alexa Issız Ada | Audemars Piguet | Oris | Jaeger LeCoultre | Atmos
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Issız Bir Adaya Düşseydim Yanıma Alacağım Üç Saat Ne Olurdu?

horobox_amblem.png

Eminim birçoğumuz farklı ortamlarda bu sorunun orijinal versiyonu ile karşılaşmıştır. Acaba kaçımız yanına alacağı üç şey arasına saati de katmıştır bilemiyorum. Verilebilecek cevaplar sayesinde fantezi potansiyeli bir hayli yüksek olan bu soruyu, bir saatsever gözünden tekrar yorumladığımda bakalım ne cevap vermişim.

Issız adada saat ne işimize yaracak sorusuyla başlayabiliriz. Aslında böyle bir durumda saatten çok tarihi takip edebilmek daha fazla önem taşırdı sanki. Bu sebeple de “perpetual calendar” (sonsuz takvim) komplikasyonu taşıyan bir kol saati muhtemelen ilk seçimim olurdu. Birçok önemli markanın güncel koleksiyonunda, Perpetual Calendar özelliği taşıyan modellere rastlamak mümkün. Ancak kullanacağınız ortamın ıssız bir ada olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak Audemars Piguet’in Royal Oak Perpetual Calendar modelini bilezik seçeneğiyle bir adım öne çıkıyor. Genelde deri kayışla sunulan bu komplikasyon, REF. #26574ST.OO.1220ST.01 modelinde paslanmaz çelik bilezikle geliyor. Hafta ve ay fazı göstergelerine de sahip olan Royal Oak Perpetual Calendar, yıllar boyunca tarihi ekstra bir ayar gerektirmeden takip etmenize olanak veriyor. Otomatik kurmalı olması da -saati bileğinizde taşıdığınız sürece- güç rezervinin unutkanlık sonucu tükenmesi ihtimalini de ortadan kaldırıyor.

audemars-piguet-royal-oak-perpetual-calendar-2.jpg

Issız da olsa kendimize yaşayacak bir ortam hazırlamamız gerçeğini unutmamak lazım. Bu şartlarda çok önemli olmasa da eviniz olarak adlandıracağınız her yerde bir saatiniz olması gerekiyor. Aklıma ısı değişikliklerinden faydalanarak kendi gücünü üreten Jaeger LeCoultre Atmos masa saatinden daha iyi bir seçenek gelmiyor. Herhangi bir komplikasyon içermese de, enerji sorunu yaşatmayacağı için ıssız ada kullanımı içim mükemmel bir seçenek diyebilirim. Tabii ki ortalığı temizlerken düşürmemeye özen göstermeniz gerekiyor.

JaegerLeCoultre_116-Atmos.png

Fantezi dünyamızda oluşturduğumuz ortamda gel gitleri hesaplamazsak başımıza çok kötü şeyler gelebilir. Ada zaten ıssız, üstüne bir sabah denizin içinde uyanmak pek hoş olmayacaktır. Bu sebeple gel git hesaplayan bir saati de yanımıza almak sanırım faydalı olacaktır. Oris Provider Pointer Moon modeli de burada imdadımıza yetişiyor.

Oris-ProDiver-Pointer-moon.jpg

Aslında tüm bu dertler bir adet Casio Protrek ve birkaç tane yedek pil ile de çözülebilir ama nerede olursak olalım, yine de mekanik saatlerimizden vazgeçmeyelim düşüncesindeyim.

Benzer Haberler