alexa Panerai | Floransa | Piazza San Giovanni | Paolo Ucello | Montecatini Terme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Zamanı “Italic Time” Olarak Okumak

Panerai-brand-Logo1.png

Bu kez Floransa’dayız. Montecatini Terme’de adeta tarihine şahitlik ettiğimiz Officine Panerai’nin anavatanı sayılan şehirde keyifli dakikalar bizi bekliyor. Yapımı 140 yıl süren Katedralin içinde bugüne kadar gördüklerinizden çok farklı bir saat olduğunu biliyor muydunuz?

Panerai dolu seyahatimize devam ediyoruz. Bay Ferretti’nin mağazasında geçirdiğimiz keyifli dakikaların ardından arabamızla Floransa’ya doğru yol alıyoruz. Hepimizin heyecanı yüzümüzden net bir şekilde okunabiliyor. Herkes gördüğü şeyleri birbiriyle paylaşıyor ve böyle bir fırsatı bizlere sağladığı için Sevgili Giammaria’ya teşekkür ediyoruz.

Giammaria Varriale Panerai’nin genç ve başarılı yöneticilerinden biri. Firmada göreve başladığı günden itibaren yenilikçi fikirleri ve çalışkanlığıyla dikkat çekiyor. Samimiyetini her fırsatta göstermekten çekinmeyen dostumuz profesyonellik anlayışı ile de hepimize örnek oluyor.

Uzun bir süre Angelo Bonati ile yan yana çalışmış. Satış ve pazarlamadaki başarıları ise artarak devam ediyor.

Hafif bir yorgunluk ile Floransa’ya vardığımızda otel odamızda bizleri anlamlı bir hediye bekliyor. Sevgili Giammaria’ya bu jesti için çok teşekkür ediyoruz.

Duomo_Firenze_Tour_41.jpg

Ertesi gün ilk durağımız Panerai’nin tarihinde önemli yere sahip olan butik oluyor. 2001 yılında uzun süren bir revizyonun ardından faaliyete geçen mekân Floransa’nın bilinen noktalarından Piazza San Giovanni’de bulunuyor. Geçtiğimiz yıl başarılı bir operasyonla yenilenen butik markanın tutkunlarına eski halinden yaklaşık dört kat büyük bir alanda hizmet veriyor.

Duomo_Firenze_Tour_40.jpg

Duomo_Firenze_Tour_44.jpg

Butik direktörü Patrizia, bizi yeni hazırlanan VIP bölümünde ağırlıyor. Bulunması zor modeller için yaptığımız sıkı pazarlıklar sonuç vermiyor ve ileriki tarihler için söz alıyoruz.

Duomo_Firenze_Tour_37.jpg

Duomo_Firenze_Tour_36.jpg Duomo_Firenze_Tour_38.jpg

Duomo_Firenze_Tour_39.jpg

Duomo_Firenze_Tour_35.jpg

Revizyonun ardından bambaşka bir şekle bürünün butikte güncel koleksiyonun neredeyse tamamını bulmak mümkün. Patricia Urquiola tasarımı ile yeni yüzüne kavuşan butik Floransa’yı ziyaret edenlerin muhakkak uğraması gereken bir yer halini almış.

Gezimizin ünlü Floransa Katedralinde bizler için organize edilmiş özel tur ile devam edeceğini öğreniyoruz. Yine keyifli geçen öğle yemeğinin ardından Duomo’ya doğru yürümeye başlıyoruz. Ziyaretçilerin sadece çıkış yapabildiği kapıdan özel misafirler olarak içeri alınıyoruz ve tur boyunca bize yol gösterecek olan rehberimizi beklemeye başlıyoruz.

