alexa 10106 | Worldtimer | Capeland | Baume & Mercier | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Baume & Mercier Capeland 10106 Worldtimer

baume-mercier-logo-new.jpg

Kısa bir süre önce Horobox’ta tarihine göz atmış olduğumuz Baume&Mercier ile tanışmam 2007 yılında olmuştu. İncelemelerimde her ne kadar objektif olmaya çalışsam da konu Baume Mercier olunca sanırım biraz etkileniyorum.

_DSC8314.jpg

İşin doğrusu yaklaşık 1 haftadır denemekte olduğum modeli görüp de etkilenmemek pek mümkün değil.

Son dönemde Worldtimer fonksiyonu olan birçok saati yakından inceleme şansım oldu.

Benim gibi çok seyahat eden ve farklı ülkelerle iş ilişkisi olan kişiler için tartışmasız başarılı bir yol arkadaşı olan bu modeller, GMT fonksiyonlu saatlerden farklı olarak her zaman dilimini de kolayca takip etme şansı veriyor.

_DSC8304.jpg

44 mm lik çelik kasada çizilmeye dayanıklı Safir kristal cam kullanılmış. Yansıma engelleyici uygulama sayesinde saatin göz alıcı kadranı tüm netliğiyle okunabiliyor.

Mavi renkli breguet tipindeki kollar kırık beyaz zeminli kadran üzerinde harika duruyor.

_DSC8323.jpg

Kadranın dış kenarına 24 farklı saat dilimini kontrol etmeyi sağlayan döner bir çember eklenmiş. Kullanılan mavi ve beyaz renkli bölümler sayesinde, takip edilecek zaman diliminin gece ya da gündüz olduğunu anlamak mümkün.

_DSC8301.jpg

Fonksiyonu kullanabilmek için saatin yerel zamana uygun şekilde kalibre edilmesi gerekiyor.

Ayar tepesini bir kez çekerek yelkovanı 1 er saatlik farklarla hareket ettirebiliyorsunuz.

_DSC8318.jpg

Öncelikle ileri ya da geri 24 saatlik turlarla tarihi ayarlayıp akabinde yelkovanı dış çemberin üzerindeki saat dilimlerinden bulunduğunuz bölge ile aynı ayara getirmeniz gerekiyor.

Tepeyi bir kez daha çekerek saati ayarladığınızda, dış çember de buna bağlı olarak hareket ediyor.

Zaman dilimi değiştirdiğinize tepeyi yine bir kez çekerek bulunduğunuz bölgeye ayarlarsanız diğer 23 farklı saat dilimi ile birlikte lokal zamanı da doğru olarak takip etmek mümkün.

_DSC6546.jpg _DSC6545.jpg

Bu özelliği mümkün kılmak için Baume&Mercier’nin bağlı olduğu Richemont grup bünyesinde tasarlanıp üretilen özel bir modül, Selitta’dan alınan otomatik kalibreye entegre edilmiş.

42 saatlik güç rezervi günlük kullanım için yeterli olsa da birçok saati olan koleksiyonerlerin winder kullanmaları kaçınılmaz olacaktır.

_DSC8315.jpg

Saatin mavi krokodil kayışı kadran ile tam uyum içerisinde. Konforu üst düzey diyebileceğimiz saatte ince bir toka kullanılması iyi bir tercih olmuş.

_DSC8317.jpg

Capeland serisindeki bir çok model gibi 10106 referanslı Worldtimer’da hem şık hem de spor bir görüntü veriyor.

_DSC8326.jpg

Farklı markaların benzer fonksiyona sahip modelleri ile kıyaslandığında gayet mantıklı etiket fiyatı da bu kalitedeki bir saati çok daha cazip hale getiriyor.

_DSC8330.jpg

Horobox’da incelediğimiz en şık saatlerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğimiz bu modeli inceleme şansını bize verdikleri için Baume&Mercier ailesine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Benzer İncelemeler