alexa Cadence 8HF Titanium | Alpine Eagle | Chopard | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Chopard Alpine Eagle Cadence 8HF Titanium (Ref. 298600-3005)

Chopard, sport-chic segmentinde yer alan genç model ailesi Alpine Eagle’a yeni bir referans ekledi. Titanyum malzemesinin yanında 8Hz frekansında çalışan mekanizmasıyla da dikkat çeken yeni model, sadece 250 adet limitli üretiliyor.

298600-3005-chopard-alpine-eagle-cadence-8hf-titanium-1.jpg

Sport-Chic, yani lüks spor saat olarak tanıdığımız konsept, saat dünyasındaki yükselişini sürdürmeye devam ediyor. 1970li yıllarda ünlü saat gurusu Gerald Genta’nın Audemars Piguet Royal Oak’u tasarlamasıyla başlayan bu akım, günümüzde lüks saat kültürünün en medyatik yüzünü de temsil ediyor.

Sport-Chic konseptinde birçok markanın farklı fiyat aralıklarında onlarca modeline rastlamak mümkün. Bu durumun en önemli sebeplerinden biri de şüphesiz bu konseptin aslında saatçilik adına ciddi bir uygulama zorluğu bulunmaması. Sport-Chic’i tanımlayan temel özellikleri bir kez daha hatırlamak gerekirse; güçlü, sportif ancak ne çok kalın ne de çok geniş bir kasa (Puristler için mutlaka çelik olmalı), hemen her mevsim ve aktivitede kullanmaya uygun su basınç direnci ve elbette kasayla entegre tasarlanmış, şık ve rahat bir bilezik. Gördüğünüz üzere, ne ciddi bir komplikasyona ihtiyacınız var ne de limitleri zorlayan bir dayanıklılığa...

Tabi bu durum, tasarım olarak işin başlangıcında payı olan modellerin imza detaylarından ilham alan, birçok örneğin ortaya çıkmasına neden oluyor. İlk başta belli birkaç modelin kopyalandığı gibi bir algı oluşsa da, aslında bu uygun fiyatlı örnekler konseptin görece tabana yayılmasını sağlarken, bir yandan da yüksek fiyatlı modellerin popülaritesini körüklüyor.

Bu segmentte yer alan lüks markalardan biri de Chopard. Markanın 1980li yıllarda tanıttığı ikonik St.Moritz model ailesinden ilham alınarak tasarlanan Alpine Eagle koleksiyonu, 2019 yılından bu yana Chopard kataloglarını süslüyor.

En son Horobox Limited Edition projemize, benzersiz kadran rengi ile hayat veren genç model ailesi, bugün yeni bir versiyonla genişliyor. Alpine Eagle tasarım DNA’sına sadık çizgilerinin yanında titanyum malzemesi ve ileri teknoloji ürünü mekanizmasıyla dikkat çeken model mercek altında...

298600-3005-chopard-alpine-eagle-cadence-8hf-titanium-2.jpg

Yeni model, 41mm çapında ve 9.75mm yüksekliğinde tasarlanmış kasa ile geliyor. Ancak bu sefer kasa, ultra-hafif ve aşınmalara dayanıklı özellikleri ile öne çıkan Grado 5 titanyum alaşımından üretiliyor. Burada kısa bir “editörün notu” düşmek isterim; Sport-Chic konseptinde yer alan modellerin alternatif malzemeler kullanılarak üretilmiş versiyonlarını genel anlamda çok başarılı buluyorum. Ciddi meblağlar ödenerek alınan bu tip saatlerin kullanıma bağlı aşınma izleri ile dolması, özellikle içinde bulunduğumuz şu zamanda, pek de kabul edilebilir görünmüyor bana.

298600-3005-chopard-alpine-eagle-cadence-8hf-titanium-5.jpg

Kasanın her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip, safir kristal camlar yer alıyor. Dolayısıyla hem kadranı hem de mekanizmayı zevkle izleyebiliyorsunuz. Alpine Eagle serisindeki diğer modellerde olduğu gibi, Cadence 8HF de 100 metreye kadar su geçirmiyor.

