alexa WAY201F.BA0927 | Caliber 7 | Aquaracer | TAG Heuer | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

TAG Heuer Aquaracer Caliber 7 GMT (Ref. WAY201F.BA0927)

TAG Heuer, 2017 senesinde ürün grubuna eklediği Aquaracer Caliber 7 GMT (Ref. WAY201F.BA0927) modeli ile sayfalarımıza konuk oldu.

way201f-ba0927-tag-heuer-aquaracer-caliber-7-gmt-1.jpg

Bazılarınız hatırlayacaktır, 2017 yılı TAG Heuer için oldukça heyecanlı ve başarılı geçmişti... Uzun bir hazırlık döneminin ardından saat severlerle yeniden buluşan efsanevi model ailesi Autavia saat meraklıları kadar otoritelerin de beğenisini toplamış, markayı de bir kez daha aynı yılın Baselworld yıldızları arasına sokmuştu.

way201f-ba0927-tag-heuer-aquaracer-caliber-7-gmt-8.jpg

Bütün gözlerin Autavia’ya çevrildiği o dönemde markanın Baselworld 2017 yenilikleri arasında yer alan bir diğer model de, ismi Rolex GMT Master II model ailesi ile anılır hale gelmiş Pepsi yani kırmızı/mavi bezeli ile dikkat çeken Aquaracer Caliber 7 GMT (Ref. WAY201F.BA0927) olmuştu. Bugün inceleme köşemize de konuk olan modele gelin hep birlikte yakından bakalım...

Aquaracer Koleksiyonu markanın lokomotif ürün grupları arasında yer alıyor. Özellikle giriş ve orta seviye modellerde sportif ve modern çizgileri kadar marka prestijine göre düşünüldüğünde görece uygun fiyatlarıyla da öne çıkan koleksiyon, bugün hem erkek hem de kadın modellerinden oluşan oldukça geniş bir ürün yelpazesine de ev sahipliği yapıyor.

way201f-ba0927-tag-heuer-aquaracer-caliber-7-gmt-7.jpg

İnceleme için seçtiğimiz Aquaracer Caliber 7 GMT, 43mm çapında tasarlanmış paslanmaz çelik bir kasa ile geliyor. Aquaracer model ailesinin zaman içinde gördüğü hem teknik hem de estetik güncellemelerden nasibini alan kasanın su basıncına dayanıklılık değeri ise 300 metre / 30 bar olarak belirtiliyor. Ön yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmelere dayanıklı safir kristal camın görev yaptığı kasanın arka yüzünde ise, koleksiyonun diğer modellerinden de aşina olduğumuz Retro dalgıç başlığı işlemesine sahip masif kapak yer alıyor.

way201f-ba0927-tag-heuer-aquaracer-caliber-7-gmt-2.jpg way201f-ba0927-tag-heuer-aquaracer-caliber-7-gmt-4.jpg

Kasanın köşeli ve güçlü hatlarına uygun tasarlanan bezel, model ikinci zaman dilimi gösterme (GMT) özelliğine uygun şekilde iki yöne dönebilecek şekilde ayarlanmış. Net ve tok klikleriyle modelin yapım kalitesi konusunda olumlu sinyaller veren bezel aynı zamanda saatin en ayırt edici özellikleri arasında yer alıyor. Paslanmaz çelik bezel üzerinde yer alan 24 saat insert’ü kırmızı ve mavi renklerde hazırlanmış. Göz alıcı renkleriyle şık ve sportif bir görüntü sunan bezelin (hatta saatin) yegâne olumsuz özelliği ise alüminyum üzerine serigrafi tekniğiyle üretilmiş bir insert taşıyor olması. Seramiğin özellikle bezel insert’lerinde sıklıkla tercih edilmeye başlandığı günümüzde zamanın yıpratıcı etkilerine karşı pek de dayanıklı olmayan alüminyumun kullanılması biraz garip olmuş.

way201f-ba0927-tag-heuer-aquaracer-caliber-7-gmt-3.jpg

Modelin kadranı güncel Aquaracer Koleksiyonu tasarım diline uygun şekilde hazırlanmış. Super LumiNOVA fosfor malzemesi dolgulu geniş saat markörleri ve kollar sayesinde okunabilirlik optimal seviyeye taşınmış. Siyah zemin üzerine çalışılan yatay panjur deseni kadrana hareket katarken yine okunabilirlik için gerekli olan kontrastı sağlamış. Saatin bir diğer özelliği olan tarih penceresi ise saat 9 yönüne yerleştirilmiş. Safir kristal camın üzerine eklenen büyüteç sayesinde tarih diskinin okunabilirliği de arttırılmış.

way201f-ba0927-tag-heuer-aquaracer-caliber-7-gmt-kapak.jpg

TAG Heuer Aquaracer Caliber 7 GMT (Ref. WAY201F.BA0927) gücünü markanın Caliber 7 referansını taşıyan mekanizmadan alıyor. 21 taşlı otomatik mekanizma 4Hz (28.800vph) hızında çalışıyor ve tam kurulumda 42 saate kadar güç rezerv süresi sunabiliyor.

way201f-ba0927-tag-heuer-aquaracer-caliber-7-gmt-5.jpg

Modelin üzerinde paslanmaz çelikten üretilmiş üç parçalı metal bilezik yer alıyor. Bileziğin uç kısmında ise buton yardımıyla açılacak şekilde tasarlanmış TAG Heuer imzalı katlanır klips yer alıyor. Şahsen model ile birlikte gelen bileziği hem kullanım konforu hem de estetik olarak gayet başarılı buldum. Ancak farklı alternatifler arayan kullanıcılar için koleksiyonda muhtelif renklerde kauçuk kayışlar bulunduğunu da hatırlatmış olayım.

way201f-ba0927-tag-heuer-aquaracer-caliber-7-gmt-6.jpg

TAG Heuer Aquaracer Caliber 7 GMT (Ref. WAY201F.BA0927) modeli 3000,00 CHF liste fiyatı ile satışa sunuluyor. Marka prestiji ve modelin genel yapım kalitesi dikkate alındığında makul seviyede gördüğüm bu rakam seramik yerine alüminyumdan üretilen bezel insert’ü düşünüldüğünde bir klik pahalı kalsa da, modelin kendi segmentinin en başarılı alternatifleri arasındaki yerini değiştirmiyor.
Benzer Haberler