alexa 126711CHNR | 126715CHNR | GMT-Master II | Rolex | Everose | Baselworld 2018 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Rolex GMT-Master II Ref. 126711CHNR & Ref. 126715CHNR

Rolex_logo-svg.png

Baselworld fuarının en önemli markaları arasında yer alan Rolex, ikonik ürün grubu GMT Master II’yi, markaya patentli 18K pembe altın alaşımı Everose ile tanıştırdığı iki yeni model ile boy gösterdi. Çıkar çıkmaz kahverengi renk temasıyla Root Beer lakabıyla anılmaya başlanan yeni modeller, editörün yorumu ile sizlerle.

Rolex’i marka olarak ne kadar sevdiğimi anlatmaya gerek duymuyorum zira marka ile ilgili geçmiş yazılarımdan bir-iki tanesini okusanız bile bu durumu hemen fark edersiniz. Yalnız özellikle son iki yıldır markanın tanıttığı yeni modellere bir türlü -tabiri caiz ise- “ısınamıyorum”.

126711chnr-rolex-gmt-master-2-1.jpg

Konu Rolex olduğunda gerçek manada bir yenilik görme şansımız gayet zayıf zira markanın özellikle tasarım konusunda DNA’sına sadık kalmaya azami özen göstermesi gibi bir durum söz konusu. İşin diğer kısmı olan teknolojik güncellemeler, her zaman olduğu gibi tüm saatseverleri memnun edecek cinsten. Ancak markanın Ar&Ge konusunda limitlerini zorlarken ortaya çıkmasına sebep olduğu sonuçların, bir saatin belki de en önemli tercih sebebi olan görsel özelliklerinde de bazı değişikliklere yol açıyor olması ise, saat meraklıları arasında farklı görüşlere neden oluyor.

Kendi adıma konuşmak gerekirse, ben tarih göstergesi üzerinde büyüteç bulunan 50. Yıl SeaDweller modelini pek beğenmedim. Sırf SeaDweller’a adını veren 4000ft’lik derinliğe dayanması için geliştirilen cama artık büyüteç eklenebiliyor diye o büyütecin oraya konmasından memnun kalmadım. Aynı şekilde hayran olduğum yeni nesil Jubilee bileziğin, tek kelimeyle bir tasarım harikası olduğunu düşündüğüm gizli tokasının da sırf daha güvenli diye Oysterlock klips ile değiştirilmesinden de hiç haz etmedim.

Yenilik konusunu Rolex özelinde ele aldığınız zaman belki de ilk fark ettiğiniz hususlardan biri, oyun alanının ne kadar dar olduğu. Teknik anlamda bakacak olursak sorun yok. -4/+6sn olan standart zaman tutma aralığının -2/+2sn olarak güncellenmesine veya güç rezerv süresinin 70 saate çıkarılmasına kimsenin olumsuz bir laf edeceğini sanmıyorum. Yalnız “solid” kelimesinin İngilizcedeki sözlük karşılığı olabilecek o gizli klips yerine Oysterlock klips konulunca ben, “çok güzel oldu” diyemiyorum maalesef. Eminim benim gibi gelenekselci Rolex hayranlarının büyük bir bölümü de benzer düşünüyordur.

126711chnr-rolex-gmt-master-2-4.jpg

Bu uzun girişin ardından, markanın ürün grubuna bu sene eklenen ve Baselworld’ün en çok konuşulan modelleri arasına giren ROLEX GMT-Master II Ref. 126711CHNR ve Ref.126715CHNR modelleri için de pek olumlu konuşmayacağımı düşünmüş olabilirsiniz. Ki haksız da sayılmazsınız.

126711chnr-rolex-gmt-master-2-2.jpg 126715chnr-rolex-gmt-master-2-1.jpg

Yeni tanıtılan modeller kasa, bilezik, klips vb bileşenler açısından teknik anlamda modern GMT Master II ürün grubunun ortak özelliklerini taşıyor. Başlıca farkları kullanılan malzeme ve renk paleti olan modellerin içerisinde, markanın yeni mekanizması Caliber 3285’in olduğunu da ekleyelim.

126715chnr-rolex-gmt-master-2-3.jpg

Yeni modeller, kullanılan kahverengi tonlardan dolayı hemen Root Beer olarak çağırılmaya başlandı bile. Kahverengi konusuna bir şey demiyorum lakin markanın GMT Master ürün grubunda belli bir dönem yer alan ve Root Beer olarak tanımlanan modeller, pembe (bugünkü Rolex terminolojisindeki ismiyle Everose) altın değil 18K sarı altın kullanılarak yapılmıştı. Ayrıca ne kadranda ne de bezel de siyah renk yoktu. Dolayısıyla benim adıma bu yeni versiyonlar, Root Beer olarak tanımlanan klasik modellerin bir devamı değil.

126715chnr-rolex-gmt-master-2-4.jpg

Kahverengi, siyah ve Everose pembe altının aynı renk paletinde kullanılmasının başarılı sonuçlarını daha önce görmüştük. Özellikle kadın DateJust grubunda çok şık durduğunu düşündüğüm modeller mevcut. Ancak aynı şeyi yeni GMT Master II modeller için söylemem zor çünkü pembe altının (özellikle de Rolex’in kendi patenli alaşımı olan Everose’un) GMT Master II gibi bir model ailesi için biraz feminen olduğunu düşünüyorum. Kadın kullanıcılar bu durumdan memnun olabilir elbette ama en azından model ailesinin hala ”erkek saati” ürün grubunda olduğundan yola çıkarak, bu renk seçimini çok başarılı bulmadığımı söylemek istiyorum.

126715chnr-rolex-gmt-master-2-2.jpg 126711chnr-rolex-gmt-master-2-6.jpg

Bu durumun yanı sıra, eski (veya gerçek) Root Beer modellerinde opsiyon olarak sunulan Jubilee bileziğin yeni tanıtılan bu iki modelde yer almaması da garip bir durum. Muhtemelen belli bir süre sonra yer alabilir, ama o ayrı bir konu.

126711chnr-rolex-gmt-master-2-3.jpg

Toparlamak gerekirse, ben yeni çıkan Everose ve Everose Rolesor GMT Master II modellerini çok da başarılı bulmadım. Teknik anlamda bir eleştirim olamaz (veya Jubilee bilezik seçeneği eklendiğinde olur çünkü eminim Oysterlock klips ile gelecek). Kozmetik kısım ise tamamen benim zevkim ile alakalı. Chocolate lakaplı Rolex Daytona Ref. 116515LN modelini ilk gördüğümde saati çok beğenmiş olmama rağmen bir Daytona modeli değil, kendi başına farklı bir model olacak kadar da değişik bulmuştum. Yeni tanıtılan GMT Master II modellerinin ise ne çok beğenilecek kadar güzel ne de bambaşka birer model olacak kadar farklı olduğunu düşünüyorum.

126715chnr-rolex-gmt-master-2-5.jpg

ROLEX GMT-Master II Ref. 126711CHNR modeli 13.400,00 CHF, Ref. 126715CHNR modeli ise 35.000,00 CHF liste fiyatları ile butiklerde boy göstermeye hazırlanıyor. Tam olarak ne zaman satış noktalarına ulaşır bilemiyorum ama emin olduğum tek şey, fuarın sözüm ona esas gözdesi olan Rolex GMT Master II Pepsi Ref. 126710 BLRO modelinden daha önce geleceği...

126711chnr-rolex-gmt-master-2-5.jpg
Benzer Haberler