alexa 126710 BLRO | Rolex | GMT Master II | Pepsi | İnceleme | Baselworld 2018 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Rolex GMT Master II “Pepsi” 126710 BLRO

Rolex_logo-svg.png

Sadece markanın sadık hayranları değil neredeyse tüm saat meraklıları tarafından büyük bir heyecanla beklenen Baselworld 2018 fuarında oldu. Fuarın en çok ilgi çeken markaları arasındaki yeri değişmeyen Rolex, yeni GMT Master II versiyonları arasında yer alan Rolex GMT Master II “Pepsi” 126710 BLRO ile fuara damgasını vurdu. Saatseverlerden büyük ilgi gören yeni model sizler için mercek altında.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Basel World’ün en çok konuşulan markalarından biri de Rolex oldu. Fuarın başlamasından aylar önce çeşitli portal ve forumlarda bu sene tanıtacağı yeni modeller hakkında tahminler yürütülen, hatta sanal ortamda hazırlanmış gayri-resmi yeni model illüstrasyonları yayınlanan marka, uzun zamandır beklenen bir modelle Baselworld 2018’in en önemli yeniliklerinden birine de ev sahipliği yaptı. Bir süredir majör bir güncelleme görmeyen GMT Master II model ailesi, ürün grubuna yeni eklenen versiyonlarla fuarın yıldız yenilikleri arasında yerini aldı. Elbette bu yenilikler arasında en çok ses getiren ise sadece sadık Rolex hayranları değil tüm saatseverler tarafından beklenen Rolex GMT Master II “Pepsi” 126710 BLRO modeli oldu.

Rolex-GMT-Master-Pepsi-126710-BLRO-2.jpg

Geçtiğimiz günlerde, Rolex GMT Master II “Pepsi” 126710 BLRO modeli ile aynı anda tanıtılan Everose/Everose Rolesor Rolex GMT Master II modelleri hakkında bir makale hazırlamıştım. Genel anlamda yeni modelleri beğenmiş olsam da özellikle Vintage Rolex seven bir saat meraklısı olarak, ürün grubuna eklenen yeni versiyonları klasik Root-Beer konsepti ile pek de özdeşleştiremediğimden bahsetmiştim. Açıkçası Rolex GMT Master II “Pepsi” 126710 BLRO için de benzer duygular içinde olsam da günün sonunda ortaya çıkan saati beğendiğimi söyleyebilirim. 

Öncelikle yeni modelde “yeni ne var” kısmına verilecek cevapta yer alan maddelerin fazlalığı, kendi adıma memnuniyet verici bir durum zira sadece kadran rengini değiştirerek yeni model yaratma kısmı bana pek de çekici gelmiyor. Rolex geçmişi gayet zengin bir marka ve yeni bir model tasarlarken marka DNA’sına sadık kalma konusunda azami özen göstermesi ile ilgili haklı da bir üne sahip. Bu durumu bildiğimiz manada yenilik kavramı ile bir araya getirince pek de heyecan verici sonuçlarla karşılaşamıyoruz lakin Rolex GMT Master II “Pepsi” 126710 BLRO özelinde bu durumun beklenenden çok daha iyi olduğunu özellikle belirtmekte fayda görüyorum.

Rolex-GMT-Master-Pepsi-126710-BLRO-5.jpg

“Pepsi GMT Master” modelinin tarihine uzun uzadıya girmek istemiyorum ancak kısaca bahsetmek gerekirse, GMT Master II model ailesinin Cerachrom bezel ile tanışmasını müteakip “paslanmaz çelik” alt gruba veda eden kırmızı/mavi bezel insert’ü, tekrar geri geldi diyebilirim. Tek başına değil yalnız…

