alexa Christie’s Buluşması | Thomas Perazzi | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Horobox Christie’s Buluşması

horobox_amblem.png

Dünyanın en önemli saat kataloğu Armband Uhren ile en önemli müzayede evi Christie’s işbirliğinde, Türkiye’deki kolleksiyonerlere "Dünya Saat Pazarında Trendler" konulu bir sunum yapıldı. Bu başarılı organizasyon için Türkiye’ye gelen Christie’s saat bölümü başkanı Sayın Thomas Perazzi Horobox’ın sorularını yanıtladı.

_DSC6713.jpg

Satın almış olduğunuz saatlerin fiyat etiketlerini dahi atmayın diyor sevgili Thomas Perazzi. Kendisi dünyanın en önemli müzayede evlerinden biri olan Christie’s in saat bölümü başkanı. Daha önce başka müzayede evleri ile de çalışmış. Alanında en başarılı ve tecrübeli isimlerden biri.

_DSC6706.jpg

Saatolog ve Christie’s geçtiğimiz günlerde çok başarılı bir organizasyona imza attı. Park Hyatt otelde iki akşam üstüste önemli konuklara ev sahipliği yapan organizasyonda kısa bir sunum da yapan Thomas Perazzi ile özel bir görüşme yapma şansımız oldu ve kendisi ile çok keyifli bir sohbet yaptık.

_DSC6718.jpg

Organizasyondan bir akşam önceki özel sohbetlerimizde bileğindeki Rolex Daytona’yı sorduk kendisine. Siyah kadranlı çelik saat için iddialı konuşuyor Thomas. Tek saat hakkım olsa bundan yana kullanırdım diyor. Devamında sohbetimiz ileriyor ve karşılıklı sorularla çok keyifli bir akşam geçiriyoruz kendisiyle. Saatolog’un editörü sevgili Özgür Bayoğlu’nun da katılımıyla unutulmaz bir gece geçiriyoruz.

_DSC6765.jpg

_DSC6768.jpg

Bugün aldığımız bir saatin gelecekte değerlenmesi, hatta bir açık arttırma da önemli fiyatlara ulaşabilmesi için en önemli noktanın ürünün kondisyonu olacağını söylüyor Thomas. Firmaların bugünkü üretim adetleri göz önünde bulundurulursa arz/talep dengesinin çok öne çıkacağı ve yüksek adetlerde arz olduğunda da sadece kondisyonu yüksek saatlerin daha iyi fiyatlara alıcı bulacağından çok emin. Kendi koleksiyonundaki parçalar hakkında ser verip sır vermemekle beraber kendisine hangi saatleri almamızı tavsiye edersin diye sorduğumuzda da az üretilenleri alıp temiz kullanmamızı öneriyor.

_DSC6726.jpg

“Ben eğitimimi saatler üzerine yapmayı seçtim” diyor Thomas. Genç yaşlarda bir hobi olarak başlayan bu merak, onun hayatını geçindirdiği bir meslek haline gelmiş kısa zamanda. Açık arttırmalarda çekici kullanan adam da olan sevgili dostumuz bu işten çok zevk aldığını söylüyor.

Önerilen saatleri, öncesinde inceleyip gerekli araştırmaları yaptıktan sonra müzayedeye dahil edilip edilmeyeceğine ve muhtemel fiyatına karar vermek de Thomas Perazzi’nin görevleri arasında. İsviçre’de yaşayan ve yarı İtalyan olan dostumuza bu araştırma ve öngörülerinde hiç yanılıp yanılmadığını soruyoruz. Elbette diyor Thomas. Yaptıkları işin en zor kısımlarından biri olduğunu belirtiyor. Müzayede öncesi ve sonrasında bir çok sürpriz yaşadıklarını söylüyor. Saatini kendi eliyle Thomas’ın ofisine kadar getiren bir kişiyi hatırlıyor ve ilk planda kendilerine fazla değerli değilmiş gibi görünen bu cep saatinin Patek Philippe tarafından sahibine özel yapılmış olduğunu, başka bir örneğinin de olmadığını keşfediyorlar. 5.000 – 10.000 usd arasında satılacağını düşünürken 1.2 milyon usd lik teklifin çekicini vuran kişi yine Thomas oluyor.

_DSC6740.jpg _DSC6741.jpg

_DSC6742.jpg

Son aldığı saati sorduğumda aynı gün İstanbul’daki Panerai butiğe uğrayıp son dönemin aranılan modellerinden olan PAM00587, diğer adıyla "Marina Militare" yi aldığını söylüyor bize. Bu modeli almasının özel bir sebebi olmadığını söylerken göz kırpmayı da ihmal etmiyor Thomas !!!

MarinaMilitare.jpg

Organizasyon Christie’s Türkiye danışmanı Sevgili Eda Kehale ve Özgür Bayoğlu’nun giriş konuşması ile başlıyor ve söz Thomas’a geçiyor. Christie’s hakkında bilmediğimiz bir çok detayı öğreniyoruz. Sektörün lideri olduklarını bir çok rakamsal veri ile açıklıyor bizlere. Türkiye’deki operasyonlarından da çok memnun olduklarını ve bu tarz organizasyonları çoğaltarak bilinilirliklerini arttırmayı planladıklarını söylüyor.

_DSC6733.jpg _DSC6761.jpg

_DSC6773.jpg _DSC6767.jpg

Sunum sonrasında devam eden sohbetimizde bileğinde parlayan Panerai’a gözüm takılıyor ve bu terchinin sebebini soruyorum kendisine. “Versatil bir saat” diyor. Pembe altın kasanın içindeki kahve rengi kadranın her ortamda kullanılabildiğini ve 45 mm lik kasa boyutu ile de bileğine çok uygun olduğunu belirtiyor.

_DSC6719.jpg _DSC6722.jpg

Sohbetimizin sonunda kendisine çok teşekkür ediyor ve en kısa sürede başka organizasyonlar da görüşmeyi diliyoruz.
Benzer Haberler