alexa 5212A-001 | Weekly Calendar | Calatrava | Patek Philippe | Baselworld 2019 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Patek Philippe Calatrava Weekly Calendar (Ref. 5212A-001)

Artık Patek Philippe Calatrava serisine ait referanslarda da “A” eklentisini görmek mümkün. Markanın Baselworld 2019’da tanıttığı yenilikler aşırı ses getirmese de, ilk ve tek çelik kasalı Calatrava modeli olma unvanını taşıyan 5212A-01 şimdiden saat severlerin radarına girmiş durumda.

5512a-001-patek-philippe-calatrava-weekly-calendar-baselworld-2019-1.jpg

Doğrusunu isterseniz Patek Philippe’nin tanıttığı tüm modeller saat severleri bir şekilde heyecanlandırmayı başarıyor. Sonrasında da ilgilendikleri segmente, bütçeye ve hatta komplikasyona göre farklı modellerin peşine düşüp koleksiyonlarına katmaya çalışıyorlar.

Ancak konu çelik kasalı saatlere, özellikle de Nautilus modellerine gelince durum farklı bir hal alıyor. İkinci eldeki spekülatif fiyatlar yüzünden daha saatlerin mekanik mi yoksa Quartz mı olduğunu bile bilmeyenler dahil herkes, bu modellerin peşine düşüyor. Sonuç olarak arz/talep dengesi bozuluyor ve gerçek saat tutkunlarının birçoğu istedikleri modellere ya ulaşamıyor, ya da akıl almaz paralar ödemek durumunda kalıyor. Gerçek saat severler bu incelememizi tabi ki okusun ancak söz konusu modeli bileklerinde görme şanslarının çok da yüksek olmadığı gerçeğini de unutmasınlar.

5512a-001-patek-philippe-calatrava-weekly-calendar-baselworld-2019-8.jpg

Evet, 5212A-01 referanslı, “Weekly Calendar” komplikasyonuna sahip bu model, Calatrava ailesinin ilk ve tek çelik kasalı saati olma unvanını taşıyor. Önümüzdeki yıllarda farklı kasa ve kadran opsiyonlarıyla karşımıza çıkacağına emin olduğum model, Ref. 26-330S CJ SE otomatik mekanizma ile hayat buluyor. Markanın ilk haftalık takvim özellikli bu mekanizmasının güç rezervi ise 45 saat.

5512a-001-patek-philippe-calatrava-weekly-calendar-baselworld-2019-5.jpg

Mat gümüş renk tasarlanan kadranda yer alan detaylar, alışılagelmiş dizilimlerinden farklı şekilde konumlandırılmış. Bana göre saatin en dikkat çekici yanı ise kadran üzerindeki yazı karakterleri. El yazması formunda ince bir işçilikle ve siyah renkte basılan karakterlerin hepsi, birbirinden farklı görüntüde. Dikkatli bakıldığında her karakterdeki farklılığı net olarak görebiliyorsunuz.

5512a-001-patek-philippe-calatrava-weekly-calendar-baselworld-2019-3.jpg

Model de çok sık rastlanmayan bir özellik daha mevcut. Saat tamamı merkezden hareket eden 5 farklı kola sahip. Akrep ve yelkovanın yanı sıra çekiç şeklindeki kısa kol kadranın merkezine konumlandırılan gösterge üzerinden haftanın günlerini gösteriyor. Çekiç şeklindeki büyük koldan ise kadranın dış kenarındaki bölümden hafta numarasını ve içinde bulunulan ayı takip etmek mümkün. Son olarak benzer şekilde ancak çekiç görüntülü olmayan kol da saniyeyi gösteriyor. Biraz karışık olsa da, zaman içerisinde alışılabileceğini düşünüyorum. Her ne kadar kol saatinden hafta numaralarını takip etme fikri bana çok sıcak gelmese de, teknik kabiliyetlerin sergilenmesi açısından önemli bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

5512a-001-patek-philippe-calatrava-weekly-calendar-baselworld-2019-2.jpg

40 mm çapındaki kasada da ilginç detaylar mevcut. Cenevre’deki Patek Philippe müzesinde muhafaza edilen, 1955 tarihli Ref. 2512 modelini hatırlayanlar vardır. Ref. 5212A-01’in kasası bu modelden esinlenerek yapılmış. İki kademeli bezel yapısının, aynı formdaki kayış boynuzları ile sağladığı uyum çok başarılı. Parlak kahverengi deri kayışta ise paslanmaz çelik toka kullanılmış. Uygun boyutu ve başarılı kasa yapısı sayesinde saatin bilekte gayet konforlu olduğunu söyleyebilirim.

5512a-001-patek-philippe-calatrava-weekly-calendar-baselworld-2019-4.jpg 5512a-001-patek-philippe-calatrava-weekly-calendar-baselworld-2019-6.jpg

Teknik detaylarla ilgilenenler için mekanizmanın optimize edilmiş rotorundan da bahsetmek isterim. En belirgin değişiklik, dönüş ekseninin her iki yanında yer alan iki yuvarlatılmış oyuk. Bu sayede daha hassas dönüş kabiliyeti kazanan rotor, kurma işlemini de verimli olarak yapabiliyor.

5512a-001-patek-philippe-calatrava-weekly-calendar-baselworld-2019-7.jpg

Sonuç olarak birçok yeniliği ve ilkleri üzerinde barındıran 5212A-01 için başarılı bir model demek mümkün. 35.000 CHF civarındaki fiyatı ile kişisel olarak çok ilgimi çekmese de, butik ve bayilerde uzun bekleme listeleri oluşacağı da bir gerçek.
Benzer Haberler