alexa Mikrograph | 1/100th Of A Second | Carrera | TAG Heuer | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

TAG Heuer Carrera Mikrograph 1/100th Of A Second Chronograph

TAG Heuer, saniyenin 1/100’ünü ölçebilen efsane modeli Carrera Mikrograph 1/100th Of A Second Chronograph ile sayfalarımızda yerini aldı.

tag-heuer-carrera-mikrograph-1-100th-of-a-second-chronograph-1.jpg

Bir saat seçerken aramızda çalışma frekansını tercih sebebi olarak gören yoktur sanırım... Modern saatçiliğin erken yıllarında yüksek hassasiyet ve düşük sapma değerleri elde edebilmek için geliştirilen Hi-Beat yani yüksek titreşimli mekanizmalar, bugün birkaç marka dışında pek de tercih edilmiyor.

tag-heuer-carrera-mikrograph-1-100th-of-a-second-chronograph-8.jpg

Zenith’in efsanevi otomatik kronograf mekanizması El Primero ve uzun yıllar Seiko bünyesinde üst düzey marka olarak yer alıp yakın zamanda bağımsızlığını ilan eden Grand Seiko’ya ait birkaç model ile hatırlanan bu kalibreler yüksek çalışma hızlarına bağlı karakteristik tik-tak tınıları ile de meraklılarına keyifli anlar yaşatıyor.

Bugün inceleme için seçtiğimiz model teoride hızlı mekanizmalardan birine ev sahipliği yapıyor. Lakin durum pratikte bu kadar basit değil zira o modelin içinde iki farklı eşapman var ve bir tanesi tam 50Hz yani 360.000vph frekansında çalışıyor.

tag-heuer-carrera-mikrograph-1-100th-of-a-second-chronograph-kapak.jpg

TAG Heuer Carrera Mikrograph 1/100th Of A Second Chronograph, saat dünyasını yakından takip eden meraklılarının da hatırlayacağı üzere yeni bir model değil. Ancak günlük hayatta rastlama olasılığınızı düşünürsek, tanıtılmasının üzerinden geçen 8 seneye rağmen kesinlikle hatırlanmaya değer bir model.

tag-heuer-carrera-mikrograph-1-100th-of-a-second-chronograph-4.jpg

Model, 43mm çapında tasarlanmış 18K pembe altın bir kasa içerisinde geliyor. Modern Carrera platformu temel alınarak tasarlanan kasanın her iki yüzünde de çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar yer alıyor. 100 metre / 10 bar gibi gayet yeterli bir su basıncına dayanıklılık değeri sunan kasaya piston tarzı kronograf butonları ve klasik Heuer logolu ayar kolu eşlik ediyor.

tag-heuer-carrera-mikrograph-1-100th-of-a-second-chronograph-2.jpg

İlginç modelin kadranı, klasik otomobil göstergelerini anımsatacak şekilde, vintage bir tarzda tasarlanmış. Modelin özellikleri doğrultusunda yerleştirilen indikatörler sayesinde hem sportif hem de profesyonel bir görüntü sunan kadranın saat 12 hizasında yer alan yay şeklindeki göstergeden kronograf modülüne ait güç rezerv süresi okunuyor. Krem rengi skala tarafından çerçevelenen kahverengi bölümüyle vintage karakterini renk paleti ile pekiştiren sektör kadran, 3-6-9 formasyonunda yerleştirilmiş ü adet sayaca ev sahipliği yapıyor. Tarih fonksiyonuna ait pencere ise saat 6 hizasında bulunan alt-kadranın içinde yer alıyor.

tag-heuer-carrera-mikrograph-1-100th-of-a-second-chronograph-3.jpg tag-heuer-carrera-mikrograph-1-100th-of-a-second-chronograph-5.jpg

Modelin tek olmasa da en ilginç kısmı ise elbette mekanizması. Markanın tamamen kendi tasarımı ve üretimi olan otomatik kronograf kalibre, saniyenin 1/100’ü hassasiyetinde ölçüm yapabiliyor. TAG Heuer’in Caliber 360 adını verdiği mekanizma temel alınarak geliştirilen kalibre, bu ölçümün sonucunu merkeze yerleştirilmiş mavi saniye kolu ile gösteriyor.

Mekanizmanın iki tulumbası ve hatta iki eşapmanı olduğunu göz önüne alırsak, iki farklı mekanizmanın birbirine entegre edilmiş hali olduğunu söylemek mümkün. Ancak bu entegrasyon hem teknik hem de estetik anlamda o kadar başarılı yapılmış ki, bu kanıya sadece mekanizmaya bakarak varmak da çok zor. Eşapmanlardan biri 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve modelin zaman gösterim özelliğine hükmediyor. Diğer eşapman ise tam 50Hz yani 360.000vph frekansında çalışarak saniyenin 1/100’ü hassasiyetinde ölçüm yapabilen kronograf modülüne hayat veriyor. Zaman gösterimiyle görevli bölüm tam kurulumda 42 saatlik güç rezervi sunarken ultra-hassas kronograf modülü ise sadece 90 dakika boyunca ölçüm yapabiliyor. Bu sınırlı zaman, saat 12 hizasında yer alan 0-100 skalalı göstergeden takip ediliyor. Gun-metal tarzı koyu renkli bileşenleri ile dikkat çeken COSC sertifikalı mekanizma, safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor.

tag-heuer-carrera-mikrograph-1-100th-of-a-second-chronograph-6.jpg

Model, kontrast beyaz dikişlerle süslenmiş kahverengi timsah derisi kayış ile geliyor. Kayışın ucunda ise klasik Heuer logolu 18K pembe altın standart toka görev yapıyor.

tag-heuer-carrera-mikrograph-1-100th-of-a-second-chronograph-7.jpg

TAG Heuer Carrera Mikrograph 1/100th Of A Second Chronograph aslında 2011 senesine ait bir model. 10 yıla yaklaşan bir süredir hala sıfır olarak bulunabiliyor olması ilk başta şaşırtıcı gelebilir, ancak modelin özellikleri göz önüne alındığında bu durum biraz daha anlaşılabilir bir hal alıyor. Nasıl mı? Öncelikle model teknik anlamda çok gelişmiş bir mekanizmaya sahip olsa da sunduğu komplikasyon bir Perpetual Calendar veya Minute Repeater gibi old school (geleneksel) bir özellik değil. Modern bir uyarlama demek daha doğru olur. Fakat bu duruma rağmen model, 18K pembe altın gibi gayet lüks bir kasa seçeneği ile sunulmuş ki bu nedenden ötürü 58.200 CHF‘lik bir fiyat etiketiyle geliyor. Şimdi elimizde ne var bir bakalım; saniyenin 1/100’ü hassasiyetinde ölçüm yapabilen kronograf modülüyle donatılmış, 18K pembe altın bir TAG Heuer... Fiyatı da 58.200 CHF. Eh, hala sıfır örneklerinin bulunuyor olmasına çok da şaşırmamak lazım şu durumda...

tag-heuer-carrera-mikrograph-1-100th-of-a-second-chronograph-9.jpg
Benzer Haberler