alexa 6637-3631-55B | Blancpain | Villeret Collection | Baselworld 2017 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Blancpain Villeret Collection Ref. 6637-3631-55B

Blancpain-logo.png

Blancpain Villeret Koleksiyonu, Baselworld 2017 bünyesinde tanıtılan yeni modeli ile bir kez daha kendinden söz ettirmeyi başardı. Sıra dışı tasarımı, rafine detayları ve kendine özgü tarih fonksiyonu ile Blancpain Villeret’yi  sizler için mercek altına aldık.

Blancpain-Villeret-Collection-6637-3631-55B-4.jpg

Blancpain kesinlikle saygı duyduğum bir marka… Kaldı ki horolojik anlamda saat endüstrisindeki yeri de tartışılmaz… Ancak kendi özelimde markanın gerçekten çok beğendiğim, hatta almayı düşündüğüm yegâne koleksiyonu Fifty Fathoms. Hatırlarsınız, geçtiğimiz günlerde hazırladığımız “Gelecekteki James Bond Saati” konulu haberimizde Bond karakteri için seçtiğim saat de bir Fifty Fathoms modeli olmuştu. 

Fakat Baselworld 2017 dâhilinde markanın görkemli fuar standına yaptığımız ziyaret esnasında yakından görme fırsatı bulduğum Blancpain Villeret Koleksiyonu, marka hakkındaki fikirlerimi tamamen değiştirdi diyebilirim. Özellikle, incelemeye konu Ref. 6637-3631-55B modelini gerçekten çok beğendim.

Blancpain-Villeret-Collection-6637-3631-55B-3.jpg

Fifty Fathoms gibi kült bir dalgıç saatinin ardından, klasik çizgiler taşıyan, komplikasyonlu bir Villeret için de aynı heyecanı duymamın elbette bazı sebepleri var. Bunların başında modelin son derece minimalist bir şekilde tasarlanmış olması. Komplikasyonlu bir model olmasına rağmen sade ve işlevsel bir görüntü sunan saat, gereksiz detaylardan uzak tasarımıyla oldukça rafine duruyor. İlgimi çeken diğer özelliklerden biri de koleksiyonun genelinde göze çarpan bir detay olan boynuzların arasına yerleştirilmiş buton… Markaya patentli bu sistem sayesinde, saat bileğinizdeyken gereksiz hiçbir bağlantı veya butonu görmek zorunda kalmıyorsunuz.

Blancpain-Villeret-Collection-6637-3631-55B-1.jpg

Blancpain kalitesini başarıyla gözler önüne sunan detaylar içeren modelin kasası 42mm çapında tasarlanmış. Her iki yüzünde de çizilmeye dayanıklı safir kristal camların yer aldığı 18K pembe altın kasa, kısa boynuz tasarımı, parlak yüzeyi ve ince bezeli sayesinde olduğundan daha büyük duruyor diyebilirim. Beyaz renk emaye kadranın da etkisiyle saatin fark edilmemesi imkânsız gibi… Horolojiyle buluşması oldukça eski bir döneme denk gelen emaye tekniğinin yeniden popüler olduğunu görmemek mümkün değil zira bu aralar birçok önemli marka bu tip kadranlar taşıyan modeller üretiyor. 800C’ye ulaşan ısıl işlemler neticesinde pürüzsüz beyaz halini alan kadranın üzerinde yer alan tüm semboller baskı tekniği ile işlenmiş.

Blancpain-Villeret-Collection-6637-3631-55B-7.jpg

Saatin kadranında en çok dikkat çeken özellik şüphesiz tarih fonksiyonu… Gün fonksiyonu saat 9 hizasına yerleştirilen bir alt kadrandan okunuyor. Saat 6 hizasında ve Big Date formunda hazırlanmış pencereden de ayın hangi gününde olduğunuzu görebiliyorsunuz. Bu özelliklere ek olarak, mavi renkte ve Serpenti (yılan) figüründen esinlenerek tasarlanmış ekstra bir kol sayesinde yılın kaçınca haftasında olduğunuzu da öğrenebiliyorsunuz.

Blancpain-Villeret-Collection-6637-3631-55B-5.jpg

Bu şekilde anlatıldığında kulağa biraz karışık geliyor olabilir, ama yazımın başında bahsettiğim sade ve rafine tasarım tam da bu noktada devreye giriyor zira Blancpain Villeret Ref. 6637-3631-55B gözü hiç yormayan, gayet net bir kadran dizilimi sunuyor.

Modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref.37382G görev yapıyor. 378 farklı parçadan oluşan mekanizmanın içerisinde tam üç adet zemberek bulunuyor. Tam kurulumda 8 günlük güç rezervi sunan otomatik mekanizma safir kristal bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor.

Blancpain-Villeret-Collection-6637-3631-55B-6.jpg

Blancpain Villeret  Ref. 6637-3631-55B el dikişi kahverengi timsah derisi kordon ve kasa malzemesiyle uyumlu 18K pembe katlanır klips ile beraber geliyor. 42mm kasa çapı ile klasik komplikasyonlardan hoşlanan ancak 38mm ve benzeri ebatlarla mutlu olamayan kullanıcılar için biçilmiş kaftan bir model olan saat, kesinlikle yakından görülmeyi hak ediyor.

Benzer İncelemeler