alexa SSE041J | Astron | Seiko | Dual Time | GPS | Solar | 8X | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Astron 8X Serisi Dual Time

astron-logo.png

Akıllı saat dünyasındaki gelişmeler büyük bir kesim tarafından heyecanla takip ediliyor. Buna karşın benim gibi akıllı saatlere halen ısınamayan insanların imdadına ise başka marka/modeller yetişiyor. Bunun iki güzel örneği var benim gözümde Breitling Emergency ve Seiko Astron.

Breitling Emergency ve Seiko Astron her ne kadar akıllı saat kategorisine girmeseler de yapabildikleri ile insana şaşkınlık veriyorlar. Breitling Emergency incelememizi okumak için linke tıklayabilirsiniz. Şimdi gelelim Dünyanın ilk GPS Solar saati olan  Seiko Astron’a.

Aydın Saate yaptığımız ziyarette inceleme fırsatı bulduğumuz Astron modeli 8X Serisinden Dual Time. 8X Serisinde kronograf ve limitli modellerin yer aldığını hatırlatmak isterim. 

Dilerseniz incelememize yavaştan başlayalım.

Saatin kutusu Uzak Doğulu markalarda görmeye alıştığımız gibi basit ama kullanışlı bir kutu. Böyle özel bir saatte daha detaylı bir kutu görmek isterdim açıkçası. Kutu içeriğinde saatle beraber kullanım kılavuzu ve garanti belgeleri gibi dokümanlar yer alıyor.

seiko_astron_gps_solar_dual_time_SSE041J_2.jpg

Saatin 3 noktasında haftanın günlerini gösteren bir indikatör. 4 konumunda tarih penceresi ve 6 konumunda ise ikinci bir zaman dilimini takip etmeye yarayan dual time alt kadranı bulunuyor.

Şu ana kadar sıra dışı bir şey yok fakat 9 noktasına baktığımız zaman bu saati özel yapan detaylar ortaya çıkıyor. Saatin GPS bağlantıları ve uçak modu özellikleri bu alt kadran sayesinde okunuyor.

seiko_astron_gps_solar_dual_time_SSE041J_9.jpg

Saat gece veya gündüz fark etmeksizin saat gün yüzüne çıktığı zaman 20.000 km uzaktaki uydular ile bağlantı kuruyor ve zamanı ona göre otomatik olarak düzeltiyor. Saatin bu düzeltmeyi kaç adet uydudan aldığını ise sanayi kolunun yaptığı hareket sayısından anlamak mümkün. Yaptığımız video çekiminde saatin nasıl kendisini ayarladığını görebilirsiniz.

seiko_astron_gps_solar_dual_time_SSE041J_5.jpg seiko_astron_gps_solar_dual_time_SSE041J_1.jpg

Kadranda saate dair o kadar detay varken okunmasının da çok iyi olması gerekiyor. Astron’a o kadar güzel yansıma önleyici uygulanmış ki sanki cam yokmuş hissi veriyor. Kolların tasarımı ve alt kadranların yerleşim düzeni sayesinde saatin okunabilirliğine dair eksi bir yön yok.

seiko_astron_gps_solar_dual_time_SSE041J_8.jpg

Astron’un kalbinde 8X53 kalibre yer alıyor. Bunun yanında tüm bu GPS bağlantılarını yarayan GPS modülü ise bezel ile kadran arasına yerleştirilmiş. Saat sinyal alamadığı durumlarda ise ortalama koşullarda aylık +/- 15 saniye ile çalışıyor.

Perpetual takvim 2100 yılına kadar sorunsuzca görevini yerine getirecek şekilde ayarlanmış. Bahsi geçen saat Solar bir saat olduğu için de pil değiştirme gerekliliği ortadan kalkıyor.

seiko_astron_gps_solar_dual_time_SSE041J_4.jpg

seiko_astron_gps_solar_dual_time_SSE041J_7.jpg seiko_astron_gps_solar_dual_time_SSE041J_10.jpg

Gelelim saatin bileziğine, bu kısım beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Toka le bileziğin uyum içerisinde olmaması sanki tokanın daha sonradan takıldığı izlenimi veriyor. Keşke Seiko bu özel modelinin bileziğine biraz daha önem verseydi. Fakat bu noktada  incelemeye konu olan saatin orta baklalarının siyah olması bu duruma büyük etken. Neyse ki saatin başka kadran ve kasa opsiyonları da bulunuyor.

seiko_astron_gps_solar_dual_time_SSE041J_6.jpg

Seiko Astron benim koleksiyonumda yer vermek isteyeceğim bir model. Şahsen saatime bakıp aramalarımı veya maillerimi kontrol etmektense böyle bir teknolojiyi kolumda taşımak daha çok keyif verecektir. Son olarak 1080p kalitesindeki video ile incelemeye son veriyorum.

seiko_astron_gps_solar_dual_time_SSE041J_11.jpg

Benzer İncelemeler