alexa Panerai | Sahte Saat | Replika Saatler | Vendome | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Sahte Saate Ödenen 140.000 USD

Tarihi efsanevi hikayelerle dolu bir marka olan Officine Panerai’nin sivil kullanıcılar için ürettiği ilk modellerin 1993 yılında satışa sunulduğu bilinmektedir. 

MARE.jpg

Daha önce askeri birlikler için üretilenlerden farklı olarak nispeten daha küçük bir kasa seçilerek üretilen bu modeller günümüzde çok ciddi fiyatlara alıcı bulmaktadır. 

5218.jpg

Yaklaşık 4 sene gibi kısa bir süre, sınırlı adetlerde üretilen bu modellerin genelde Panerai’nin DNA sı ile tam uyumlu olan sade görüntüleri, koleksiyonerler için gerçek bir ayrıcalığı simgelemektedir.

kolleksiyon-resmi.jpg

Böyle bir koleksiyoner olsaydınız ve kısa bir süre önce servet ödeyerek aldığınız bu saatin sahte olduğunu öğrenseydiniz ne yapardınız?

Officine Panerai Srl, 1997 yılının Mart ayında Vendome gruba satılmadan önce saatlerini Coro Srl isimli bir İtalyan firmasına yaptırmaktaydı. Bu devir işleminden sonra şimdiki adı Richemont olan Vendome, Coro’nun elindeki tüm kasaları da satın almıştı. Hatta Pre A olarak bilinen ve 1997 yılında Richemont tarafından üretilen saatlerde de OP6500 referansı verilen bu kasalar kullanılmıştı.

Tamamı tüketildikten sonra da Coro’dan yeni kasalar tedarik edilemediğinden Vendome grup yeni alımlarını İsviçre’den yapmış ve kasalara OP6502 referansını vermişti.

Eski üretici Coro, 2000 yılına yaklaşırken ciddi maddi sorunlar sebebiyle kapanmıştı. İşte bu dönemde Floransa yakınlarında yaşayan bir koleksiyoner, firmanın elinde kalan Panerai ile alakalı tüm malzemeleri satın alıyor ve akabinde bu parçaları bir araya getirerek farklı modelleri kendi üretmeyi başarıyordu.

Kullanılan parçaların nerdeyse tamamının orijinal olması, bu saatlerin Coro tarafından Panerai için üretilenlerden ayırt edilmesini son derece zorlaştırıyordu.

İsmini verme şansım olmayan bu şahıs tarafından üretilen saatlerin, birçok koleksiyoner tarafından, takip eden 5-6 senelik süre içerisinde hatırı sayılır paralar ödeyerek alındığı da bilinen bir gerçek. 

Replica saatler çoğumuz için farklı sebeplerden ötürü can sıkıcı olmasına rağmen günümüzde en başarılı sahte saatleri bile ayırt etmek çok zor değil.  Siz anlamasanız bile çevrenizde size yardımcı olabilecek birilerini muhakkak bulabilirsiniz. Ama tamamı orijinal parçalardan yapılmış toplama bir saati gerçeğinden ayırmak pek de kolay olmasa gerek.

Aşağıda fotolarını görmüş olduğunuz saat 2009 yılında Amerika’dan bir koleksiyoner tarafından tam 140.000 usd ödenerek alınmıştı. Fiyat yüksek gibi gözükse de günün şartlarında mantıklı bir alış veriş olarak gözükmekteydi.

Bugün sizinle paylaştığım skandal patlak verene kadar da ödenen rakam hiç de abartılı gelmiyordu.  Ne bizler ne de saatin sahibi bu parçanın sahte olduğuna inanmak istemese de realite de Floransa yakınlarında ikamet eden o kolleksiyonerin üretimlerinden biri olduğu bazı nüanslar sayesinde teyit edilmiş durumda.

lum-nor-black.jpg lum-nor-black-2.jpg

panera-kutu.jpg

5218-208/A referansı ile satılan bu saatin kasa arkasındaki yazılarından ve kayışı kasa ile birleştiren vidalarındaki detaylardan Coro tarafından üretilmiş olanlardan farklı olduğu tespit edilmiştir.

Basit bir açıklama ile Coro’nun ürettiği modellerin referanslarının sonunda “A” ibaresinin olmamasıdır. Arka kapağa bakıldığında referansın yanlış işlendiği görülmektedir.

panera-arka.jpg

Bununla beraber piyasada en nadir bulunan modellerden biri olan 5218-207’de farklı koleksiyonerlerin saat kutularında hangi üretime ait oldukları belirsiz bir şekilde beklemeye devam etmektedir.

lum-nor-dayl-ght.jpg

Bu iki model Officine Panerai tarafından Coro’ya sipariş edilmiş ancak Vendome gruba satış aşamasına kadar üretilip teslim edilememiştir. 208 ve 207 no lu modellere dikkatle bakıldığında Slytech ibaresi hariç, Panerai’nin son dönemde çıkardığı ikili set olan PAM00785’de ki saatlerle ciddi bir benzerlik taşıdığı da görülmektedir.

panera-l-.jpg panera-kay-l-kutu.jpg
Benzer Haberler