alexa James Bond Saati | Ian Fleming | Daniel Craig | 007 | Spectre | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

James Bond’un Bir Sonraki Saati Ne Olmalı..?

horobox_amblem.png

Ian Fleming’in kült karakteri James Bond, bir kez daha beyazperdede boy göstermeye hazırlanıyor. Biz de Horobox editörleri olarak dünyanın en ünlü gizli ajanına yeni saati için tavsiyelerde bulunduk. Bakalım kim, hangi saati tavsiye etmiş..?

Editörlerimizin tavsiyelerine geçmeden önce, kahramanımızın geçmişte hangi saatlerle boy gösterdiğini hatırlamak isterseniz Doruk Çelebi’nin hazırladığı üç bölümden oluşan James Bond Saatleri haberine bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

James Bond Saatleri Bölüm I - Bölüm II - Bölüm III

 

Gelelim tavsiyelere...

serdar-oal.png

SERDAR OAL

James Bond karakteri, yıllar içerisinde teknolojinin de hızla ilerlemesi sonucu ciddi bir değişim geçirmiş durumda. O kadar ki, yılların esmer jönü bu günlerde sarışın olarak karşımıza çıkıyor. 60lı yıllarda bileğinde sette çalışanlardan birine ait Rolex Ref. 6538 ile boy gösteren Bond’dan pek eser kalmamış. 80ler’de çekilen filmlerde, dolmakalemiyle ateş ettiğinde hepimizi şaşkına çeviren ve kendine hayran bırakan gizli ajan Bond, son yıllarda Omega Semaster’ı ile ortalığı havaya uçursa da artık aynı heyecanı veremiyor diye düşünüyorum.

Tüm şartlar bu kadar gelişmişken, teknoloji sayesinde James Bond’un kabiliyetlerinin sınırı limitleri zorlarken, gizli ajanımız hala ilk başlardaki gibi, basit görünümlü saatlerle yoluna devam ediyor.  Bence artık köklü bir değişiklik zamanı geldi diye düşünüyorum. Eğer James Bond zorlu görevlerinde kendisine yardım edecek kabiliyetli bir yardımcı arıyorsa, daha komplike görünümlü modellere yönelmesinde fayda var. Biran için sarışın mavi gözlü MI5 ajanımızın “Casino Royal”de içkisine katılan zehirden neredeyse ölmek üzere olduğu sahneyi gözünüzün önüne getirin. Aston Martin’in de kan ter içinde panzehir enjekte edeceğine bileğindeki HYT H0 Silver’ın da kullanılan mavi sıvıyı içerek kendini kurtarsa daha iyi olmaz mıydı?

HYT-Ho-Silver-Mush-W-72-RVB.jpg

Evet, benim James Bond’a bir sonraki macerası için tavsiye edeceğim saat HYT’nin H0 koleksiyonundaki Silver modeli. 

hyt-h0-silver.jpg

burak-bayram.png

BURAK BAYRAM

Karakterin bir sonraki saati ne olmalı..? diye sorduğumuzda ben tavsiyemi Seiko Astron GPS Solar olarak belirtiyorum. Seiko, marka olarak karakterin geçmiş bölümlerden aşina olduğu bir isim öncelikle.. Ayrıca ileri teknoloji içeren pek çok özelliğe -“Q” eklediği için değil, fabrikadan o şekilde çıktığı için- sahip. Kaldı ki modelin güncelleştirmeye uygun, modern de bir yapısı var. Kesintisiz uydu bağlantısı sayesinde dünyanın her yerinde yerel saati doğru şekilde okumak mümkün.

Herhangi bir ışık kaynağından şarj olabilen Seiko Astron GPS Solar, 100M su geçirmezlik değeri ve darbeye pek de dayanıklı olmayan yapısı ile belki biraz problem yaratabilir ama sorun yok, Q ne güne duruyor..? Son olarak “James Bond ve takım elbise” konusunda da Astron’u başarılı bir model olarak gördüğümü söyleyebilirim. Özellikle komple paslanmaz çelik versiyonun smokin ile gayet iyi duracağını düşünüyorum. “ Olur mu canım öyle şey..? “ diyenler elbet olacaktır. O zaman ben de onlara sorayım; “ Lepiska sarı saçlarıyla eski Boy Band üyesi gibi duran Daniel Craig’ten James Bond olurken nerdeydiniz acaba..?”

seiko-astron-SSE077.jpg

Doruk.png

DORUK ÇELEBİ

Elbette gönlümden geçen model Rolex Submariner Ref. 116610 LN. Omega reklam anlaşmasıyla Rolex’in tahtını ele geçirmiş olsa da Bond fanatiklerinin de benimle hem fikir olduğuna eminim.

