikimiyle bizlere gurur duyduğu projesi GİS’ten bahsetti.

"GİS" Garantili İkinci El Saat kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma. Eski tabirle " ismiyle müsemma " bu konsept, Türkiye’de ilk defa Pırlant bünyesinde saat severler ile buluşmuş.

Özellikle geçtiğimiz son on yıl içerisinde son derece önemli gelişmeler arzeden ikinci el saat pazarında kurumsal kimliğin getirdiği güven ve tecrübeyi ön plana çıkartan bu konseptin işleyişi de en az arkasında duran kurum olan Pırlant kadar ciddi ve kaliteli.

Müşterinin kullanmadığı, artık sıkıldığı, atıl olarak elinde beklettiği hatta maddi olarak herhangi bir değere sahip olmadığını düşündüğü saatlerini Pırlant mağazalarında nakit karşılığı veya mağaza bünyesinde beğendiği herhangi bir saatin fiyatından düşerek değerlendirebilmesi olarak özetlenebilecek GİS, kendi içinde birkaç basamaktan oluşan bir çalışma prensibine sahip.

_DSC9581.jpg

Mağazaya getirilen saatin mekanik/kozmetik kontrolü ve değer ekspertizi için Pırlant teknik servisine gönderilmesiyle başlayan süreç, hem kurum açısından olumsuz sonuçlanacak alışverişleri önlüyor hem de saatin sahibi olan müşteriye ürünün gerçek kondisyon ve değer bilgilerini sunuyor.

Yapılan ekspertiz neticesinde saatin orijinalliği ve nakit veya takas karşılığı değerlendirilebileceğine karar verildikten sonra alışveriş şartları saatin sahibine bildiriliyor.

_DSC9582.jpg

Saat sahibi ile anlaşılması durumunda ise firma içerisinde farklı bir süreç başlıyor. Tamamı saatin bir sonraki sahibine aktarılabilecek şekilde kaydedilen bu süreç, saatin servise ulaşması ile start alıyor.

Servis öncesi fotoğraflarının çekilmesi ve detaylı kozmetik/mekanik durumunun kayda alınması ile devam eden süreçte saate gereken teknik servis hizmeti veriliyor.

Sarf malzemesi kabul edilebilecek deri kayışlardan ayar tepesi veya karanfil çarkı gibi mekanik aksam parçalarına kadar değişmesi gereken tüm parçalar yenileniyor.

Kozmetik kondisyonuna göre kısmen veya tamamen polisaj/satinaj uygulamasının ardından çalışma ve su basıncı testlerinin uygulandığı saat, son olarak ultrasonik yıkama makinesinde sterilizasyondan geçiyor ve yeni sahibine teslime hazır hale geliyor.

_DSC9599.jpg

Tamamı kayıt altına alınan bu işlemlerin tümüne saatin Pırlant tarafından hazırlanmış ve iki sayfadan oluşan detaylı sertifikasında da yer veriliyor.

_DSC9605.jpg

Baştan aşağı ciddiyet ve kurumsal çalışma prensipleri doğrultusunda uygulan süreç neticesinde uygun fiyat ve 100% güven ilkesi ile tekrar satışa sunulan saatler, meraklılarına içleri rahat bir şekilde alışveriş keyfi yaşatmak için özenle hazırlanmış vitrinde yerlerini alıyor.

Kurumsal kimlik ve anlayış ile hareket eden yapıların son derece az rastlandığı Türkiye ikinci el saat pazarında başarılı olacağına kesin gözüyle baktığımız GİS’in kullanıcılara sunduğu diğer bir olumlu özellik ise marka/model farketmeksizin orijinal olan her saatin değerlendirebiliyor olması.

_DSC9585.jpg _DSC9592.jpg

Pratikte " sahip olduğunuz X marka saatin ikinci el saat işi yapan her yapı tarafından değerlendirilemiyor olması " durumunu bertaraf eden bu özellik sayesinde artık sahip olmak istemediğiniz orijinal saatinizi " acaba alırlar mı..? " tedirginliği yaşamadan Pırlant GİS bünyesinde değerlendirmek mümkün.

Maddi değer açısından yüksek rakamların sözkonusu olduğu modellerde, üretici sertfikası ve kullanıcı ile ilgili referans gibi değerler de dikkate alınıyor.

_DSC9617.jpg _DSC9620.jpg

Tam da bu konudan bahsederken Ertuğ Bey’in bize gösterdiği ROLEX Daytona’yı gördüğümüzde ise GİS’in nasıl bir çalışma sistemine sahip olduğunu birkez daha anlıyoruz.

1998 senesinde ilk sahibi tarafından alınıp bu sene Pırlant GİS dahilinde mağazaya giren Daytona’yı Rolex marka temizleme bezine kadar eksiksiz olan kutu setiyle karşımızda görmek bizi fazlasıyla memnun etti.

Öncelikle yakın zamanda Bursa’da bulunan merkezlerinde de ziyaret etmek istediğimiz Pırlant Ailesine ve ziyaretimiz boyunca keyifli saat sohbetimizde bize verdiği değerli bilgiler kadar güleryüzlü ve samimi yaklaşımıyla da yardımcı olan Ertuğ Çataklar Bey’e buradan tekrar sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Benzer Haberler