alexa Capeland | Shelby Cobra | Baume & Mercier | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Capeland Shelby Cobra Limited Edition

00_bm_logo.jpg

Baume & Mercier ismi genel olarak klasik ve elegan tasarımları akla getirir.

Bu duruma belki de en önemli neden markanın geçen zamana karşın çok da değişmeyen tasarımları ve klasik ağırlıklı koleksiyonlarıdır diyebiliriz.

00_bm_classic.jpg

Özellikle son yıllarda saat sektöründe oldukça poüler hale gelen büyük ebatlı cesur çizgilere sahip tasarımların yanında yine sektör lideri firmalardan ardı ardına gelen özel/limitli üretim tematik saatler ile birlikte gelişen trende daha fazla duyarsız kalmak istemeyen BAUME & MERCIER, otomobil dünyasının efsane karakteri Caroll Shelby ve ikonik tasarımı AC Cobra için özel bir saat ile karşımıza çıkıyor.

Saati incelemeye geçmeden önce Shelby efsanesinden de biraz bahsedelim;

00_bm_cs.JPG

Geçirdiği bir takım sağlık sorunları nedeniyle erken veda etmek zorunda kaldığı profesyonel yarış kariyerinden sonra kendi kurduğu firmasıyla otomobil üretim ve modifikasyonu konusunda çalışmaya başlayan Caroll Shelby, otomobil terminolojisinde Roadster olarak geçen iki kişilik, hafif bir üstü açık otomobil üretmek ister.

Dönemin mevcut alternatifleri arasında en çok AC firmasının roadster’ini beğenen Shelby, aracın üzerinde kendine göre bazı modifikasyonlar yaparak içine 280cu.in hacminde bir Ford V8 motoru yerleştirir.

Ortaya çıkan tasarım kısa süre içinde kült bir hayran kitlesi oluşturur ve aracın gördüğü talep neticesinde Shelby mevcut Ford motorunu 427cu.in hacmindeki devasa V8 ile değiştirerek otomobil dünyasının en önemli efsanelerinden Shelby AC Cobra’nın doğmasını sağlar.

00_bm_Carroll-Shelby_9.jpg

450HP gücüyle ve 1000kg’dan hafif ağırlıyla dönemin Ferrari’lerinin kabusu haline gelen araç, katıldığı yarışmalarda pek çok ödül kazanarak profesyonel kulvarda da üstünlüğünü tesciller.

00_bm_ac_race.jpg

Bu yarışmaların içinde 1965 senesinde yapılan ve AC Shelby Cobra tarafından kazanılan FIA Şampyonasının 50. yılı anısına orijinal araca sadık kalarak tasarlanan 50ad. AC Cobra üretmeye karar veren Shelby bu özel serinin anısına tasarlanacak saat konsepti için de Baume & Mercier ile el sıkışır.

00_Baume-Shelby-Logo.jpg

Baume & Mercier Capeland Shelby Cobra Limited Edition

00_bm_fbyeni.jpg

Bu özel konsept için Shelby ile ortak çalışan Baume & Mercier, Shelby Cobra’nın sportif ruhunu yansıtabilmek için güncel ürün gamı içerisinden Capeland Chronograph’ı seçmiş.

00_bm_box.jpg

Özel seri ve limitli üretim saatlerden beklendiği üzere Baume & Mercier Capeland Shelby Cobra da mükemmel bir kutu ile sunuluyor. Kutu içeriğinde yer alan mini bir Shelby AC Cobra maketi ise gerçekten çok şık bir detay.

La Joux-Perret modifikasyonlu Valjoux 7750 otomatik kronograf kalibre ile sunulan Baume & Mercier Capeland Shelby Cobra oldukça etkileyici bir tasarıma sahip.

Spor karakterini başarıyla tamamlayan 44mm. çapa sahip paslanmaz çelik kasa ile üretilen model için parlak ve mat yüzeylerin kombinasyonundan oluşan bir yüzey formu tercih edilmiş.

00_bm_DSC6873.jpg

Saatin üzerinde AC Cobra’ya göndermeler yapan detayları görmek mümkün.

00_bm_DSC6861.jpg

Bu konuda ilk dikkatimizi çeken kadran oldu diyebiliriz zira metalik mavi rengiyle AC Cobra’nın sembolü haline gelmiş rengini anımsatan kadran üzerinde özellikle belli açılardan gelen ışık ile kendini belli eden dik çizgiler direkt AC Cobra’nın kaputu üzerindeki şeritlerden esinlenerek tasarlanmış.

Akrep/Yelkovan tasarımı için klasik üç kollu spor direksyondan esinlenen Baume & Mercier saniye kolunun alt ucuna lazer kesim ile mükemmel detaylandırılmış bir Shelby logosu ekleyerek ince detaylara gösterdiği önemi vurgulamayı da ihmal etmemiş.

00_bm_DSC6863.jpg

Yine bu saat için özel olarak tasarlanan Arabic indeks rakam fontu saatin retro havasıyla bütünlük sağlayacak şekilde seçilmiş. 

Kronograf alt göstergeleri için otomobil gösterge panelinden esinlenen B&M bu detayı saatin kadranına başarıyla yerleştirmiş.

00_bm_DSC6870.jpg

Orta kısmına cam yerleşitirilmiş arka kapaktan saate özel dekore edilmiş kalibreyi izlemek mümkün.

00_bm_DSC6880.jpg

1965 ile sınırlı üretim ad. ve saate ait diğer özelliklere ilişkin bilgileri de arka kapakta yer alıyor.

Saatin geneline hakim vintage hava ile uyumlu şekilde tasarlanan tepe ve kronograf butonları, kasadan hafif yüksek duruşuyla hem retro konsepti takip ediyor hem de kolay kullanıma imkan veriyor.

00_bm_DSC6887.jpg

Saatin spor karakterine uygun şekilde timsah derisinden üretilen kalın kayış için yine mavi renk tercih edilirken kırmızı kontrast dikişler ile hem sportif hava kayışa taşınmış hem de krono saniye kolu üzerindeki renk tonu ile de uyum sağlanmış.

00_bm_DSC6888.jpg

Mat ve parlak yüzey formlarının kombinasyonundan oluşan paslanmaz çelik katlanır klips de görevini başarıyla yerine getiriken şıklıktan da ödün vermiyor.

00_bm_DSC6900.jpg

Büyük sayılabilecek kasa çapına ve Valjoux 7750 bazlı kalın kalibresine rağmen kolda son derece konforlu taşınan saatin cesur tasarımıyla çok dikkat çekeceği aşikar duruyor.

Paslanmaz çelik versiyonun yanında bir de masif altın versiyonu üreten Baume and Mercier masif altın modelin özelliğinin sadece yapıldığı materyal ile sınırlı kalmadığını içine Flyback Kronograf bir kalibre koyarak vurgulamış.

00_bm_gold.jpg

Bizlere bu özel saati inceleme fırsatını veren Richemont Group Türkiye Pazarlama Müdürü Sezen Kiracı Hn.’a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyor, otomobil dünyasının en önemli efsanlerinden Shelby AC Cobra’nın tarihinden özel bir parçaya da siz sahip olmak istiyorsanız vakit kaybetmeden bir Baume and Mercier satış noktasına uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Benzer İncelemeler