298600-3005-chopard-alpine-eagle-cadence-8hf-titanium-4.jpg

Şık kasaya, aynı titanyum alaşımdan yapılmış bilezik eşlik ediyor. Paslanmaz çelik halini gayet konforlu bulduğum bileziğin, titanyum versiyonu bu konforu daha da yukarılara taşıyacaktır diye düşünüyorum.

Yeni referansın ayırt edici bir diğer özelliği ise kadranı. Genel tasarım anlamında geçmiş modellerle aynı unsurları paylaşan kadran, pirinç zemin üzerine galvanizle patinalandırılmış, güneş ışını desenli zeminiyle göz alıyor. Kadran rengi için markanın Vals Grey adını verdiği gri tonu kullanılmış. Titanyumun kendine has, hafif koyu gri tonu ile birlikte modele monokrom bir görüntü kazandıran bu renk tonu, kuvarsit kiremit çatılı evleriyle tanınan İsviçre kantonu Graubünden'de yer alan ve aynı adı taşıyan köyden esinlenerek adlandırılmış.

298600-3005-chopard-alpine-eagle-cadence-8hf-titanium-6.jpg

Kadranda ilki Chopard logosunun altında yer alan "8 HZ Chronometer" yazısı ikincisi ise hi-beat Chopard modellerine özgü dinamik ok logosu olarak karşımıza çıkan model-spesifik özelliğe ev sahipliği yapıyor. Baton kolların, ok formlu saniye kolunun ve sadece 12 markörü Romen rakamı ile yazılmış baton indekslerin yer aldığı kadranın saat 4:30 hizasında ise tarih penceresi bulunuyor. Alpine Eagle serisinin en önemli özelliklerinden biri, şüphesiz kadran zemininde kullanılan desen. Alp Kartalı’nın göz bebeğinden esinlenerek tasarlanan bu üç boyutlu desenin göz alıcı görüntüsünü takdir edebilmek için ise saati canlı görmek şart...

298600-3005-chopard-alpine-eagle-cadence-8hf-titanium-3.jpg

Modele dair detayların arasında bir başlık da mekanizma için açmamız gerekiyor. Chopard Alpine Eagle Cadence 8HF Titanium gücünü, marka bünyesinde tasarlanıp üretilen, Caliber 01.12-C mekanizmadan alıyor. Mekanizmanın öne çıkan özelliği ise, kadranda da vurgu yapılan, yüksek hızlı çalışma frekansı zira yeni mekanizma 8Hz (57.600vph) salınım değeriyle çalışıyor. Otomatik mekanizma, tam kurulumda 60 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor.

298600-3005-chopard-alpine-eagle-cadence-8hf-titanium-7.jpg

Çoğu mekanik kol saati genellikle 2,5Hz ile 4Hz arasında değişen frekanslarda çalışırken, 5Hz ve üzeri yüksek frekansların, mekanizmaların daha kararlı ve hassas çalıştıkları kabul ediliyor. Bu alanda uzun yıllardır çalışma yapan Chopard, ilk hi-beat modelini 2012 yılında piyasaya sürmüştü. L.U.C 01.06-L mekanizma ile donatılan L.U.C 8HF, 8Hz salınım frekansıyla ilk deneysel bir modeldi. Yüksek frekans modelleri sırasıyla 2014'teki LUC 8HF Power Control ve 2017'deki Superfast Power Control Porsche 919 HF takip etmişti.

298600-3005-chopard-alpine-eagle-cadence-8hf-titanium-8.jpg

Sadece 250 adet ile limitli üretilen model için belirlenen liste fiyatı ise CHF 19,000. Marka prestiji, koleksiyonun saat dünyasındaki geçmişi ve modele özgü hem estetik hem de teknolojik detayların bütünü düşünüldüğünde, rakamın gayet makul olduğunu düşünüyorum. Tabi saate ulaşabilirseniz...

Benzer İncelemeler