alexa Altiplano | Ultimate 910P | Piaget | Sihh 2018 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Piaget Altiplano Ultimate 910P

piaget-logo.jpg

Sektörün ünlü isimlerinden Piaget, dünyanın en ince otomatik saati unvanının yeni sahibi Piaget Altiplano Ultimate 910P modeli ile boy gösterdi. Resmi lansmanı için SIHH 2018 fuarı düşünülen model, sadece 4.3mm’lik toplam yüksekliği ile dikkat çekiyor.

Piaget-Altiplano-Ultimate-910P-2.jpg

Ultra ince modeller konusunda oldukça tecrübeli bir marka olan Piaget, yeni modeli Piaget Altiplano Ultimate 910P dünyanın en ince otomatik saati unvanının yeni sahibi oldu. Özellikle geride bıraktığımız son birkaç sene içerisinde tekrar gündeme gelen ultra-ince saatler, pek çok farklı markanın ürün grubunda boy göstermeye başladı. Geçtiğimiz sene Baselworld fuarında saatseverlerin beğenisine sunulan Bulgari Octo Finissimo Automatic modeli 5.15mm’lik kalınlığı ile bu unvanı taşımaya hak kazanmıştı. 0.1mm’lik farkla birinciliği Bulgari’ye kaptıran Piaget, sadece 4.3mm toplam yüksekliği ile göz dolduran yeni modeli Piaget Altiplano Ultimate 910P ile unvanı geri almayı başarmış oldu. 

İsminde geçen Ultimate sözcüğünün altını dolduracak derecede ince bir ebat sunan modelin, Piaget özelinde çok da yeni olmayan bir yapısı var. Tıpkı elden kurmalı Caliber Ref. 900P mekanizmada olduğu gibi, yeni modele hayat veren Caliber Ref. 910P de kasanın arka kapağını mekanizma gövdesi olarak kullanacak şekilde tasarlanmış. Mekanizmanın dişli grubu ve milleri, direkt olarak arka kapağa monte edilmiş. Bu sayede standart mekanizmalarda görmeye alıştığımız ana gövde parçasına gerek kalmamış.  

Piaget-Altiplano-Ultimate-910P-5.jpg

Eksenden kayık şekilde tasarlanan kadran, köprüler ile kadranın etrafını çeviren dişli grubu arasına yerleştirilmiş. Bu sayede raket çarkından balans çarkına kadar bütün dişli grubunu görülebilir kılınmış. Elden kurmalı Caliber 900P’den farklı olarak tulumba için iki yerine tek rulman kullanan tasarım sayesinde yükseklikten biraz daha tasarruf edilmiş ancak mekanizmanın güç rezerv süresinin 50 saatin altına düşmemesine de dikkat edilmiş.

Piaget-Altiplano-Ultimate-910P-4.jpg

Mekanizmanın inceliği konusunda diğer bir önemli detay da rotor tasarımında gizli. Periferik şekilde tasarlanan rotor, mekanizmanın üzerinde ekstra bir kalınlık yaratmayacak şekilde hazırlanmış. Dar yapısı nedeniyle azalan kütlesel ağırlığına bağlı oluşması muhtemel kurulma problemlerine karşı rotor masif 22K altından üretilmiş ve mekanizmanın merkezine bilyeler vasıtasıyla tutturulmuş.

Modelin 41mm gibi klasik bir saat için nispeten büyük bir çapla tasarlanan kasası, 18K beyaz ve pembe altın seçenekleri ile sunuluyor. 

Piaget-Altiplano-Ultimate-910P-3.jpg
Benzer Haberler