alexa Globemaster | Omega | Master Chronometre | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Omega Globemaster

omega-logo.png

OMEGA’dan klasikleşmiş dizaynı yarının teknolojisyle buluşturan ilk Master Chronometer.

02omega.png

OMEGA’nın tüm ruhunu bünyesinde barındıran Globemaster markanın en gelişmiş kalibresine de ev sahipliği yapıyor.. Constellation serisinin ilk modellerinden esinlenerek dizayn edilen Globemaster OMEGA’nın hassasiyet ve mükemmel performans konusundaki geleneksel çizgisinin başarıyla devam ettiriyor.

01omega.jpg

Saatin kusursuzluğunu tescilleyen bağımsız testler ise saat dünyasındaki standartlara yeni bir soluk getiriyor.

Globemaster’ın dizaynında ön plana çıkan iki önemli unsur var; Saat koleksyonerlerinin vazgeçilmez modellerinden Constellation PiePan ( kek kalıbı ) formundaki kadranı ve yine Constellation serisinin pek çok ünlü modelinde kullanılmış Fluted ( tırtıklı ) bezeli..

CO_Globemaster_Ambiance_130-53-39-21-02-001-s.jpg

Saatin arka kapağı da OMEGA’nın tarihinden izler taşıyor.1940lar’da ve 1950ler’de markanın zaman tutma ve performans konularında aldığı ödüllere gönderme yapan gözlemevi kabartmasına sahip kapak yine Constellation serisine aşina saat severler tarafından beğenilen bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Yine arka kapakta yer alan kabartma üzerinde bulunan 8 adet yıldız saatin METAS sertifikasını alması için karşılaması gereken 8 önemli kriteri sembolize ediyor.

CO_Globemaster_caseback_130-53-39-21-02-001-s.jpg

Master Chronometer

OMEGA Aralık 2014 tarihinde METAS ( Siwss Federal Institute of Metrology ) ile düzenlediği basın toplantısında 2015’te hayata geçirilmesi planlanan yeni bir sertifikasyon sistemini tanıttı.

Globemaster bu sistemin uygulanacağı ilk saat olarak seçildi.

01omegametas.jpg

Toplantıda verilen bilgide de belirtildiği üzere herhangi bir saat markası METAS’a başvurup saati için Master Chronometer sertifikasyonu talep edebilir. Günümüze kadar gelen standart sertifikasyonların aksine METAS sadece saatin kalibresini değil saatin tümünü test ediyor.

omega-duzenlendi-reklam.jpg

Sertifikasyon işlemi sırasında karşılanması gereken kriterler;

1 - Kalibrenin 15.000 gauss manyetik alan etkisi altındaki fonksiyon testi

2 - Saatin altı ayrı pozisyonda çalışma değerleri

3 - Saatin 0 ve 2/3 dolulukta güç rezervi ile çalışma değerleri

4 - Saatin 15.000 gauss manyetik alan etkisi altındaki fonksiyon testi

5 - Saatin 15.000 gauss manyetik alana maruz kaldıktan sonraki zaman tutma değerleri

6 - Saatin altı farklı pozisyon ve iki farklı sıcaklık değeri altındaki günlük kullanım zaman tutma değerleri

7 - Saatin otomatik kurulum sonrası güç rezerv durumu

8 - Saatin suya dayanıklılığı

Saatin 15.000 gauss değerinde manyetik alana maruz bırakılmasından ve diğer testlerin yapılmasından önce kalibrenin standart C.O.S.C. sertifikasyonunu alabilecek durumda olması gerekiyor.

Saat sahiplerine saatlerinin yanında saatin her METAS kriteri için nasıl bir sonuç aldığını görebildikleri bir de rapor veriliyor.

01omcert.jpg

Her OMEGA Globemaster, sahip olduğu Master Chronometer sertifikasını alabilmek için 15.000 gauss değerindeki manyetik ortama maruz kaldıktan sonra günlük 0 ve +5sn arasında bir tolerans ile çalışıyor.

Globemaster: Klasiğin yarının teknolojisiyle buluşması..

18K Sedna™ altın, 18K sarı altın/çelik gibi geniş bir materyal yelpazesiyle sunulan Globemaster her zaman ilk Master Chronometer saat olarak hatırlanacak.

39mm kasa çapına sahip saat Constellation serisi ile hafızalara kazınan pie pan tipi kadran ile sunuluyor. Tamamı çelik veya çelik/altın materyal seçenekleri ile beraber sunulan mavi kadrana eşlik etmek üzere metal bilezik ve mavi deri kayış opsiyonları da koleksyonda yerini almış.

CO_Globemaster_fuite_130-33-39-21-03-001-s.jpg

Gümüş rengi kadranların 18K Sedna™ altın, 18K sarı altın, çelik ve çelik/sarı altın versiyonları süslediği koleksyonda tamamı çelik olan versiyon gri deri kayış opsiyonuyla zenginleştirilmiş.

Constellation serisinden aşina olduğumuz indeksler ve yıldız logosu da kadranlarda yer verilen diğer detaylar.

01osil.jpg

Akrep, yelkovan ve saniye kolu indekslerle bir bütün oluşturacak şekilde Super LumiNova fosfor malzemesi ile kaplanmış.

Saat 6 noktasında da tarih penceresi bulunuyor.

Uç kısımlarında hafif yumuşayan hatlara sahip fluted bezel Globemaster’a kolaylıkla ayırt edilebilme özelliğini de sağlıyor. Çelik versiyonlarda ise bezel materyali olarak oldukça sert bir alaşım olan tunsgten carbide tercih edilmiş.

01o2.jpg

Mat ağırlıklı yüzeye sahip olan saatin iki yanı için parlak yüzey formu tercih edilmiş. Boynuz kısımlarını bezel ile buluşturan noktalarda yer alan parlak yüzeylerle aynı forma sahip parlak kısımlarla daha sofistike bir görünüm kazanan bileziğin orta parçalarında tercih edilen hafif kavisli form ile hem ergonomi hem de zerafet başarıyla sunulmuş.

Globemaster_Detail-case-s.jpg

OMEGA’nın benzersiz Master Chronometer kalibresi 8900/8901’i muhafaza etmek için kubbe formunda safir cam tercih edilmiş. Kalibreyi izlemeye olanak sağlayan şeffak kapakta ise saatin kasasıyla aynı materyalden üretilmiş gözlemevi figürü safirin iç kısmına monte edilmiş. OMEGA kalibre 8901 için yine 18K Sedna™ altın kullanılmış.

Globemaster_Detail-Caseback-s.jpg

Su basıncına dayanıklılık değeri olarak da WR100M sağlanmış.

Dayanıklılık ve performans kriterlerinin her detayda özenle vurgulandığı Globemaster dört yıl garanti ile satışa sunuluyor.

01omb.jpg

Benzer Haberler