alexa 15202 | Jumbo | Royal Oak | Audemars Piguet | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Editörden “İPUCU”

Mekanik saatçilik dünyasında gözden kaçan ya da bilinmeyen önemli detaylar mevcut. Bazen maksatlı çoğu zaman ise tamamen tesadüf olarak ortaya çıkan bu farklar ait oldukları modelleri diğerlerinden farklı ve özel kılıyor. Doğal olarak da değerinin artmasına sebep oluyor. İpucu köşemizin bugünkü konuğu Audemars Piguet’in “Jumbo” lakaplı Royal Oak Extra Thin modeli. 2012 yılında revizyon gören saatin fark yaratacak detaylarını mercek altına aldık.

Audemars-Pigue-Royal-Oak-Jumbo-15202ST-10-.jpg

İsviçre saatçiliğinin başrol oyuncularından Audemars Piguet, 70li yıllarda yaşadığı ve markayı kapanma noktasına getiren krizi büyük usta Gerald Genta’nın tasarımı olan Royal Oak serisinin yardımı ile aşmayı başarmıştı. Dönemin masif çelik olarak üretilen tek saati olan model, piyasadaki rakiplerine nazaran 39mm çapında “dev” boyutu ile de “Jumbo” lakabını almıştı. 5402 referans ile mekanik saatçilik dünyasına adım atan efsane model seneler sonra 15202 referansı ile piyasadaki varlığını sürdürmeye devam etti. Horobox’ta incelmesini bulacağınız modelin tarihçesini de buradan okuyabilirsiniz.

Serinin 40. Yılı olan 2012’de gördüğü revizyonlarla 1972’de üretilen ilk modele fazlasıyla benzetilen 15202 referanslı Jumbo saat severlerin beğenisini bir kez daha kazanmayı başardı ve piyasaya sürülen ilk lot kısa zamanda tükendi. Akabinde ise yeni lotların butiklere dağıtılması için heyecanlı bir bekleyiş başladı ve bu model için uzun bekleme listeleri oluştu.

Audemars-Pigue-Royal-Oak-Jumbo-15202ST-7-.jpgAudemars-Pigue-Royal-Oak-Jumbo-15202ST-8-.jpg

Efsanevi kalibresi, ince kasası ve sade tasarımıyla kendini Royal Oak serisinin diğer modellerinden ayıran Jumbo, markanın başarılı dağıtım politikası ile de piyasadaki nadirliğini koruyarak ulaşılması zor saatler listesinin üstlerinde yer aldı.

İkinci lot piyasaya sürüldüğünde ise referansta bir değişiklik olmamasına rağmen modelin üzerindeki farklılıklar benim gibi markayı yakından takip edelerin gözünden kaçmadı.

Birçoğumuzun dikkat etmediği ancak horoloji dünyasında zaman zaman büyük önem taşıyan ve belki de ilerde büyük farklar yaratacak olan detaylara kısaca göz atalım.

KADRANDAKİ RENK FARKI

Kıyaslamalı fotoğraflarda net bir şekilde görüldüğü üzere piyasaya sürülen ilk lotun kadranının devam edenlere göre ciddi anlamda açık renk olduğu net bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Audemars-Pigue-Royal-Oak-Jumbo-15202ST-9-.jpg

“Petite Tapisserie” EFEKTİNDEKİ BOYUT FARKI

Markanın imza detaylarından biri olan kadran efektindeki farklılıkları da görmemek mümkün değil. İlk bakışta göremeyenler içinse kadrandaki minik kubbeleri saymak yeterli olacaktır. İlk lotta yukarıdan aşağıya 26 adet iken diğer lotta ise 30 adet sayabiliyoruz.

Audemars-Pigue-Royal-Oak-Jumbo-15202ST.jpg

6 HİZASINA YERLEŞTİRİLEN AP LOGOSU

Bu detay içinde fazla bir açıklama yapmaya gerek yok. İkinci versiyonda kullanılan logo da “A” ve “P” harfleri arasındaki beyaz bölümün boyutu ilkine göre fazlasıyla geniş.

Audemars-Pigue-Royal-Oak-Jumbo-15202ST-1-.jpgAudemars-Pigue-Royal-Oak-Jumbo-15202ST-2-.jpg

KADRANDAKİ “SWISS MADE” İBARESİ

İlk lotta kullanılan ince font akabinde yerini daha kalın ve baskın olana bırakmış.

Audemars-Pigue-Royal-Oak-Jumbo-15202ST-5-.jpg Audemars-Pigue-Royal-Oak-Jumbo-15202ST-6-.jpg

Audemars Piguet’i yakından takip edenlerin bildiği üzere üretilen saatlerin seri numaraları bir harf ile başlamaktadır. Alfabetik olarak birbirini takip eden harfleri yorumlayarak saatin hangi yıllar arasında üretildiğini tahmin etmek mümkün. Buna göre 2012 yılında 40. Yıl versiyonu olarak çıkan ve kadran rengi açık olan saatin seri numarası “H” ile başlıyor. Belki bir tesadüf eseri ama akabinde üretilen lotlar ise önceki seri numaralarının sonlanması sebebiyle takip eden harf olan “I” serisine ait ki bunlarında kadran rengi daha koyu. Her iki seride üretilen saatlerin referansı ise daha önce de belirttiğim üzere aynı: REF. #15202ST.OO.1240ST.01

Audemars-Pigue-Royal-Oak-Jumbo-15202ST-12-.jpg

Günümüz itibariyle Jumbo’nun 2012 de üretilen ilk lotunun daha sonra üretilenlerden en az 4’te 1 oranında daha az bulunduğunu ve gün geçtikçe bu oranın daha da artacağını tahmin etmek çok zor değil. Nadir olan ürüne olan talebin fazla olacağını hepimiz biliyoruz. Bu şartlar altında “H” serisi olarak bilinen açık kadran renkli ilk versiyon ilerleyen günlerde bir değişiklik yapılmadığı sürece her geçen gün daha nadir olmaya devam edecek ve büyük bir ihtimalle “I” ve takip eden serilerden daha fazla talep görecekmiş gibi gözüküyor.

Jumbo’su olanların saatlerinin arkasını çevirip seri numarasını kontrol etmelerini şiddetle tavsiye ediyorum.

Bir başka ipucu haberimizde görüşmek üzere.

Benzer Haberler