alexa Excalibur 42 | Roger Dubuis | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Excalibur 42

42.jpg

Sayfalarımızda daha önce Chronoexcel modeline yer verdiğimiz Roger Dubuis, adını Kral Arthur’un efsanevi kılıcı Excalibur’dan alan serisinin 42mm kasa çapına sahip versiyonuyla bir kez daha mercek altına girdi.

_DSC8120.jpg

_DSC8334.jpg

Model isminden de anlaşılacağı üzere saatin kasası 42mm çapa sahip. 45mm kasa çapına sahip versiyonuyla kıyaslandığında bir klik küçük duran Excalibur 42 hem geniş kadranı hem de ince bezel yapısıyla pek çok 42mm saatten daha büyük duruyor.

_DSC8340c.jpg

İncelemize konu versiyon metalik gri kadran rengine sahip. Farklı açılardan gelen ışık karşısında grinin farklı tonlarına bürünen kadranın özellikle merkezden dışa doğru deforme olacak şekilde tasarlanmış romen rakamı indeksleri çok şık.

Geniş sayılabilecek alt kadrana sahip küçük saniye kolu da yine kadrana hareketlilik getiren diğer tasarım detaylarından.

_DSC8344.jpg

Saatin kolda oldukça konforlu olduğunu söylebiliriz.

Standart tasarımlardan farklı olarak üçüncü bir orta boynuz ile sabitlenen ve bağlantı noktasında hafif içbükey forma bürünen deri kayış geniş kasayı başarılı şekilde dengeleyerek konforlu kullanım olanağı sağlıyor.

Geneve Mark sahibi bir markadan beklendiği üzere saatin her noktasında üstün kalite ve özenli işçiliği görmek mümkün.

Saatin içinde Roger Dubuis üretimi kalibre RD620 yer alıyor.

Son derece özenle yapılmış işlemeleri ve üst düzey saatlerde görmeye alıştığımız mikro rotoru ile oldukça beğendiğimiz kalibrenin tam kurulumda 52 saat güç rezervi sunduğunu da belirtelim.

_DSC8338.jpg _DSC8336.jpg _DSC8337.jpg

Bu derece güzel dekore edilmiş bir kalibreye yakışacak şekilde cam arka kapak da yine başarılı detaylardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Bu arada Excalibur 42 için Limited Edition versiyonlar da üreten Roger Dubuis bu versiyonlarda RD622 referanslı kalibreye yer vermiş.

Teknik olarak RD620 ile benzer özellikler sergileyen RD622’nin en önemli farkı küçük saniye yerine merkeze yerleştirilmiş saniye kolu tasarımı.

_DSC8348.jpg

42mm’lik kasa çapıyla 45mm’lik versiyona göre biraz daha kompakt hale gelmiş Excalibur özellikle farklı ve iddialı tasarımlardan hoşlanan kullanıcılar veya markayla tanışmak isteyen ancak oversized kasa ebatları nedeniyle tereddütlü yaklaşan saat severler için başarılı bir alternatif.

Benzer İncelemeler