alexa Kadınların Marka Kriterleri | Bulgari | Audemars Piguet | Zenith | Mont Blanc | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Kadınların Marka Kriterleri

horobox_amblem.png

Modern kadının marka kriterleri nelere göre değişiyor..? Neden etkileniyor..? Bu soruların cevapları ve daha fazlası editörün gözünden Horobox’ta... 

Günümüzde kadınların saat seçme kriterlerini değerlendirmek istediğimizde karşımıza çıkan ilk iki sonuç; fast fashion markaları tercih etmek ya da eş izinden gitmek alışkanlığı oluyor. Lüks tüketim söz konusu olduğunda tüm kriterlerin başında ekonomi mecburi belirleyici unsur olsa da kendi tarzını, kendi vizyonunu bulmuş ve buna göre seçimlerini yapan kadınlar yok diyemeyiz. 

Kadınların doğru kriterlere ulaşması aslında sürü güdüsünden kurtulup birey olabilmekte yatıyor. Ekonomik bağımsızlığın sağladığı olanakları kendi tarzını bulabilmek için kullanmak önem kazanıyor. Kendi tarzını bulmuş kadınlara baktığımızda ise kaliteyi değerde aradıklarını görebiliyoruz. Söz konusu değerin markanın etiketinden çok vizyonunda ortaya çıktığını hesaba katarsak, bu arayışın yönü de alışkanlıklardan markaların hikâyelerine, zaman içinde kendilerine kattıkları değerlere doğru kayıyor. Bu değerlerin yarattığı marka algısı da zaman içerisinde seçimlerdeki kriterlere dönüşüyor.   

Kadınlar mekanik özelliklerden çok artistik özelliklere göre seçimlerini yapıyor. Peki, bu artistik özellikler kendi aralarında hangi kriterlere göre etken rol oynuyor? Pırlanta işlemeli yüzlerce saat arasından birini seçme sebeplerimiz sadece fiyatında ve markanın popülerliğinde mi gizli..? Fast fashion markalar için evet bu nedenle diyebiliriz fakat konu lüks tüketime geldiğinde devreye başka kriterler de giriyor. 

Markalar bu kriterlerde doğru rol alabilmek için kendilerini sadece mekanik ya da artistik özelliklerde değil, sosyal projelerle, eğitime verdikleri önemle ve marka vizyonlarıyla öne çıkartmaya çalışıyorlar.

Bulgari denince akla sadece kolunda Tubogas bileziği ile Elizabeth Taylor’ın güzelliği ve yakut gözleri değil onun temsil ettiği değerler, zaman, renkler hafızalarda canlanıyor. Marka genç ustaları yetiştirmek için okul açarken hükümlü kadınlara ikinci bir şans vermek üzere eğitimler düzenliyor, bebek ölümlerini önlemek için yıllardır ilgili vakıflarla birlikte yürüttüğü çalışmalarına devam ediyor. Save The Children için yaptığı çalışmalarda toplanan yardımlar 35 milyon doları buluyor. Roma’nın sembollerinden kabul edilen İspanyol merdivenlerinin restorasyonunu üstlenerek tarihe de imzasını atıyor. 

bulgari-save-the-children.jpg

Piaget özel bir modelinin gelirini MD ( kas gücü kaybı hastalığı ) ile ilgili çalışmalara katkıda bulunmak için bağışlıyor, Polo yarışlarına sponsor olarak spora destek veriyor, Venedik Kulesi’ndeki tarihi saati onararak tarihe verdiği öneme dikkat çekiyor. Prenses Monaco gül bahçelerini yeniden düzenleyerek manevi değerlerini korumanın önemini gösteriyor.

piaget-venice-watch-tower.jpg

Audemars Piguet, Dan Holdsworth çalışmalarına verdiği destekle, Çinli sanatçı Sun Xun ile yaptığı iş birliğiyle sanatın içinden kopmuyor, tenis ve golf sponsorlukları ile spora destek vermeye devam ediyor.

Sun-Xun-Audemars-Piguet.jpg

Zenith, Red Bull Stratos Mission’da Felix Baumgartner’ı yalnız bırakmıyor ve serbest düşüşle ses hızını geçen insanla birlikte bir ilki yaşıyor. Biella’daki ralli yarışları, Andora 500 ile motosiklet yarışlarını, Jules Verne Cup ile yelken yarışlarını desteklerken Cohiba ile yaptığı işbirliğiyle sofistike zevklerin de tecrübe edilmesinde yer alıyor. Ünlü futbolcu Eric Abidal ile birlikte yardım faaliyetlerinde bulunuyor.

Felix-Baumgartner-Zenith-1.jpg zenith-cohiba-1.jpg

Ya da şu an bilgisayara dökmeden önce bu satırları yazmamı mümkün kılan Montblanc, Grace Kelly zarafetini akla getirirken karşınızdaki insanlara sizin alışkanlıklarınız, vizyonunuz, zevkleriniz hakkında fikir veriyor.

mont-blanc-reklam.jpg

Görsel unsurların ön planda olduğu ve insanların en başta görsellikle kendini ifade ettiği bir yüzyılda yaşadığımızı inkâr edemeyiz. Beğensek de beğenmesek de, uysak da uymasak da bu gerçekten kopamıyoruz. Peki, bu gerçeğin içerisinde amaçsız salt tüketen mi yoksa tüketirken başka insanlara, sanata, spora, yeni vizyonlara, gelişmeye katkıda bulunan mı olmayı seçiyoruz?

Zamanın içinde veya dışında kaldığımızı belirleyen değerlerden birinin de bu seçimler olduğundan yola çıkarak, çoğunluğa ters düşüp farklı kriterleri benimsemiş, zamanın içinde kalmayı tercih eden kadınlara eşlik edecek güzellikleri seçmelerinde katkıda bulunmak için yenilikleri paylaşmaya devam ediyoruz.
Benzer Haberler