Yeni modelin kasası, Rolex’ in uzun zamandır kullandığı Grado 904L paslanmaz çelikten üretilmiş. Özellikle 40mm boyutundaki çapı nedeniyle geçmiş modellerden pek de bir farkı yokmuş gibi duran kasa, detaya inildiğinde ince düşünülmüş güncellemeler içeriyor. Öncelikle yeni kasanın boynuz kısımları daha ince ve konik tasarlanmış. Kasa boyutu ile daha uygun boynuz genişliğine sahip bilezik atkı parçası kullanımına olanak sağlayan bu güncellemenin, saatin genel görüntüsüne kattığı bütünlüğü anlamak için bir önceki nesil GMT Master II kasası ile yan yana getirmek sanırım en iyi sonucu verecektir. Görünen o ki, 2000li yıllar ile birlikte kimsenin tahmin edemeyeceği kadar popüler olan Oversized (büyük ebatlı) saatler furyasına Rolex’ in cevabı olarak karşımıza çıkan Supercase kasa tasarımı, tam olarak değişmese de eskisinden daha kompakt bir yapıya kavuşuyor. “Tam olarak değişmeme” kısmını sadece tasarımdaki güncellemelerin hafifliğine bağlamak istemiyorsanız, Rolex’ in yeni kasalarını ilk önce masif altın versiyon ile tanıttığını da hatırlatalım.

Rolex-GMT-Master-Pepsi-126710-BLRO-6.jpg

Kasanın ön yüzünde, modele lakabını kazandıran kırmızı/mavi renkli 24h bezeli yer alıyor. Güncel GMT Master II ailesinde sadece 18K beyaz altın Ref. 116719 BLRO modeli ile sunulan Pepsi bezelin tekrar paslanmaz çelik alt grubuna eklenmesi, model ailesinin “Tool Watch” karakterine şık bir saygı duruşu olarak tanımlanabilir.

Rolex GMT Master II “Pepsi” 126710 BLRO modeli ile ilgili bir diğer önemli özellik ise Jubilee bileziği. GMT Master II ailesinden uzun zaman önce ayrılan efsanevi Jubilee bileziğin tekrar geri dönmesi gerçekten çok yerinde bir karar olmuş zira Osytersport ürün gurubu içerisinde bu bileziği layıkıyla taşıyabilecek tek model ailesinin GMT Master II olduğunu düşünüyorum. İşin Heritage kısmı da benim gibi Vintage Rolex hayranları için bonus oldu diyelim.

Mat ve parlak parçalardan oluşan Jubilee bileziğin uç kısmında Oysterclasp tarzı tokaya yer verilmiş. Açıkçası bir tasarım harikası olduğunu düşündüğüm gizli kelebek tokanın görsel anlamda bırakın yerini tutmayı, yanına bile yaklaşabilecek bir tercih değil bana göre lakin modelin sportif karakterini göz önüne alırsak, yeni DateJust model ailesindeki kadar sakil durmadığını da söylemem gerekir.

Rolex-GMT-Master-Pepsi-126710-BLRO-4.jpg

Yeni model ile ilgili son yenilik ise mekanizma başlığında yer alıyor. Rolex GMT Master II “Pepsi” 126710 BLRO modelinin kalbinde, markanın yeni nesil mekanizmalarından Caliber Ref. 3285 görev yapıyor. Yeni mekanizmanın fonksiyonel anlamda bir önceki versiyondan bir farkı bulunmuyor. Ancak Ref. 3285, ürün grubuna yeni eklenen diğer yeni mekanizmalarda olduğu gibi, 15% daha verimli Chronergy eşapman sistemiyle donatılmış. Bir önceki versiyon olan Caliber Ref. 3186’nın 48 saatlik güç rezerv süresine karşın tam 70 saate varan güç rezerv süresi sunabilen yeni mekanizma, günlük sadece +/-2sn. sapma toleransı ile çalışıyor.

Rolex GMT Master II “Pepsi” 126710 BLRO için belirlenen liste fiyatı CHF 8,800. Ancak modelin bölgelere göre fark arz eden ulaşılabilirliği ve ürün grubuna yeni eklenen paslanmaz çelik Rolex modellerinin değişmeyen talep önceliği göz önüne alınırsa, belli bir süre bu fiyatın sadece kataloglarda kalacak olması da gayet olası bir durum.

Rolex-GMT-Master-Pepsi-126710-BLRO-7.jpg
Benzer İncelemeler