alexa NE908N | NE402 | Meistersinger | Neo | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Meistersinger Neo NE908N ve NE402 İncelemesi

meistersingerlogo.png

Saat sektöründe her geçen gün etkinliği artan Alman markaları denildiğinde ilk akla gelen markalardan olan Meistersinger, ismi marka ile beraber anılır hale gelmiş tek kollu modellerinden Meistersinger Neo ve Neo Plus ile bir kez daha mercek altında.

meistersinger-neo-ne908n-1-.jpg

Baselworld 2017 sonrası izlenimlerimizi paylaşırken özellikle giriş seviye fiyatlarda seyreden Alman markalı modelleri çok beğendiğimizi belirtmiş, sektörün genelindeki Alman etkisinin her zamankinden daha hissedilir olduğunu da eklemiştik. Ekip olarak bizi ortak bir paydada buluşturan bu tespitimize sebep olarak gösterebileceğimiz en önemli nedenler ise Meistersinger ve Nomos Glasshütte markalarının yeni modelleri olmuştu.

Alman menşeli markaların arasında elbette farklı fiyat segmentlerinde ürünler sunan isimler var. Grubun bayrak gemisi olarak bilinen markası Glasshütte Original Hi-End kategorisinde yer alan modellere yönelirken, yine favori Alman markalarımdan olan Sinn, orta seviye fiyatlara sahip çok başarılı modellere imza atmaya devam ediyor.

Meistersinger, konum olarak giriş seviyesinde yer alıyor olsa da, söz konusu Alman mühendisliği olduğunda bildiğiniz giriş seviye standartlarını bir kenara bırakmanızda fayda var. Saat terminolojisine Regülâtör Saatler olarak giren tek ibreye sahip modeller mevzu bahis olduğunda ilk akla gelen isimlerden olan Meistersinger, yine bu tarzda hazırlanmış Meistersinger Neo ve Neo Plus modelleri ile bugünkü inceleme köşemizin konuğu oldu. 

meistersinger-neo-ne908n.jpg

Markanın 2015 senesinde ürün grubuna eklediği Neo model ailesi, 36mm çapında tasarlanmış, oldukça ince hatlara sahip paslanmaz çelik bir kasa içerisinde geliyor. Modelin geneline hakim olan vintage konseptine uygun şekilde hazırlanmış kasanın bence en önemli özelliği bahsettiğim ince yapısı. Ön yüzünde yer alan bombeli camın verdiği vintage vibe ile birlikte son derece zarif bir duruş sergileyen kasanın tüm yüzeyleri ayna parlaklığında tasarlanmış. Bu sayede bilekte olduğundan biraz daha büyük duran kasa, uzun ve ince boynuzlarıyla 1950li yılların saat modellerine gönderme yapan şık bir tasarıma sahip olmuş. Aynı DNA’nın biraz daha modern bir formata bürünmüş hali olan Neo Plus ise 40mm çapında hazırlanmış bir kasada sunuluyor.

meistersinger-neo-ne908n-8-.jpg meistersinger-neo-ne908n-9-.jpg

Kasanın arka yüzünde masif paslanmaz çelik bir kapak tercih edilmiş. Kapağın üzerinde ise Meistersinger logosu kullanılarak tasarlanmış ilginç bir motife yer verilmiş. Zarif bir ayar kolunun eşlik ettiği kasanın su geçirmezlik değeri 30 metre olarak ayarlanmış. Spor bir model olmasa da, modern bir saat için ortalamanın altında bulduğum bu değer için modelin tek eksi yanı demem mümkün.

meistersinger-neo-ne908n-6-.jpg

Meistersinger Neo, markanın bir nevi alâmetifarikası haline gelmiş, tek kollu yani Regülâtör tarzı kadran ile geliyor. Markanın Türkiye Yetkili Distribütörü Tevfik Aydın bize inceleme için farklı kadran seçenekleri göndermiş. Benim favorim kesinlikle kobalt (lacivert) kadranlı Neo modeli olsa da siyah kadranlı Neo Plus ve kemik rengi kadranlı Neo modellerinin de son derece şık durduğunu söylemek isterim. 

meistersinger-neo-ne908n-2-.jpg

Modelin tasarımında yer alan iki önemli unsurdan biri olarak vintage konseptten bahsetmiştim. Diğer unsur ise, Alman menşeli tasarımlarda sıkça rastladığımız “Less is More” mottosu. Meistersinger Neo’nun kasasındaki zarafet ve sadelik, kadranda da devam ediyor. Regülâtör tarzının da yardımıyla tamamen işlevsellik odaklı bir tasarıma kavuşan kadranın tek ekstra detayı olan tarih penceresi, saat 6 konumuna yerleştirilmiş. Siyah ve lacivert kadranlı versiyonlarda kullanılan kırmızı zeminli tarih diskinin modellere dengeli bir sportiflik kattığını da özellikle eklemekte fayda görüyorum. 

meistersinger-neo-ne908n-1-.jpg

Meistersinger Neo model ailesinin içinde endüstrinin sağlamlığı test edilmiş ve onaylanmış duayen otomatik kalibresi ETA 2824 veya onun mekanik ikizi Sellita SW 200-1 görev yapıyor. Üretim maliyetleri göz önüne alındığında daha uygun rakamlar sunan Sellita alternatifinin zaman içerisinde bu ürün grubu için standart olacağından (belki de olmuştur) şüphem yok ancak bu yorumumun olumsuz algılanmasını da istemem zira Sellita SW 200-1 son derece sağlam ve kaliteli bir mekanizma. 

meistersinger-neo-ne908n-4-.jpg

Model ailesinin üzerinde kadran renklerine göre değişen tonlarda hazırlanmış nubuk kayışlar yer alıyor. Zaman içinde kullanım koşullarına göre eskiyip patina alarak bu şık modelleri çok daha özel göstereceğine emin olduğum kayışların ucunda ise parlatılmış paslanmaz çelikten üretilmiş, Meistersinger logolu standart tokalar görev yapıyor.

meistersinger-neo-ne908n-5-.jpg

Ülkemizde, sektörün kıdemli markalarından Tevfik Aydın tarafından temsil edilen Meistersinger Neo Koleksiyonu ve diğer ürün gruplarını görmek ve modelleri yakından incelemek için Tevfik Aydın mağazalarına uğramanız yeterli. Neo modelleri için satış fiyatı 1050,00 EUR,  Neo Plus modelleri için ise 1295,00 EUR olarak belirtiliyor.

meistersinger-neo-ne908n-12-.jpg

Bu arada Meistersinger Neo Koleksiyonu Quartz kalibreli versiyonu olarak geçen Meistersinger Neo Q modelini, sevgili editörümüz Witchwatch yorumuyla dinlemek isterseniz, inceleme yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

meistersinger-neo-ne908n-11-.jpg

Benzer Haberler