Duomo_Firenze_Tour_34.jpg

Duomo_Firenze_Tour_43.jpg

Leonardo’nun o bölgedeki en tecrübeli rehberlerden biri olduğunu öğreniyoruz. Her ne kadar kendisinin 500 yıldır yaşayan Leonardo “da Vinci” olduğunu iddia etse de bizi pek inandırdığını söyleyemeyeceğim. Katedral hakkında kısa bir genel bilgiyle başlıyoruz. Akabinde ise gezimizin ana objesi olan saatin önünde duruyor ve Leonardo’nun kendine özgü tarzı ile verdiği bilgileri dinlemeye başlıyoruz.

Duomo_Firenze_Tour_31.jpg

Duomo_Firenze_Tour_32.jpg

Duomo_Firenze_Tour_5.jpg

Kadranı, Rönesans’ın ünlü sanatçılarından Paolo Ucello tarafından 1433 yılında hazırlanan saat zamanı göstermesinin yanı sıra tam bir sanat eseri. Peki, bu saat hangi zamanı ne şekilde gösteriyor?

Duomo_Firenze_Tour_33.jpg

Pek çok kişi tarafından bilinmese de şu anda kullandığımız sistemi Fransız zamanı olarak adlandırabiliriz. Önünde durduğumuz bu tarihi saat ise “İtalik Saat”i gösteriyor. İtalyan zamanı olarak da adlandırılan bu sisteme göre kadranda 12 yerine 24 saat göstergesi bulunuyor. 0’dan 24 e günbatımından başlayarak zamanı ölçen saatin dünya da bilinen fazla örneği yok. Güncel saatlerin tersine doğru hareket eden tek bir kol sayesinde zamanın okunabildiği saat için Leonardo, gün batımının dua etmek için başlangıç zamanı kabul edilmesinden ötürü saatin işleyişinin bu şekilde düzenlendiğini söylüyor. Ayrıca tarım ve benzeri işlerde dışarıda çalışan işçilerin paydos zamanının günbatımına göre ayarlanması da saatin bu şekilde tasarlanması için muhtemel sebeplerden biri.

Paolo Ucello, hala çalışmakta olan en eski mekanik saatlerden biri olarak kabul edilen bu sanat eserinin kadranında harikalar yaratmış. Romen rakamlarının kullanıldığı kadranın çapı 2 metrenin üzerinde. Dört köşeye yerleştirilmiş insan kafalarının gizemi ise tam olarak çözülebilmiş değil.

Duomo_Firenze_Tour_30.jpg

Saatin mekanizması 1443 yılında Floransalı ünlü saat ustası Angelo di Niccolò tarafından yapılmış. Leonardo bize hikâyeyi anlatmaya devam ederken normal ziyaretçilere kapalı olan bir alanda olduğumuzu fark ediyoruz. Rehberimiz saatin sol alt tarafında bulunan küçücük bir kapıya doğru yürümeye başlıyor. Elindeki anahtar ile açıp bize içerideki merdivenleri çıkmamızı söylüyor.

Duomo_Firenze_Tour_28.jpg

Yapımından birkaç yüzyıl sonra saatin bakıma ihtiyacı olduğunda zamanın ünlü ailelerinden “Della Volpaia” bu görevi kabul ederek saatin revizyonunu yapmış. Bu arada tırmanmakta olduğumuz bu daracık koridorun bizi saatin mekanizmasının bulunduğu küçük bölüme çıkaracağını öğreniyoruz.

Duomo_Firenze_Tour_29.jpg

Biraz sonra görüp merakla incelediğimiz mekanizmanın son revizyonunun kısa bir süre önce ismi şehirle özdeşlemiş saat markası Officine Panerai tarafından yapıldığını duymak bizi pek şaşırtmıyor.

Duomo_Firenze_Tour_27.jpg

Duomo_Firenze_Tour_25.jpg

Alışılagelmiş saat kalibrelerinden çok farklı görünen bu düzeneğe dakikalarca baksak da çalışma mantığını anlamak pek kolay değil. Yaşadığımız anın keyfini çıkarıyor ve ortam fotoğraf için çok uygun olmasa da fırsatı tabi ki kaçırmıyoruz.

