alexa Dubai Watch Week 2021 | Alignment of the Fittest | Georges Kern | Anish Bhatt | Sektörden
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Editörün Gözünden Dubai Watch Week 2021

Fiziksel etkinliklerin yavaş yavaş saat dünyasına geri gelmeye başladığı şu günlerde varlığı ile endüstrinin yüzünü gülümseten Dubai Watch Week 2021 izlenimlerini, etkinliğe Horobox’ı temsilen katılan Genel Yayın Yönetmenimiz Serdar OAL’dan dinledik.

editorun-gozunden-dubai-watch-week-2021-1.jpg

Herkese merhaba... İzlenimlerimi aktarmaya başlamadan önce, tekrar fiziksel bir saat fuarına katılmış olmaktan duyduğum sevinç ve heyecanı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Dubai Watch Week, lüksün yeni merkezi Dubai’yi kıtalar arası bir köprü haline getiren, çok önemli bir etkinlik. Orta Doğu’nun dev lüks mağaza zinciri Ahmed Seddiqi & Sons’ın desteği ile düzenlenen fuar, sağlam adımlarla saat endüstrine yön veren etkinlikler arasında yerini alıyor.

editorun-gozunden-dubai-watch-week-2021-2.jpg

Peki, bu sene Dubai Watch Week nasıl başladı, nasıl devam ediyor?

Fuar her yıl olduğu gibi bu yıl da birçok önemli markayı aynı çatı altına topluyor. Ancak burada markaların yeni modellerini görme şansının yanı sıra, sektör duayenlerinin katıldığı çok önemli panel ve seminerlere de katılabiliyorsunuz.

editorun-gozunden-dubai-watch-week-2021-6.jpg

Bu paneller içerisinde benim en çok dikkatimi çeken “ Alignment of the Fittest “ paneli oldu. Saba Danışmalığın kurucusu ve CEO’su Cyba Audi’nin moderatörlüğünde geçekleşen panelin katılımcıları arasında şu an Breitling’in CEO’su konumunda bulunan sektör duayeni Georges Kern ve dünyaca ünlü saat fenomeni dostum Anish Bhatt yani sosyal medyadaki hesabıyla WatchAnish de vardı. Avenue Fifty Two’nun kurucusu Lisa Rokny de panel boyunca fikirlerini paylaştı.

Panelden aklımda kalan önemli notlar arasında Kern’ün “bir markanın dijitalleşmesi” konusundaki yorumlarından bahsetmek istiyorum. Malum dijitalleşme günümüz dünyasının en önemli olgularından biri. Özellikle ticari oluşumlar için bir noktada var olma/varlığını sürdürme gibi çok hayati anlamlar taşıyor.

Kern’e göre dijitalleşmek, sadece bir e-ticaret altyapısına sahip olmakla elde edilmiyor. Kern konuyu şu şekilde özetliyor; “Aslında e-ticaret, dijitalleşmenin küçük bir bölümünü oluşturuyor. Dijitalleşmek demek, dijital medya ve bu platformdan sunabileceğiniz hizmetlerin bütününü kapsıyor. Breitling BlockChain sistemini ilk sunan marka oldu mesela bu konuyla alakalı olarak. Bunu yaparken de takip edilebilirlik, orijinallik ve şeffaflık gibi kavramları göz önüne aldık. Biz Breitling olarak çok kanallı satış sistemini kullanıyoruz. Dolayısıyla hem online hem de offline yani butiklerimiz ve bayilerimiz kanalıyla satış yapıyoruz. Şöyle bir gerçek var; karar verme aşamasının 70%si, online kanallar üzerinden gerçekleşiyor. Ancak saat endüstrisine baktığımızda bu oran 10-15% civarlarına iniyor. Genç müşteriler bile saatleri fiziksel olarak, butiklerde incelemek istiyor. Evet pandemi dönemi bu oranlarda artışa neden olmuş olabilir ancak bu kesinlikle ağırlıklı olarak artık online’ın önde olduğu anlamına da gelmiyor. “

editorun-gozunden-dubai-watch-week-2021-3.jpg

Bu önemli bilgilerin yanı sıra, sosyal medyada hızla popülerleşen hesapların ve şahsiyetlerin aslında ne kadar gerçek oldukları da yine konuşulan konular arasındaydı. Tabi bu konuya açıklık getirmek görevi de değerli dostum Anish’e düştü. Anish’in konu ile ilgili fikirleri ise şöyle; “ Burada orijinallik önemli. Çünkü takipçi kitlemizin bizlerle aynı çizgide buluştuğu nokta zaten orijinallik. Bu konuda bize güveniyorlar çünkü sosyal medya ve geri kalan hayatlarımız arasında çok da bir fark yok aslında. Bizim ortaya koyduğumuz ürünün iki farklı yönü var. Birincisi, kendimiz üzerinden bir yaşam tarzı sunuyoruz. Bunun içinde tercihlerimiz, zevklerimiz var. Diğeri ise, saat dahil lüks sektöründeki pek çok marka için strateji, içerik tasarlama, marka konumlandırma ve 360 derece dijital danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Elbette WatchAnish hayatına bir tek kişi olarak başladı. Çıkış noktası benim zevklerim, yaşam tarzımdı. Şu an geldiğimiz noktada ise 30 kişinin çalıştığı bir organizasyondan bahsediyoruz. ”

editorun-gozunden-dubai-watch-week-2021-4.jpg

Panelde konuşulan bir diğer önemli konu da kendi alanlarında başarı ve üne kavuşmuş simaların “marka dostu” olarak tercih edilmesi oldu. Sonuçta belli bir ölçek ve bütçenin üzerinde güce sahip her marka, bir marka dostu veya marka yüzü tercih ediyor. Bu durum, artık sektörün vazgeçilmez pazarlama argümanlarından biri haline gelmiş durumda. Peki markalar bu simaları seçerken neye dikkat etmeli, doğru kişiyi nasıl seçmeli? Kern bu konuya Breitling penceresinden şöyle açıklık getiriyor; “ Mutlaka herkesin tanıdığı bir ünlü olmasına gerek yok. Biz alanında en iyi olan insanları tercih ediyoruz. Dünyanın en başarılı kadın sörfçüsü gibi mesela. Markayı en iyi yansıtan kişilere yöneliyoruz. “

editorun-gozunden-dubai-watch-week-2021-9.jpg

Sonuç itibarıyla sektöre dair önemli konuların konuşulduğu, faydalı bir panel oldu. Horobox’ın kısa zamanda geldiği başarılı noktayı anımsatan örneklerin, endüstriye damgasını vurmuş şahsiyetler tarafından dile getirilmesi ise hem yaptığımız işe olan sevgi ve saygımızı hem de temel olarak aldığımız değerleri bizlere tekrar hatırlattı.

editorun-gozunden-dubai-watch-week-2021-7.jpg editorun-gozunden-dubai-watch-week-2021-8.jpg

Dubai Watch Week 2021 özel içeriğimiz günlük olarak güncellenmeye devam edecek. Tüm yeni modeller, saat endüstrisindeki gelişmeler ve fuara dair önemli notlar için izlemede kalın...!

Görüşmek üzere...
Benzer İncelemeler