alexa Mekanik Alarm Nedir? | Eterna | Jaeger-LeCoultre | Seiko | Vulcain | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Mekanik Alarm Nedir? Nasıl Çalışır?

horobox_amblem.png

Günlük hayatta en çok kullandığımız komplikasyonların başında geliyor da olsa artık pek çok insanın cep telefonu ile kullanmayı tercih ettiği Alarm fonksiyonun tarihine kısa bir yolculuk yaptık.

İlk icat edildiği günden bu yana kadar kendine sıkı bir hayran ve kullanıcı kitlesi oluşturan Alarm fonksiyonun kol saatleriyle buluşması Eterna markasının 1908 senesinde ürettiği model ile başladı. Özellikle o yıllarda mekanik Alarm gibi bir fonksiyonu kol saati gibi oldukça sınırlı bir alana yerleştirmek Eterna için hiç de kolay olmadı. Bu yenilikçi tasarım sonrasında pek çok sıkıntıyla mücadele eden Eterna’nın karşısındaki en önemli iki sorun; titreyerek çalışan alarm düzeneğinin saatin mekanik aksamına zarar vererek zaman tutma hassasiyetini olumsuz etkilemesi ve Alarm sesinin yeterince kuvvetli çıkmıyor oluşuydu. Tüm bu sorunlara rağmen piyasaya çıkan model, kısa zaman zarfında büyük ilgi gördü.

Eterna-alarm-wristwatch.jpg

1940’lı yıllara gelindiğinde Vulcain markasını efsanevi modeli Cricket ile popülaritesini artıran komplikasyon, çok daha sağlam ve daha kolay kullanılabilir hale gelirken, ses seviyesi de makul derecede yükseltilerek fonksiyonun işlevselliği optimum seviyeye ulaştı. Eden kurmalı tasarlanan mekanizmanın içindeki çana vuran tokmak düzeneği ve sesin şiddetini artıracak şekilde hazırlanan kasa, alarm özellikli saatlerin popülaritesinin daha da artmasını sağladı.

history_cricket-1-O.jpg

İlerleyen yıllarda üretilen Jaeger-LeCoultre Memovox modeli ise saatçilik tarihinin ilk otomatik kurgulu ve mekanik alarm özellikli kol saati unvanının sahibi oldu. İlk Memovox modellerinde zaman tutma fonksiyonu otomatik, alarm özelliği ise elden kurgulu bir düzenek ile sağlanıyordu. Zaman içinde modernize edilen mekanizma sayesinde her iki fonksiyon da otomatik kurgulu düzenek sayesinde çalışmaya başladı. Memovox model ailesinin diğer bir çarpıcı özelliği ise mekanik alarm fonksiyonuna sahip ilk dalgıç saatine de ev sahipliği yapması oldu.

The-first-Jaeger-LeCoultre-Memovox-1-O.jpg

Takvimler 1960lar’ı gösterdiğinde alarmlı saatler artık Japon ve Rus menşeli markaların kataloglarında da boy göstermeye başladı. Özellikle Seiko BellMatic modeli uzak doğulu üreticilerin İsviçreli markaların tekelini kırmayı başardığı model olarak arşivlerde yerini aldı.

seiko-bellmatic-helmet-alarm-2-O.jpg seiko-bellmatic-helmet-alarm-1-O.jpg

Tıpkı Minute Repeater komplikasyonunda olduğu gibi mekanik alarmlı saatler de çoğunlukla kalibrenin ana işleyişinden bağımsız bir zemberek ve ayar mekanizmasına sahiptirler. Ancak bu duruma istisna oluşturabilecek, Omega Memomatic gibi, modeller de mevcuttur.

Omega-Memomatic-1-O.jpg Omega-Memomatic-2-O.jpg

Quartz saatlerin piyasaya girişinin ardından mekanik alarm özellikli modellere olan ilgi de ciddi oranda azaldı. Geleneksel mekanik saatçiliğin tekrar yükselmeye başladığı dönem zarfında ise bu kullanışlı fonksiyonun gölgede kalması nedeniyle mekanik alarm eski popüler günlerine bir daha geri dönemedi. Çok daha gelişmiş ve rafine örneklerinin Minute Repeater özellikli modellerde kullanıldığı mekanik alarm fonksiyonu, günümüzde başta Jaeger-LeCoultre ve Vulcain olmak üzere birkaç markanın ürün gruplarında yer almaya devam ediyor.

Benzer Haberler