Sorun şu ki günümüz tüketim toplumunda Submariner fazlasıyla sıradan bir seçim haline geldi. Dünyanın en karizmatik ve yetenekli ajanının vizyonu beyaz yakalı hayalinden öteye geçmeli. Bu durumda aklıma ilk gelen marka Richard Mille oluyor. Yüksek performans ve teknolojik oyuncakların film için rahatlıkla eklenebileceği saatler. Üstelik o kadar koşuşturma içinde hafifliğiyle Bond’u düşmanlarından bir adım öteye taşıması da cabası. Richard Mille RM50-03 McLaren. Eh hazır el atmışken şu Aston Martin’i de bir McLaren ile değiştirsek fena olmaz. İngiliz sempatizanlığına da hız kesmeden devam edebilirler böylece.

mclaren-richard-mille-rm-50-03.jpg mclaren-richard-mille-rm-50-03-2.jpg

Üzgünüm Bond, Omega’dan daha iyisini hak ediyorsun.

cenk-oncu.png

CENK ÖNCÜ

Bir sonraki James Bond filmi ile ilgili detaylar henüz belli değil. Hatta beyazperdede karaktere hayat veren altıncı aktör unvanını taşıyan Daniel Craig’in bir sonraki filmde rol alıp almayacağı bile daha netlik kazanmadı. Ancak karakterin kolunda yine türlü marifetlere sahip bir saatin olacağı aşikâr..

Şimdiye kadar Rolex, Seiko ve Omega gibi markalardan saatler tercih eden Bond, biraz daha butik üretim yapan markalara yönelmeli diye düşünüyorum. Benim bir sonraki Bond macerası için seçtiğim saat Blancpain Tribute to Fifty Fathoms. 300 metre su geçirmezlik değeri ile karada olduğu kadar suda da Bond’un yanında olacak Fifty Fathoms, safir camı ve bezeli ile çizilmelere karşı da son derece dayanıklı. Sonuçta karakterimiz zorlu geçen operasyonların ardından, güzel bir kadınla çıktığı yemekte de şıklığını korumalı.  İngiliz istihbarat ajansı MI5’in beyni Q karakteri, kadrandaki “NO RADIATION” yazısının da hakkını verecektir diye düşünüyorum. Yeni filminde Bond, Blancpain Tribute to Fifty Fathoms saati ile belki de tek başına bir kimyasal tehdit oluşturabilir.

blancpain-fifty-fathoms-5015B-1130-52.jpg

 

witchwatch-.png

WITCH WATCH

Bir sonraki filmde Bond’dan başka herhangi bir şeyi fark edebilir miyim bilmiyorum ama takacaksa bu sefer bir değişiklik yapsın ve bir Chanel taksın!

Hem stiliyle her zaman gözümüzü kamaştıran Bond’a yakışır hem de mekanik saatçilikte gün geçtikçe kendini gösteren Chanel’e en azından yaptığı Ar&Ge çalışmalarının hakkı teslim edilmiş olur. James Bond gibi bir karakterin, kadınla özdeşlemiş, üstelik de saat firması olmayan bir markanın saatini takması özellikle bu dönemde birçok açıdan dikkat çekecektir.

MONS-EUR-DE-CHANEL-WATCH-2.jpg

Artık klasikler yeter diyorum ve James Bond’dan bizi şaşırtmasını ve her zamanki gibi büyülemesini bekliyorum zira artık IWC, Omega görmekten hiç şaşırmıyoruz…

Monsieur de Chanel

MONS-EUR-DE-CHANEL-WATCH.jpg

emre-sisman-3.jpg

EMRE ŞİŞMAN

James Bond karakteri, ünlü roman kahramanına hayat veren Daniel Craig’in üstün oyunculuğu ile birlikte daha agresif ve daha duygusuz bir hal aldı diyebiliriz. Gelişen teknolojinin de etkisiyle Bond’un her zamankinden daha teknolojik olduğunu da söylemek mümkün zira saatin kurma kolundan çıkardığı misina ile düşmanlarını alt ettiği yıllar artık geride kaldı. Bütün bunları göz önüne alarak ben tercihimi TAG Heuer Connected Modular 45 olarak belirtiyorum.

tag-heuer-connected-modeular-45-1.jpg

Baselworld 2017 bünyesinde tanıtılan ve piyasanın en gelişmiş Android tabanlı akıllı saati olarak kabul edilen model, üç farklı kullanım alternatifi ile geliyor. Teknolojik yenilikler konusunda takıntılı kahramanımız James Bond dâhil hemen herkesin beğenisini kazanan Connected Modular 45, farklı modül seçenekleri ile oldukça çok yönlü bir kullanım imkânı sunuyor. Tourbillon eşapmanlı modülün dönüşüyle poker masasındaki herkesi hipnotize edebilecek karizmaya sahip model, otomatik modüllü versiyonu ile ağırbaşlı ve dikkat çekmeyen bir profil çizerken, akıllı saat modülüyle her türlü elektronik ve dijital ortama sınırız giriş hakkı sunuyor. 

tag-heuer-connected-modeular-45-kapak.jpg

Benzer Haberler