alexa 10281 | Shelby Cobra 1963 | Capeland | Baume & Mercier | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Baume & Mercier Capeland Shelby Cobra 1963

00_bm_logo.jpg

Baume & Mercier, motor sporlarının efsanevi marklarından Caroll Shelby Company ile yaptığı marka ortaklığını kutlamaya yönelik olarak çıkarttığı Capeland Shelby Cobra 1965 modelinin yakaladığı başarının ardından, aynı serinin Baume & Mercier Capeland Shelby Cobra 1963 adını taşıyan iki yeni ve limitli versiyonunu SIHH 2016 bünyesinde saat severlerin beğenisine sundu.

Baume_Mercier_Capeland_10281_Shelby_Cobra.jpg

Daha önce de bahsettiğimiz üzere, otomobiller ve saatler arasında çok güçlü bir bağ var. Saat endüstrisinde yer alan irili ufaklı pek çok markanın otomobillerden esinlenerek tasarlanmış sayısız ürünü de bu bağın en önemli delillerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

İncelememize konu saatimiz de 1960lar’ın motor sporları ruhuna göndermeler yaparken aynı döneme damgasını vurmuş Shelby Cobra’yı anımsatan pek çok detay barındırıyor.

Caroll Shelby Company ismini motor sporlarında kırdığı 16 rekor kadar yarattığı özel araçlarla da hafızalara kazınmış Caroll Shelby’den alıyor. Dönemin ünlü İngiliz spor otomobil üreticisi AC’nin iki kişilik roadster modeli üzerine Amerikan tarzı eklemelerle hayat bulan Shelby Cobra, yaratıcısı Caroll Shelby’nin ismini motor sporlarının unutulmazları arasında gururla taşıyor.

Baume-Mercier-Shelby-Cobra.jpeg 

Yeni Capeland Shelby Cobra 1963 bir önceki versiyonu ile oldukça benzer teknik özellikler barındırıyor. Kaputun altında yer alan La-Joux Perrelet modifikasyonlu Valjoux 7750 otomatik kronograf mekanizmaya sahip saatin su geçirmezlik derecesi ise WR50M olarak belirtilmiş.

44mm çapında ve paslanmaz çelikten üretilmiş kasasıyla bir önceki versiyonla aynı platformu paylaşan Capeland Shelby Cobra 1963, kasanın ana parçasına uygulan mat siyah PVD kaplaması ile farkını belli ediyor.

Baume_Mercier_Capeland_10281_Shelby_Cobra-1-.jpg

Saatin ön ve arka kısmında safir kristal camlar yer alıyor. Arka kapağın orta kısmında yer alan pencere, zevkle işlenmiş ve iyonize mat siyah rotor ile özelleştirilmiş mekanizmayı gözler önüne seriyor. 

Baume_Mercier_Capeland_10281_Shelby_Cobra-5-.jpg

Bezel ve arka kapağın metal kısımları ise PVD kaplamasız olarak tasarlanmış. Parlatılmış olarak tasarlanan bezelin ve arka kapağın mat siyah kasa ile dengeli bir kontrast oluşturduğu gözlerden kaçmasa da özellikle bezelin zaman içerisinde oluşacak çizikleri gizleyemeyeceği aşikâr.

Baume_Mercier_Capeland_10281_Shelby_Cobra-3-.jpg

Arka kapağın etrafında aralarında saatin limitli üretim No.sunun da yer aldığı saat ile ilgili bilgiler bulunuyor. Saatin tasarımında ilham alınan Shelby Cobra’nın kapı No.suna göndermeler yapan 15 işlemesine sahip safir kısım yine Baume & Mercier’in saatin sürekli göz önünde yer almayan kısımlarında bile aynı tematik yapıya sadık kalmasına güzel bir örnek teşkil ediyor.

Geniş ancak düz bir formda tasarlanmış ayar tepesi ve kasanın sağ tarafında yer alan kronograf butonları da PVD kaplamasız olarak bırakılmış. Bu detay sayesinde hem ayar tepesinin hem de kronograf butonlarının gümüş renkli çalışılmış alt kadranlar ile uyum içerisinde olması sağlanmış.

Baume_Mercier_Capeland_10281_Shelby_Cobra-4-.jpg

İlk versiyondan farklı olarak beyaz yerine canlı bir sarı tonu ile tasarlanmış takimetrik skala, kadrana oldukça sportif bir hava katmış. Yine saatin geneline hâkim siyah temaya uygun olarak üretilen kadranda yer alan tri-compax alt kadranlardan iki tanesinin gümüş renginde tasarlanması hem saatin sportif ruhunu ön plana çıkartmış hem de paslanmaz çelik bezel, ayar tepesi ve kronograf butonları ile bütünlük sağlamış.

Geniş ebatta tercih edilen Arabik numerator indeksler ise saatin okunabilirliğini oldukça arttırmayı başarmış.

Baume_Mercier_Capeland_10281_Shelby_Cobra-2-.jpg

İncelememize konu Capeland Shelby Cobra 1963 siyah renkte kauçuk bir kayış ile geliyor. Üzerinde yer alan geniş kanallarla oldukça sportif bir duruş sunan kayışın üzerinde yer alan iki köprüden bir tanesinin kadranda yer alan sarı tonuyla aynı renkte tasarlanması ise hoş bir detay olmuş.

Baume_Mercier_Capeland_10281_Shelby_Cobra-6-.jpgBaume_Mercier_Capeland_10281_Shelby_Cobra-7-.jpg

Mat ve parlak yüzeylerden oluşan çift taraflı katlanır toka hem teknik hem de optik olarak görevini başarıyla yerine getiriyor.

Baume_Mercier_Capeland_10281_Shelby_Cobra-8-.jpg

Yeni Capeland Shelby Cobra 1963 bence tıpkı bir önceki versiyonunda olduğu gibi, motor sporlarına gönül vermiş saat severlerin beğenisini kazanacak bir model olmuş. Siyah PVD kaplama kısımlarıyla oldukça modern ve sportif bir havaya bürünen saatin bezel, ayar tepesi ve kronograf butonlarının paslanmaz çelik olarak bırakılması saatin retro karakteriyle pek de uyuşmayacak All Black görüntüyü de başarıyla bertaraf etmiş.

Gümüş rengi alt kadranlar ve sarı karakterlere sahip takimetrik skalasıyla motor sporları vurgusu daha da güçlenen saati yakından görmek için mutlaka bir Baume & Mercier satış noktasına uğramanızı tavsiye ediyorum.

Benzer İncelemeler