Duomo_Firenze_Tour_24.jpg

Duomo_Firenze_Tour_26.jpg

Dar tünellerde olan yolculuğumuz devam ediyor. Mekanizma odasından ayrıldıktan sonra biraz daha tırmanıyoruz.

Duomo_Firenze_Tour_23.jpg

Bitiminde ufak bir kapıdan geçtiğimizde ise kendimizi saatin biraz daha üzerindeki açık koridorlarda buluyoruz.

Duomo_Firenze_Tour_20.jpg

Duomo_Firenze_Tour_22.jpg

Duomo’nun tüm güzelliği gözlerimizin önünde sergileniyor. Tavanın yanı sıra zemindeki detaylar da inanılmaz.

Duomo_Firenze_Tour_6.jpg

Duomo_Firenze_Tour_42.jpg

Bu bölümün de keyfini çıkarttıktan sonra yine dar bir kapıda geçiyoruz. Gördüğümüz manzara gerçekten inanılmaz.

Duomo_Firenze_Tour_9.jpg

Duomo_Firenze_Tour_10.jpg

Duomo_Firenze_Tour_11.jpg

Duomo_Firenze_Tour_12.jpg

Duomo_Firenze_Tour_8.jpg

Bir anda katedralin dışındaki özel terasta yürümeye başlıyoruz. Kartpostal tadındaki görüntü bizleri büyülüyor.

Duomo_Firenze_Tour_16.jpg

Aklıma seneler önce bağımlısı olduğum “Assassin’s Creed” geliyor. Saatlerimizi de kadraja alarak sayısız fotoğraf çekiyoruz ve gezimizin son durağına doğru devam ediyoruz.

Duomo_Firenze_Tour_18.jpg

Duomo_Firenze_Tour_19.jpg

Duomo_Firenze_Tour_17.jpg

Terasta bir süre yürüdükten sonra Leonardo yine elindeki anahtarlardan birini seçerek ufak bir kapı daha açıyor.

Duomo_Firenze_Tour_15.jpg

Duomo_Firenze_Tour_14.jpg

Bu kez 1300’lü yıllarda katedralin yapımı sırasında kullanılan özel aletlerin saklandığı bölümdeyiz. Her ne kadar nasıl kullanıldıklarını bilemesek de yine bir tarihe tanıklık etmek bizleri heyecanlandırıyor. Ortam çok karanlık olduğu ve sevgili Emre Şişman bize katılamadığı için fotoğraf kalitemiz her zamankinden biraz düşük kalıyor.

Duomo_Firenze_Tour_13.jpg

Duomo_Firenze_Tour_7.jpg

Sevgili Leonardo’ya çok teşekkür ediyoruz. Bir sonraki ziyaretimiz de Duomo’nun farklı bölümlerini keşfedeceğimize dair söz alıp kendisine veda ediyoruz.

Duomo_Firenze_Tour_1.jpg

İki güne sığdırdığımız bu özel ve heyecan verici dakikaların sohbetiyle geçen akşam yemeğimizden sonra Piazza Republica’da purolarımızı tüttürerek Rönesans gibi bir akımın başladığı şehir olan Floransa’nın neden birçok sanatçıya ilham kaynağı olduğunu bir kez daha anlıyoruz.

Duomo_Firenze_Tour_45.jpg

Giammaria Varriale ve Özgür Bayoğlu’na bu nazik davetleri için bir kez daha teşekkür ediyorum. Böyle bir seyahati mütevazı ve samimi kişiliğiyle içinde bulunduğu her ortama sınırsız enerji katabilen Mustafa Sandal’la beraber yapabilmek de hepimiz için büyük bir şanstı. Kendisine de buradan sonsuz sevgilerimi gönderiyorum.

Duomo_Firenze_Tour_2.jpg

Duomo_Firenze_Tour_4.jpg

Umarım sizlerde keyif almışsınızdır. Benzer seyahatlerim devam edecek. Schaffhausen’den IWC Fabrika notlarım çok yakında Horobox’ta…
Benzer Haberler