alexa Richard Mille | Breitling | Casio | Suunto | Luminox | Hayatta Kalmanıza Yardımcı Olacak 5 Saat | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Zorlu Koşullarda Hayatta Kalmanıza Yardımcı Olacak 5 Saat

horobox_logo-yeni-.png

Saatler, bazılarımız için yegâne aksesuarlar, artık zamanı göstermekten çok daha fazlasını yapabilecek kapasitedeler. Yalnızca tasarımları ile değil işlevsel özellikleriyle de yeteneklerini konuşturan modeller, hayat kurtaran fonksiyonlarıyla macera severlerin emrinde. İşte karşınızda ıssız bir adaya düşerseniz yanınızda bulunmasını isteyeceğiniz beş farklı saat.

Eminim hepiniz geçenlerde tanıtılan Richard Mille RM25-01 Tourbillon Adventure Sylvester Stallone’yi görmüşsünüzdür. Zaten saatlerle çok az ilgileniyor olsanız bile, böyle bir saati görmezden gelmeniz mümkün değil. Richard Mille, hemen hemen bütün modellerinde gerek tasarım, gerekse teknolojinin sınırlarını zorlamayı hem çok seven hem de bunu layıkıyla başaran ender markalardan biri. RM25-01’de de durum farklı değil. 50,85mm x 23,65mm ölçülerinde TPT karbon kasaya sahip model ile doğada başınız belaya girerse en havalı ve en zengin kurtuluşlardan birine imza atmanız mümkün. Her şeyden önce bezele entegre pusula ile yönünüzü bulabilir veya kasanın kenarında bulunan su arıtma kapsülleriyle her daim içilebilir suya ulaşabilirsiniz. Tüm bunları yaparken etraftan topladığınız çalı çırpıyı kaç dakikada istiflediğinizi Tourbillon kronograf ile ölçebilirsiniz. Olur da yerlilerin arasında hayatta kalmaya çalışırsanız, saatiniz karşılığında ülkelerini satın almak da bir başka kurtulma yöntemi olabilir. Haliyle, absürt derecede fonksiyonel yapısı Richard Mille RM25-01’i listemizin başına taşıyor. Unutmadan 20 adet limitli modele ulaşmak için 983.000$ ödemeniz gerekiyor.

richard-mille-rm-25-01-tourbillon-adventure-sylvester-stallone-1-.jpg

richard-mille-rm-25-01-tourbillon-adventure-sylvester-stallone-2-.jpg richard-mille-rm-25-01-tourbillon-adventure-sylvester-stallone-3-.jpg

Listenin iki numarasını fonksiyonellikte çığır açan bir modele vermeyi uygun görüyorum. Başınız belaya girdiğinde sizi oradan kurtaracak kişilere haber verebilecek bir saate kim hayır diyebilir ki? Breitling Emergency ile dünyanın neresinde olursanız olun, size yardım edecek ekiplere ulaşmak mümkün. 51mm x 21,6mm ölçülerinde kasasıyla RM’yi aratmayacak şirinlikte olan Breitling Emergency, S.O.S. sinyali gönderen devresi ve anteniyle gerçek bir kurtarıcı rolünü üstleniyor. Kasanın kenarında yer alan antenin açılması ile 121,5 MHz ve 406 MHz frekanslarında acil durum sinyali göndererek konum belirlenmesine yardımcı olan saat, bu sayede en yakın arama kurtarma ekibinin size ulaşmasını sağlıyor. Analog ve dijital sinyalleri beraber yollayan model, hem yerel kurtarma ekiplerine hem de uydular üzerinden haberleşme sağlayan sistemlere ulaşıyor. Breitling Emergency’i satın alırken imzalanan evraklarla saatin bu özelliğini yalnızca gerçek acil durumlarda kullanacağınızı teyit eden bir anlaşma imzalıyorsunuz, aksi taktirde doğacak tüm masraflardan da sorumlu olduğunuzu beyan ediyorsunuz. 16.500$’lık fiyat etiketini bir kenara bıraktığınızda, hayat kurtaran bu saate hayır demek pek mümkün görünmüyor.

