alexa 1DGAS.S01A.C121S | DBG | Equation GMT | Arnold & Son | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Arnold & Son DBG Equation GMT

arnold-son-logo-new.png

Her görsel hem de mekanik anlamda iki ayrı saatin bileşiminden doğmuş gibi duran Arnold & Son DBG Equation GMT mercek altında.

1dgas-s01a-c121s-arnold-son-dbg-equation-gmt-1.jpg

Özellikle geride bıraktığımız son birkaç yıl içerisinde çok başarılı modellere imza atan butik marka Arnold & Son, 2012 yılında tanıttığı DBG Equation GMT modeli ile sayfalarımıza konuk oldu. Baselworld 2018’de tanıttığı Globetrotter modeli ile büyük beğeni toplayan markanın yakın geçmişte saatseverlerin beğenisine sunduğu model, sıra dışı mimarisi ve detay işçiliği ile dikkat çekiyor.

1dgas-s01a-c121s-arnold-son-dbg-equation-gmt-2.jpg

Modelin kasası 44mm çapında tasarlanmış. Tamamı parlatılmış paslanmaz çelikten üretilen kasanın geleneksele yakın çizgisine rağmen oldukça modern bir ebatta tasarlanmış olmasının sebebi ise elbette ev sahipliği yaptığı mekanizma(lar). 30 metre su geçirmezliğe sahip kasa için çok da söylenecek bir şey yok. Her iki yüzünde de çizilmelere dayanıklı safir kristal camların yer aldığı kasada sağ ve sol tarafta birer tane olmak üzere iki farklı ayar kolu bulunuyor.

1dgas-s01a-c121s-arnold-son-dbg-equation-gmt-5.jpg 1dgas-s01a-c121s-arnold-son-dbg-equation-gmt-7.jpg

Open-Heart tarzını akla getiren kısmi perfore kadrandan modele hayat veren “ikiz” konseptine yapılan göndermeler bariz bir şekilde kendilerini belli ediyor. Mekanizmaya ait iki balans düzeneği saat 5 ve 7 konumlarında yerleştirilmiş. Saat 12 yönünde yer alan küçük alt-kadran vasıtasıyla 12/24 saat bilgisi okunabiliyor.

1dgas-s01a-c121s-arnold-son-dbg-equation-gmt-3.jpg 1dgas-s01a-c121s-arnold-son-dbg-equation-gmt-6.jpg

Kadranın üst yarısında yan yana yerleştirilen büyük alt-kadranlardan ise iki farklı zaman dilimi takip edilebiliyor. Kadranın geneline hâkim simetri olgusu bu ana alt-kadranlarda da devam etse de Arnold & Son ufak detaylarla kullanıcıya bazı ayırt edici doneler sunmayı da ihmal etmemiş. Sol tarafta yer alan kadranda Romen rakamı indeksler ve iskelet kollar kullanılmış. Sağ tarafta bulunan alt-kadranda ise büyük rakam indeks ve uç kısımları dolu kollar göze çarpıyor. Alt yarısında dikine uygulanmış Cotes de Geneve desenli gövde yer alırken üst yarıda bulunan alt-kadranlara ise pütürlü bir geri plan ev sahipliği yapıyor.

1dgas-s01a-c121s-arnold-son-dbg-equation-gmt-4.jpg 1dgas-s01a-c121s-arnold-son-dbg-equation-gmt-10.jpg

Modelin içerisinde tamamen Arnold & Son bünyesinde tasarlanıp üretilmiş Caliber Ref. A&S1209 görev yapıyor. 3 Hz (21.600vph) hızında çalışan 42 taşlı elden kurmalı mekanizma, tam kurulumda 40 saatlik güç rezerv süresi sunuyor. Tek ana gövde ile tasarlanan mekanizmada iki farklı tulumba yer alıyor. Her tulumba kendisine özel tasarlanmış eşapman, dişli grubu ve balans ile çalışıyor. İkiz tasarlanmış sistem, iki ana alt-kadrana birbirinden bağımsız şekilde hayat veriyor.

1dgas-s01a-c121s-arnold-son-dbg-equation-gmt-8.jpg

Modelin üzerinde, elde hazırlanmış Arnold & Son imzalı paslanmaz çelik tokanın eşlik ettiği siyah timsah derisi kayış yer alıyor.

1dgas-s01a-c121s-arnold-son-dbg-equation-gmt-9.jpg
Benzer İncelemeler