alexa 102633 | 102632 | 102634 | Bulgari Bulgari | Carbon Gold | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bulgari Bulgari Carbon Gold

Bvlgari.jpg

Ünlü mücevherat markası Bulgari’nin ikonikleşmiş koleksiyonu Bulgari Bulgari’den Carbon Gold modeli butiklerdeki yerini aldı. Saatin detaylı çekim fotoğrafları ve incelemesi haberimizde.

bulgari-bulgari-carbon-gold-ref102634-1-.jpg

1884 yılında İtalya’da mücevher markası olarak kurulan Bulgari, geçen yıllarla beraber ürün gamını genişletmiş ve modaya yön veren bir marka haline gelmeyi başarmış bir isim... Markasını, hem mücevherat hem de saat modellerinin üzerine gayet görünür bir şekilde işlemesiyle dikkat çeken Bulgari, bugün prestij sembolü olarak kabul edilen markaların başında geliyor.

Geçtiğimiz sene 40. Yılını kutlayan (1975) Bulgari Bulgari saat koleksiyonu, geçen bu süre zarfında horolojik olarak oldukça önemli modellere ev sahipliği yaptı. Bunların başında hiç şüphesiz 2014 senesinde duyurulan dünyanın en ince tourbillon eşapmanlı mekanizması ve 2016 senesinde tanıtılan şimdiye kadar üretilmiş en ince minute repeater saat olan Bulgari Octo Finissimo Minute Repeater geliyor. Bu iki özel modelin detaylı incelemelerine daha önce Horobox’ta yer vermiştik. Bugün inceleme köşemize konuk olan saat ise Bulgari Bulgari Carbon Gold.

bulgari-bulgari-carbon-gold-ref102634-9-.jpg

1975 senesinde ilk defa üretilen Bulgari Bulgari modeline baktığımızda, güncel model ile olan benzerlikleri dikkatimizden kaçmıyor. Bir markanın/modelin ikon haline gelmesi, yıllar geçmesine rağmen güçlü tasarımı sayesinde halen üretilebiliyor olması ile doğru orantılı bir durum. Bulgari Bulgari Carbon Gold bu duruma en iyi örneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

cms_block_image_1934.jpg

Saatin kasasında paslanmaz çelik üzerine carbon gold malzeme uygulaması yapılmış Bu sayede görünüm ve dayanıklılık olarak saat daha iyileştirilmiş. 40mm çapındaki kasası ile günlük kullanımda konfor vaat eden saat, makul kasa boyutları ile bayan kullanıcılar tarafından da tercih edilebilir bir model haline gelmiş. 30 metrelik su geçirmezlik değeri günümüz standartlarının altında kalıyor desek de deri kordonlu bir saati suyla temas ettirmek isteyeceğinizi düşünmüyorum.

bulgari-bulgari-carbon-gold-ref102634-7-.jpg

Saatin kasasının sol yanında altın plaka üzerine 1884 yazısı markanın kuruluş yılına gönderme yapıyor.

bulgari-bulgari-carbon-gold-ref102634-6-.jpg

Bulgari Bulgari Carbon Gold üç farklı kadran rengine sahip; siyah, kahverengi  ve mavi. Üç kadran rengi de mat olarak tercih edilmiş ve tarih diski siyah zemin üzerine beyaz fontta yazılmış. Saatlerin indeks ve kollarında 18K pembe altın kullanımına tepedeki 18K pembe altın detay eşlik etmiş.

bulgari-bulgari-carbon-gold-ref102634-2-.jpg

Saatin kalbinde B77 kalibre görev yapıyor. Saatte 28,800 vuruş yapan mekanizma 42 saatlik güç rezervine sahip. Safir kristal arka kapak sayesinde mekanizmayı seyretmek mümkün kılınmış.

bulgari-bulgari-carbon-gold-ref102634-3-.jpg

Gelelim saatin kordonuna, ilk bakışta tek dikkat edilen nokta örgülü deri bir kordon olsa da daha derine indiğimizde burada da orijinal versiyona bir gönderme olduğunu görüyoruz. 1975 senesinde Bulgari Roma Gold Digital Limited Edition modelinde kullanılan kordon detayı bugün yeniden karşımıza çıkıyor. Her ne kadar örgü deri kordon görsel anlamda albenili dursa da kullanışlılık olarak o kadar iyi olacağını söyleyemeyeceğim. Zira formu ve yapısı ile deformasyona diğer kordonlardan daha çok maruz kalacağını düşünüyorum. Tabi ki bu sadece bir tahmin, zamanla saati kullandıkça nasıl bir sonuç alınacağını hep beraber göreceğiz.

cms_block_nl_image_2182_v_1.jpg

bulgari-bulgari-carbon-gold-ref102634-5-.jpg

2,900 Euro liste fiyatı ile satış noktalarında yerlerini alan bu özel modelleri mutlaka yakından görmenizi tavsiye ediyorum.

bulgari-bulgari-carbon-gold-ref102634-8-.jpg

Benzer İncelemeler