alexa IW5002 | IW5004 | Big Pilot | IWC | Transitional | Al Alabilirsen
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Big Pilot Ref. 5002 “Transitional”

iwclogo.png

Teknik ya da görsel farklılıklardan ötürü nadir ve bulunması zor hale gelen saatlere yer verdiğimiz köşemizde, daha önce detaylı incelemesini de yaptığımız ve pilot saatlerine yeni bir bakış açısı getiren IWC 5002’ye göz atacağız.

-WC_B-G_P-LOT_5002_9-kopya.jpg

Bir saat almadan önce kendinizi nasıl motive ediyorsunuz? Ya da diğer bir deyişle almaya nasıl karar veriyorsunuz? Hepimizin kendine göre kriterleri olsa gerek… Görsel ve teknik detaylar, ayırdığınız bütçe, modelin koleksiyon değeri taşıması, bilirkişilerden alınan tavsiyeler vs. vs.

Peki, tüm kriterler tutmasına rağmen istediğiniz saati bulamayınca ne yapıyorsunuz? Şahsen ben sinirleniyorum. Saat virüsü bulaşmış biri olarak alacağım modele zaten çok zor karar verebilirken bir de istediğim saati o an bulup alamamak çok can sıkıcı oluyor. Bu durum yeni saatlerden çok üretimi bitmiş eski modellerde başınıza gelirse işiniz daha da zorlaşıyor ve konumuzun başlığı anlam kazanıyor: “Al Alabilirsen”

Aşırı pahalı olmasa da çok az sayıda üretildiği için bugünlerde oldukça zor bulunan “transitional” 5002’nin bir örneğine rastlayıp da almamak bana göre iyi bir koleksiyoner için büyük bir hata olacaktır.

IWC’nin pilot saatleri deyince akla gelen ilk markalardan biri olduğu bilinen bir gerçek. Bununla birlikte “Big Pilot” denince de akla gelen ilk referans 5002 oluyor. Markanın B-UHR saatlerini bir kenara bırakırsak ilk “Big Pilot” modeli olan saatin detaylı incelemesini daha önce yapmıştık. Burak Bayram’ın kısa tarihsel bilgilerle kaleme aldığı inceleme, Horobox’ın en çok ilgi gören yazılarından biri olmuştu.

İlk kez 2002 yılında satışa sunulan Ref.5002, daha önce cep saatlerinde kullanılmış, 18.000vph değerine sahip Ref.5011 mekanizma ile hayat buluyordu. Bunun yanı sıra, efsane kadran tasarımı ile ikonik diyebileceğimiz bu model birçok saat severin hedefindeki saat haline gelmişti. 

iwc-caliber-5011.jpg

IWC Kalibre 5011

2006 yılında ise IWC’nin yeni geliştirdiği, 21.600vph değerine sahip yeni Caliber Ref. 51110’un Big Pilot modellerinde kullanılmasıyla beraber, 5002 referanslı model ismini tarihe yazdırıp yerini farklı kadran yerleşimiyle gelen 5004 referanslı modele bırakıyordu. Gelişmiş ve daha dakik diyebileceğimiz kalibre değişikliği saatseverler tarafından olumlu karşılarken, değişen kadran dizilimi eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti.

5002 üzerinde balık işareti olan bir tepe ile üretilirken transitional modellerde ise “Probus Schaffhausen” diye bilinen yeni bir ayar tepesi kullanılmıştı.

iwc-big-pilot-5002-5004.jpg

IWC IW5004 - IW5002

Bu bilgilerden sonra gelelim bu “Transitional” yani geçiş modeline ve neden Horobox’ın Al Alabilirsen köşesine konu olduğuna…

5002’nin yerini 5004 e bıraktığı sıralarda 250 adet olduğu tahmin edilen ve muhtemelen 5002 üretiminin sonu olan saatlerde yeni kalibrenin kullanıldığı biliniyor. Bu detayı çıplak gözle bakarak anlamak herkes için mümkün olmasa da aslında bu modellerde görsel bir farklılık da mevcut.

5002 üzerinde balık işareti olan bir tepe ile üretilirken transitional modellerde ise “Probus Schaffhausen” diye bilinen yeni bir ayar tepesi kullanılmıştı. Üzerinde balık figürü bulunan ayar tepelerinde yaşanan problemlerden sonra bu değişikliğe giden IWC, yeni modele geçerken “Probus” tepe kullanmaya başlamıştı.

-WC_B-G_P-LOT_5002_7-kopya.jpg -WC_B-G_P-LOT-S_WATCH_PERPETUAL_CALENDAR_TOP_GUN_REFERENCE_5029-7-kopya.jpg

Bu detayları göz önünde bulundurarak 5002’nin “Transitional”, yani eski kadran ve yeni kalibre/tepe ile üretilenleri için Big Pilot serisinin en çok aranılan örnekleri olduğunu söylesek abartmış olmayız. Bugün piyasada tüm kutu içeriği ile eksiksiz bir transitional 5002 örneği bulmak oldukça zor. Hem çok az adette üretilmiş olması hem de 10 yıl önce üretimden kalkması sebebiyle saat severlerin kolayca sahip olması pek mümkün değil olmayan bir model diyebiliriz.

-WC_B-G_P-LOT_5002_8-kopya.jpg

Bu arada özellikle belirtmek istediğim bir detay da üzerinde “Probus” tepe taşıyan her 5002’nin “transitional” olmadığı. Zaman içerisinde 18.000vph cep saati kalibresiyle üretilen modellerdeki balık figürlü tepeler sorun çıkartmalarından ötürü, üzerinde Probus yazan yeni kurma kolları ile güncellendiklerini de biliyoruz. 5002 transitional modeline sahip olmak için diğer modellerden daha fazla para ödemeyi göze alan ve bu saati koleksiyonuna katmak isteyen saat severlere tavsiyem, muhakkak kalibre kontrolü yaptırmalarıdır.

Aşırı pahalı olmasa da çok az sayıda üretildiği için bugünlerde oldukça zor bulunan “transitional” 5002’nin bir örneğine rastlayıp da almamak bana göre iyi bir koleksiyoner için büyük bir hata olacaktır.

Benzer Haberler