alexa 5740/1G-001 | Nautilus | Perpetual Calendar | Patek Philippe | Baselworld 2018 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Patek Philippe Ref. 5740/1G Nautilus Perpetual Calendar

patek-philippe-logo.png

Patek Philippe’in 1970’li yıllardan günümüze kadar popülerliğini kaybetmeden gelmeyi başaran efsane ürün gurubu Nautilus’ta yeni bir devir başlıyor. “Grande Complication”

patek-philippe-5740-1g-nautilus-perpetual-calendar-1.jpg

O yılları şöyle bir hatırladığımızda aklımıza gelen en önemli detay, lüks sportif saatlerde yaşanan devrim dersek yanılmış olmayız. Akabinde de Gerald Genta ismini anmamak sanırım haksızlık olur. O dönemde büyük ustaya bu tasarımlarının 50 yıl sonra Perpetual Calendar gibi bir komplikasyon barındıracağını sorsaydık, cevabı ne olurdu gerçekten merak ediyorum.

gerald_genta-.jpg

Gerald Genta (1931 - 2011)

Nautilus ailesinde zaman içerisinde farklı komplikasyonları gördük. Kronograf, Travel Time, Annual Calendar derken şimdi de Perpetual Calendar özellikli bir Nautilus ile karşı karşıyayız. Saatçilik içerisinde Nautilus model ailesinin sektördeki konumlandırması için “Sportif Lüks Saat” diyebiliriz. Çok geniş fiyat aralığında alternatifleri olan bu segmentte, Nautilus’un her zaman en yüksek fiyatlı ve en çok talep edilen seçenek olduğu bilinen bir gerçek. Her ne kadar yüksek fiyatlı modeller olduğunu söylesek de Ref. 5740/1G 100.000 CHF barajının üzerine çıkan ilk model.

patek-philippe-5740-1g-nautilus-perpetual-calendar-3.jpg

Ref. 5740/1G-001, Genta tasarımlarının devamı olan model ailelerinde gördüğümüz Perpetual Calendar komplikasyonlu ilk saat olmasa da, Nautilus serisinin ilk “Grande Complication” modeli. Bu unvanı almasının sebebi olan 240 Q referanslı “ultra-thin” mekanizma 275 parçadan oluşmasına rağmen sadece 3.88mm kalınlığında. Ref. 5740/1G-001 modelinin beni en çok etkileyen özelliği için de Patek Philippe’in tüm Perpetual Calendar saatleri içerisindeki en ince seçenek olması diyebilirim. 8.42mm toplam kalınlık modeli gerçekten çok özel hale getiriyor. Nautilus ailesinin sadece tarih fonksiyonu içeren en basit modeli 5711’in 8.3mm kalınlığında olduğunu hatırlatırsak başka bir söze gerek kalmayacaktır diye düşünüyorum.

patek-philippe-5740-1g-nautilus-perpetual-calendar-5.jpg patek-philippe-5740-1g-nautilus-perpetual-calendar-2.jpg

Kasa boyutu ise Nautilus ailesinde görmeye alışkın olduğumuz bir boyut. 40 mm. Komple 18K beyaz altın kasa ise Nautilus için yine bir ilk. Ağırlığı biraz fazla olsa da bilekte kesinlikle rahatsızlık vermiyor. Mat ve parlak kısımların uyumuyla sportif bir saati olabilecek en sofistike noktaya taşıyan bilezik kısa sürede alacağı çiziklerle sahiplerine üzücü anlar yaşatacak gibi duruyor. Bileziğin ucunda gördüğümüz katlanır klips ise tam bir sanat eseri.

patek-philippe-5740-1g-nautilus-perpetual-calendar-9.jpg patek-philippe-5740-1g-nautilus-perpetual-calendar-7.jpg

Saatin Perpetual Calendar ayarları, aynı fonksiyonu taşıyan diğer modellerde olduğu gibi kasa kenarına konumlandırılmış butonlar sayesinde yapılabiliyor. Kasanın her iki yüzünde de safir kristal cam kullanılmış ve su geçirmezlik derecesi 60 metre olarak ayarlanmış. Saat 6 hizasında göreceğimiz ay fazı göstergesini de unutmamak lazım. Kullanıcısının işine yarar mı yaramaz mı bilemiyorum ama estetik olarak Perpetual Calendar fonksiyonunun yanında olmazsa olmaz özelliklerden biri. Son olarak mikro rotorlu otomatik kalibre maksimum 48 saat güç rezervi sunduğundan da bahsedebiliriz.

patek-philippe-5740-1g-nautilus-perpetual-calendar-8.jpg patek-philippe-5740-1g-nautilus-perpetual-calendar-4.jpg

Uzun yıllar bu komplikasyona sahip saatler kullanma şansım oldu. Markanın artık üretmediği 5140 referanslı model de bunlardan biri. Aynı kalibreye sahip olan saati çok da verimli kullanabildiğimi söyleyemem. Bunun en büyük sebebi ise küçük kadrana yerleştirilmiş göstergelerin birbirine çok yakın olması ve rahat bir okunurluk sunmaması diyebilirim. Aslında Ref. 5740/1G’de de durum çok farklı değil. Saati okumak kullanılan kollardan ötürü çok zor değil ama iş tarih göstergelerine gelince sanırım pek çok kullanıcı cep telefonlarından yardım almak zorunda kalacak.

patek-philippe-5740-1g-nautilus-perpetual-calendar-6.jpg patek-philippe-5740-1g-nautilus-perpetual-calendar-10.jpg

Bakalım İsviçre pazarı için tavsiye edilen satış fiyatı 105.000 CHF olan modele ulaşmak beklenildiği kadar zor olacak mı? Sonu görünmeyen bekleme listelerimi göreceğiz, yoksa Grey Market pazarında liste fiyatının altına düşmüş örnekler mi? Heyecanla bekliyoruz.

Benzer Haberler