alexa A. Lange & Söhne | Patek Philippe | 5270 | Datograph | Perpetual Calendar | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Perpetual Calendar Buluşması

horobox_amblem.png

Eğer kenarda köşede atıl duran 100.000 EUR üzeri bir paranız varsa, bu makaleyi okumamanızı tavsiye ederim. Aksi halde olacaklardan sorumlu değilim.

Horoloji dünyasının en beğenilen iki markasının en karmaşık iki modeli karşı karşıya. Aslında yan yana demek daha doğru olacaktır.

patephilippe-grand-complication-5270-6.jpg

Neden en karmaşık diye sorabilirsiniz. “Cevap detaylarda gizli…” diyerek esrarengiz bir başlangıç yapabilirim, ancak ben de sizler gibi bir saat tutkunuyum. Bu yüzden, her ne kadar aklınızdaki soruyu kelimelerle açıklamak pek mümkün olmasa da, sizleri nasıl aydınlatacağımı biliyorum.

Patek Philippe Grand Complication serisinin tanıtıldığı 2011 yılından bu yana en çok ilgi gören modeli 5270’i, Saksonyalı marka A. Lange & Söhne’nin ağır toplarından Datograph Perpetual ile yan yana koyduğumuzda ilk aklıma gelen hamle, saatlerin arkasını çevirmek oldu.

patephilippe-grand-complication-5270-7.jpg a-lange-sohne-datograph-perpetual-calendar-5.jpg

İşte bu görüntü hiçbir söze gerek olmadan “en karmaşık” ibaresini açıklamaya yetiyor.

Kronograf ve sonsuz takvim özelliklerinin, ay fazı ve artık yıl göstergeleriyle birleştirildiği en başarılı iki kalibreyi bir arada görebilmenin, bir saat tutkunu için ne kadar heyecan verici olduğunu söylememe gerek yok herhalde. Gerek teknik özellikler gerek ise markaların kusursuz işçiliği ile hayat bulan tasarımları açısından bakarsak eğer, her iki model için de mekanik saatçiliğin mükemmeliyete en çok yaklaştığı nokta diyebiliriz. Tabi ki amacım bu iki modeli kıyaslayıp puan vermek ya da hangisinin daha iyi olduğunu seçmek değil. Zaten bu saatlerden birini seçme noktasına gelen biri için olay okumaktan çok, bileğe takıp hissetmekten ibaret. Ben sadece bu iki efsanevi modelin bazı detaylarını kişisel tecrübelerim doğrultusunda yorumlamaya çalışacağım.

a-lange-sohne-datograph-perpetual-calendar-8.jpg patephilippe-grand-complication-5270-5.jpg

Öncelikle kalibrelerden bahsetmek istiyorum. Her iki mekanizma da muhteşem işçilik kalitesine sahip ve aynı fonksiyonları barındırıyor, ancak fonksiyonların kadranlara yansıması oldukça farklı. Bu durumun kendini en çok belli ettiği kısım ise tarih göstergelerinin sunum şekli. A. Lange & Söhne klasik “big date” tasarımına sadık kalırken, Patek Philippe de kendi DNA’sını bozmamış.

a-lange-sohne-datograph-perpetual-calendar-2.jpg patephilippe-grand-complication-5270-2.jpg

Patek Philippe’teki CH 29-535 PS Q referanslı kalibre 456 parçadan oluşurken, A. Lange & Söhne’nin L.952.1 kalibresinde ise tam 100 fazla parça daha var. Her ikisi de elden kurmalı tasarlanan mekanizmalar arasında benim favorim, 65 saatlik güç rezervi ile öne çıkan Patek Philippe. Datograph Pertepual’in güç rezervi ise sadece 36 saat.

Bunun yanında, A. Lange & Söhne’de saat 10 hizasına konumlandırılan buton sayesinde tüm takvim fonksiyonlarının toplu olarak 1 gün ileriye ayarlanabilmesi kesinlikle müthiş bir özellik.

a-lange-sohne-datograph-perpetual-calendar-4.jpg

Kadranlar hakkında söylenecek fazla bir şey yok. Fonksiyonların fazlalığından ötürü her iki modelde de karmaşık bir görüntü var. Gece/gündüz ve artık yıl göstergelerinde kişisel tercihim A. Lange & Söhne’den yana. Tarih göstergeleri ve ay fazı penceresinde ise Patek Philippe tercih sebebi. Karar vermek gerçekten çok zor.

patephilippe-grand-complication-5270-1.jpg a-lange-sohne-datograph-perpetual-calendar-3.jpg

Gelelim her iki modelde de 41mm çapında tasarlanan kasalara... İncelediğimiz modellerin biri 18K kırmızı, diğeri ise beyaz altın ama her ikisinde de diğer renk altın seçenekleri mevcut. Bu kıyaslamada ise Patek Philippe’nin kasa tasarımı kesinlikle övgüyü hak ediyor. Ref. 5270, kadran görünürlüğüne olumlu etki ettiğini düşündüğüm bezeli ve mükemmel boynuz tasarımı sayesinde Datograph Perpetual’a ciddi bir üstünlük sağlıyor. Yine de hatırlatmak isterim, bunlar tamamen kişisel yorumlarım.

patephilippe-grand-complication-5270-3.jpg a-lange-sohne-datograph-perpetual-calendar-7.jpg

Bu müthiş kalibre ve kasaların bileğimize entegrasyonu elbette yüksek kalitede üretilmiş timsah derisi kayışlarla sağlanıyor. Daha ilk kullanımda bile konfor hissini alıyorsunuz. Kasa malzemesine uygun şekilde üretilmiş katlanır klipsler de aynı kalite ve konforu tamamlıyor. Kişisel olarak deri kayışlı saatleri toka ile tercih etsem de, saatleri çıkarırken oluşabilecek muhtemel bir kaza yere düşmelerine sebep olabiliyor. Bu nedenle çok yüksek fiyatlara sahip bu iki modelin, hem tedbir hem de prestij açısından, katlanır klipsle sunulması çok daha mantıklı.

a-lange-sohne-datograph-perpetual-calendar-9.jpg

Daha fazla teknik detaya dalmadan saatlerin fiyatlarına da bir göz atalım. Ülkelere göre değişmek kaydıyla A. Lange & Söhne yaklaşık 125.000 EUR fiyat etiketine sahipken, Patek Philippe 5270’in fiyatı ise 145.000 EUR civarında seyrediyor.

patephilippe-grand-complication-5270-4.jpg
Benzer Haberler