alexa Rolex Daytona 116500 | Zenith Cafe Racer | Tudor Bronzo | Seiko Padi | Chopard Mille Miglia
Horobox

Dk. Okuma Süresi

BASELWORLD 2016’dan Radarımıza Giren 5 Saat

horobox_amblem.png

Yılın en önemli fuarı olan Baselworld’ün üzerinden tam 7 ay geçmiş... Tanıtılan birçok yeni saatin içinden takibe aldığım 5 modelin tamamı, nihayet aynı kutu içerisinde yerini almış durumda. Bakalım bu modellerin içinde sizlerin de favorisi olanlar var mı?

Önemli fuar organizasyonları sonrasında, neredeyse tüm medyalarda en iyi 5, en iyi 10 gibi yazılar okumuşsunuzdur. Basın kimliklerinin yanı sıra tamamı birer saat tutkunu olan değerli editörlerden çıkan bu yazıları ben de çoğu zaman keyifle takip etmişimdir. Takdir edersiniz ki Baselworld ve SIHH gibi büyük organizasyonlarda yüzlerce saat tanıtılıyor. Organizasyonlara katıldığınız ekip ne kadar geniş olursa olsun, yeni tanıtılan tüm modelleri tek tek inceleme şansı Horobox dâhil tüm medyalar için nerdeyse imkânsızlaşıyor.

Tabii ki hepimiz, belli kriterleri göz önünde bulundurarak kendi fikirlerimizi paylaşıyoruz ve bu paylaşımlar elbette saatseverlerin ilgisini çekiyor ama aynı zamanda birçok önemli modeli de gözden kaçırıyoruz. Bu sebeple Horobox olarak Baselworld sonrasında benzer bir makale yayınlamadık ancak, tabii ki bizimde kendi kriterlerimize göre oluşturduğumuz bir listemiz vardı. Aradan 7 ay geçti ve nihayet listemizin üst sıralarında yer alan 5 modeli aynı kutu içerisinde bir araya toplamayı başarmış bulunuyoruz. 

ROLEX COSMOGRAPH DAYTONA Ref.116500LN

Horolojide adeta bir ikon haline gelmiş paslanmaz çelik Rolex Daytona, 2007 de geçirdiği ufak revizyondan sonra 10 seneye yakın bir süre herhangi bir değişiklik olmadan günümüze kadar gelmişti. Senelerdir beklenen olay bu yıl gerçekleşti ve efsanevi model nihayet Cerachrom bezel güncellemesine yer veren yeni yüzüyle karşımıza çıktı.

Baselworld-2016-Rolex-Cosmograph-Daytona-Ceramic-1.jpg

40mm’lik kasa çapını koruyan model, markanın kendi üretimi olan Caliber Ref. 4130 mekanizma ile hayat buluyor.

Baselworld-2016-Rolex-Cosmograph-Daytona-Ceramic-2.jpg

Temmuz ayından beri satışta olan modelin fiyatı, ülkelere göre ufak farklılıklar göstermekle beraber, 11.400 Euro olarak kayıtlara geçmiş durumda. Sadece şanslı ve seçilmiş müşterilerin bileklerinde görebileceğimiz model, daha uzun bir süre kolay kolay bulunamayan saatlerden biri olacağa benziyor.

 

ZENITH HERITAGE PILOT CAFE RACER Ref. 11.2430.4069/21.C773

1920’li yıllarda İngiltere’deki genç ve asi motosiklet tutkunlarının “Cafe Racer” ruhuna ithafen üretilen model, bana göre markanın uzun zamandır Pilot saatlerine yaptığı en önemli eklentilerden biri... Pilot saatleri için gayet uygun diyebileceğimiz 45mm çapındaki kasanın en büyük özelliği ise eskitilmiş paslanmaz çelikten yapılmış olması. Saate vintage bir ruh getiren bu detay, pürüzlü hale getirilmiş gri kadran ile mükemmel uyum sağlıyor.

Baselworld-2016-Zenith-Cafe-Racer-3.jpg

Kronograf mekanizma denildiğinde saat severlerin aklına gelen ilk seçeneklerden biri, şüphesiz ki bu modelde de kullanılan ve Zenith’in kendi üretimi olan El Primero 4069 olacaktır. 9.500 CHF civarında bir fiyatla satışa sunulan modelin sahiplerine tavsiyem saat 12 hizasında duran kronograf saniye kolunu 2-3 saniye ileri almaları olacaktır. Bu sayede kadrana müthiş bir görsel ziyafet katan Zenith yıldızını daha net görebileceklerdir.

Baselworld-2016-Zenith-Cafe-Racer-4.jpg

 

CHOPARD MILLE MIGLIA GTS AUTOMATIC BLACK

Siyah temalı saatlere olan ilginin her geçen gün arttığını söylersem sanırım birçoğunuz bana katılacaktır. Bu trendin fazlasıyla farkında olan Chopard da, Mille Miglia koleksiyonuna yaptığı bu eklenti ile Baselworld’ün ses getiren markalarından biri olmayı başardı. Son dönemde mekanik saatçiliğe yaptığı önemli yatırımlarla dikkat çeken Chopard, bu modelde de kendi üretimi olan 01.01-M referanslı kalibreyi kullanmış. 43mm çapındaki paslanmaz çelik kasa ise DLC işlemi uygulanarak siyahlaştırılmış. 1.000 adet üretilen saatin satış fiyatı 7.400 CHF.

Baselworld-2016-Chopard-Mille-Miglia-Black-2.jpg Baselworld-2016-Chopard-Mille-Miglia-Black-3.jpg

 

TUDOR HERITAGE BLACK BAY BRONZE REFERENCE: 79250BM

Baselworld 2016’da adından fazlasıyla söz edilen model, Tudor’un geçmişine ithaf edilen detaylarla dikkat çekiyor. Büyük kurma kolu, kubbe şeklindeki kadran ve camı, “snowflake” adı verilen akrep ve yelkovanı ile nefis bir görüntü veren Tudor Heritage Black Bay Bronze modeli de, şimdiden zor bulunan saatler arasına girmiş durumda. Son dönemde farklı markaların koleksiyonlarında Bronze kasalı modeller görmeye alışmıştık. Tudor da bu model ile koleksiyonunda ilk kez bronz materyali kullanmış oluyor. Güzel görüntüsü ve prestijinin yanı sıra gayet ulaşılabilir 3,850 Euro liste fiyatı ile de fuarın yıldızları arasına girmeyi başaran Heritage Black Bay Bronze için butiklerdeki bekleme listeleri her geçen gün kabarıyor.

Baselworld-2016-Tudor-Black-Bay-Bronze-1.jpg Baselworld-2016-Tudor-Black-Bay-Bronze-2.jpg

 

SEIKO PROSPEX PADI Ref. SUN065P1

Kinetic teknolojisi ile ciddi bir hayran grubuna ulaşmayı başaran Seiko’nun bu yıl kısaca PADI olarak bilinen Profesyonel Dalış Eğitmenleri Birliğiyle yaptığı ortaklığa ithafen tanıttığı iki modelden bir olan SUN065P1, yaz günleri için mükemmel bir alternatif. Kadranda kullanılan PADI arması ve kırmızı tonlar saate hoş bir görüntü kazandırmış durumda. Sorunsuz işleyen bezeli ve kendine özgü kasa yapısıyla bilekte kendi gösteren SUN065P1 650 Euro civarındaki fiyatıyla da dikkat çekiyor.

Baselworld-2016-Seiko-Padi-Sun065-1.jpg Baselworld-2016-Seiko-Padi-Sun065-2.jpg

Benzer Haberler