alexa Rolex | Daytona | Ceramic | 116500 | 116520 | Cosmograph
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Rolex Daytona Fırtınası

rolex-logo.jpg

Saat dünyasının efsane spor kronograflarından Rolex Daytona’nın paslanmaz çelik kasa üzerine seramik bezel güncellemesi ile gelen yeni modeli, geçtiğimiz sene Baselworld fuarında saat meraklılarının beğenisine sunulmuştu. Ben de bu gelişmenin ardından, hem eski hem de yeni versiyonlar hakkında beklentilerimi paylaştığım bir haber hazırlamıştım. Büyük ilgi gören bu makalenin üzerinden bir yıl geçmiş… Bakalım neler demişiz ve neler olmuş?

ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-COSMOGRAPH-DAYTONA-116500-3-.jpg

Günlerdir web sitelerinde ve sosyal medyada bir “Paul Newman’ın Daytona’sı” rüzgârı esiyor. Yıllardır neredeyse tüm saat severlerin ilgi odağı olan Daytona, özellikle bu haberin ardından popülaritesini hızla arttırmaya devam ediyor. Efsane oyuncu Paul Newman’ın kendisine ait olduğu söylenen 6239 referanslı saatin Ekim ayında ünlü müzayede evi Phillips tarafından satışa sunulacağı haberi sektörde adeta bir bomba etkisi yarattı demek mümkün. Hatta kısa süre önce şimdiye kadar satılmış en pahalı Rolex unvanını alan 6062 referanslı “Bao Dai” modelinin tahtı tehlikeye girdi desek abartmış olmayız. 

paul-newman-rolex-daytona-kapak-2.jpg

Rolex Daytona Ref.6239 - Paul Newman

Rolex Daytona’nın paslanmaz çelik modelini seramik bezel güncellemesiyle görünce ben dahil birçok saat sever bayilere akın etmişti. Bu gelişmenin yanı sıra, eski versiyona olan ilginin artacağına da inancım tamdı. Beklenildiği üzere, Haziran ayında satışa sunulan yeni Daytona için liste fiyatının üzerinde bir bedel ödemeye hazır yüzlerce saat tutkunu olduğunu gördük. İlk planda 20.000 EUR’ ya ulaşan fiyatlar istenen seramik bezelli paslanmaz çelik Daytona, kısa süre içerisinde 16.000 – 17.000 EUR bandına oturdu. Elbette bu durum, saate herkesten önce sahip olmak isteyenlere pahalıya mal oldu. 

ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-COSMOGRAPH-DAYTONA-116500-10-.jpg

Bahsi geçen bu rakamları ödeyerek yeni Daytona’yı alanların profilini tahmin etmek zor değil. Aynı şekilde, saatleri bu fiyatlara satanların da kim olduğu aşikâr... Rolex bayileriyle iyi ilişkiler içerisinde olup, son kullanıcılardan önce saati almayı becerebilen “grey market” satıcıları bu grubun içerisinde yer alan ilk profil... Diğeri ise, müşterilerini memnun etme çabasındaki bayilerden bir şekilde saati almayı başaran, küçük hesap peşindeki saat kullanıcıları. Böyle önemli ve nadir diyebileceğimiz bir saati koluna takmaktansa, tabir yerindeyse “üç beş kuruş” kazanmak için satmayı tercih eden kişileri anlamak mümkün değil. Saat tabii ki alınıp satılabilir bir ürün. Mülkiyeti size geçtikten sonra istediğinizi yapmakta elbette serbestsiniz . Ama bir saat meraklısı olarak bu tarz alış verişlere kesinlikle karşıyım. 

ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-COSMOGRAPH-DAYTONA-116500-12-.jpg

Hatırı sayılır adette Daytona’nın liste üstü fiyatlara el değiştirdiğine şahit oldum. Bahsettiğim rakamların 13.000-14.000 EUR bandında olduğunu söyleyebilirim. Seramik bezel güncellemesine sahip yeni Rolex Daytona’yı eğer bayilerden temin edemiyor ya da beklemek istemiyorsanız, yukarıda bahsettiğim fiyat aralığında satılan örneklere rastlamanız mümkün. Bu fiyatların üzerine çıkan rakamları ise tamamen abartı buluyorum.

Geçen sene kaleme aldığım makaleye göz atacak olursak, tahminlerimde pek da yanılmadığımı görüyoruz. Kaldı ki bu tahminler, sadece benim değil saat dünyasında zaman geçiren neredeyse herkesin ortak beklentisiydi. Piyasa bizi şaşırtmadı ve beklenenler de gerçekleşti.

ROLEX-OYSTER-PERPETUAL-COSMOGRAPH-DAYTONA-116500-4-.jpg

Şimdi işin diğer tarafına gelelim ve bu süreçte “eski versiyon” olarak adlandırabileceğimiz komple paslanmaz çelik modelin durumunun ne olduğuna bakalım. Son bir yıl içinde hiç “jelâtinleri üzerinde” bir Ref. 116520 paslanmaz çelik bezel gördünüz mü? Açıkçası ben hiç görmedim. Görseydim tereddütsüz almıştım. Sadece iyi kondisyonda birkaç örnek buldum ki onlar için de 12.000 EUR civarı fiyatlar isteniyordu. İşin gerçeği, Baselworld 2016 öncesinde aynı saatlere 9.000 EUR bandında sahip olmak mümkündü. Hatta kondisyon, model yılı gibi parametrelere göre daha düşük fiyatlara bile bulunabiliyordu ama artık neredeyse imkânsız. Siz siz olun, jelâtinleri üzerinde, hiç kullanılmamış, eski versiyon bir Rolex Ref. 116520 Daytona bulursanız, -bütçenizin de elverdiğini düşünerek- kesinlikle kaçırmayın derim.

Rolex_COSMOGRAPH_DAYTONA_Oyster_40mm_steel_116520_2s.jpg

Paslanmaz çelik Rolex Daytona cephesinde, bir yılda neler değişmiş bir gözden geçirelim istedim. Bugünlerde yeni versiyon seramik bezelli modellerin artık belirli bir fiyat aralığına oturduğunu düşünüyorum. Bundan sonra fiyatlarda biraz gevşeme olabilir ama artış olacağını pek sanmıyorum. Tam aksine eski versiyonun ise her geçen gün daha da değerleneceği, talep göreceği inancındayım.  Özellikle Daytona isminin popülaritede zirve yaptığı bu günlerde…

Benzer Haberler