breitling-emergency-1-.jpg

breitling-emergency-2-.jpg breitling-emergency-3-.jpg

Üç numarada yılların eskitemediği bir Japon efsanesi bizleri karşılıyor. CASIO G-Shock Professional Rangeman GPR-B1000-1, sağlamlığıyla ve işlevselliğiyle meşhur G-Shock koleksiyonun geldiği son noktayı temsil ediyor. Silikon ve paslanmaz çelikten üretilmiş 60,3mm x 57,7mm x 20,2mm ölçülerinde kasasıyla kesinlikle iri kıyım bir saatten söz ediyoruz. Karbon fiber takviyeli kayış, AR kaplamalı safir kristal cam, 200 metreye kadar su geçirmezlik, LED ekran aydınlatma, güneş enerjisi ile çalışma, GPS ile konum belirleme ve saat ayarı, Bluetooth ile akıllı telefon entegrasyonu, dijital pusula, altimetre, barometre, termometre, uçuş modu, dünya saati, gün doğumu ve batımı gösterme, kronograf, geri sayım sayacı, alarm, tam otomatik takvim, güç tasarrufu modu ve tüm bunlara ilaveten yok edilemez G-Shock sağlamlığı. Dürüst olalım, bundan daha işlevsel bir macera saati bulamazsınız. Üstelik zorda kalırsanız hayatınızı kolaylaştıracak neredeyse bütün özelliklere sahip. Eksi yönlerine gelirsek, kasanın kenarından çıkan bir çakı ve ateş yakmak için çakmak beklerdim. Yaklaşık 800$’lik etiket fiyatı ise listedeki diğer modellerle kıyaslayınca bedava sayılabilir.

gpr-b1000-1-casio-g-shock-professional-rangeman-1-.jpg

gpr-b1000-1-casio-g-shock-professional-rangeman-2-.jpg gpr-b1000-1-casio-g-shock-professional-rangeman-3-.jpg

Listede sonlara doğru yaklaşırken, saatler daha kibar tasarımlara ve konforlu ölçülere doğru yol alıyor. Haliyle özellikler de azalıyor ancak fiyatlar da düşüyor. Finlandiyalı saat üreticisi Suunto’nun Traverse Alpha modeli, tam da doğada başınız derde girerse bileğinizde bulunmasını isteyeceğiniz türden bir saat, üstelik şıklıktan da ödün vermeden. Yalnız şıklık kısmını kendi kategorisinde değerlendirmeliyiz çünkü 50mm x 50mm x 15mm’lik kasa ölçüsünden söz ediyoruz. Kompozit kasa ve safir kristal cam ile 75 gramlık ağırlığa sahip Traverse Alpha, Zulu tipi tekstil kayışıyla bilekte oldukça konforlu bir hisse sahip. Başınız derde girdiğinde size balıkçılık ve avlanma için yardım eden modları Traverse Alpha’nın en büyük farklılıklarından ikisi. GPS ile konum tayininin yanı sıra, hız, yükseklik ve mesafe kaydı da tutabilen modelin su geçirmezlik değeri 100 metre olarak belirlenmiş. Pusula, alarm, kronograf, takvim, akıllı telefon ile senkronizasyon, kırmızı ışıklı ekran ve daha birçok işlevsel özellikle donatılmış Suunto Traverse Alpha 500$’lık liste fiyatıyla rakiplerinden sıyrılmayı başarıyor.

survival-saatler-.jpg

ss022292000-suunto-traverse-alpha-2-.jpg ss022292000-suunto-traverse-alpha-3-.jpg

Listenin sonuna geldiğimizde özellikler bir hayli azalıyor ama en azından halen saati ve yönümüzü öğrenebiliyoruz. Luminox Recon Nav Spc 883X serisi, 46mm x 13,5mm ölçülerinde Carbonox kasası, safir kristal camı ve 200 metre su geçirmezlik değeriyle iddialı görünümünü pekiştiriyor. GMT komplikasyonlu Quartz kalibreyle donatılmış Recon, kayışına entegre pusula ve cetvel ile fonksiyonellikten de ödün vermiyor. Tek yöne dönebilen takimetrik ve GMT bezelin yanı sıra hiçbir ışık kaynağına ihtiyaç duymadan 25 yıl boyunca parlayan kadran ve kollara sahip model, her koşulda maksimum görünürlük vaat ediyor. Üstelik tüm bu özelliklere 500$’ın altında ulaşmak da mümkün.

luminox-recon-nav-spc-8830-1-.jpg

luminox-recon-nav-spc-8830-2-.jpg luminox-recon-nav-spc-8830-3-.jpg

Benzer Haberler