alexa H77796535 | X-Wind Auto Chrono | Khaki Aviation | Hamilton | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Hamilton Khaki X-Wind Auto Chrono Limited Edition (Ref. H77796535)

hamilton-logo-2.png

Baselworld 2018’de saat severlerin beğenisine sunulan Hamilton Khaki X-Wind Auto Chrono modeli inceleme köşemizin konuğu oldu. Swatch Group bünyesinde uygun fiyatlı modelleri ile büyük bir kitle tarafından takdir gören markanın “tool watch” modellerinden X-Wind Chrono modeline gelin yakından göz atalım.

h77796535-hamilton-khaki-x-wind-auto-chrono-limited-edition-1.jpg

Geçtiğimiz sene aynı modelin kronograf fonksiyonu olmayan versiyonu için de bir inceleme yazısı hazırlamıştım. Dilerseniz incelemeye buradan ulaşabilirsiniz. Teknik anlamda çok fazla bir değişiklik olmasa da, model açısından bir eksik diyebileceğimiz kronograf fonksiyonunun eklenmesi ile saatin tematik karakteri pekiştirilmiş. Sonuçta “sürüklenme açısı hesaplayıcı” fonksiyonu bulunan bir modelden bahsediyoruz, kronograf gibi havacılıkla ilgili en temel özelliklerden birinin olmaması, model için olumsuz bir durumdu.

h77796535-hamilton-khaki-x-wind-auto-chrono-limited-edition-2.jpg

Ref. H77796535 ürün kodu ile piyasaya çıkan mode,l 45mm kasa çapına sahip. Son yıllarda saat kasaları küçülme trendinde olsa da pilot saati ve tool watch kelimeleri yan yana geldiğinde, 45mm ideal bir ölçü halini alıyor. 14,85mm toplam yüksekliğin de, ince bilekli kullanıcılar için bile, konfor açısından sorun yaratmayacağını söylemek mümkün. Her iki yüzünde de çizilmelere dayanıklı safir kristal cama yer verilen model 10 bar (100 metre) su geçirmezlik değeri sunuyor.

h77796535-hamilton-khaki-x-wind-auto-chrono-limited-edition-4.jpg h77796535-hamilton-khaki-x-wind-auto-chrono-limited-edition-9.jpg

Kasadan bahsediyorken saatin kurma kollarına değinmeden olmaz. Modelin sol yanında kronograf butonları ve kurma kolu yer alırken, saatin sağında yer alan kurma kollarından yanal rüzgarları hesaplamaya yarayan diskler kontrol ediliyor. Pilotlar için oldukça önem arz eden bu hesaplama artık dijital olarak yapılabiliyor olsa da böylesine önemli bir fonksiyonu bileğinize taşıyor olmanız etkiyici bir durum.

h77796535-hamilton-khaki-x-wind-auto-chrono-limited-edition-6.jpg

Modelin kadran dizilimi alıştığımız X-Wind tarzından çok da farklı değil. Kronograf alt kadranları ve tarih göstergesi standart yerlerinde konumlanmış. Bezel ile kadran arasında yer alan gösterge ise yukarıda bahsettiğim bu hesaplamaları yapmanıza yarayan indeksleri barındırıyor.

h77796535-hamilton-khaki-x-wind-auto-chrono-limited-edition-3.jpg h77796535-hamilton-khaki-x-wind-auto-chrono-limited-edition-5.jpg

Modelin içinde, Swatch Group çatısı altında faaliyetlerine devam eden mekanizma üreticisi ETA’nın en önemli kalibrelerinden kabul edillen Valjoux 7750 temel alınarak tasarlanmış otomatik kronograf özellikli mekanizma görev yapıyor. Valjoux 7750 saat endüstrisinde belki de en fazla üretilen otomatik kronograf kalibrelerden biri ancak incelemeye konu modelin içinde yer alan mekanizmanın ilk silikon balans çarkı ile donatılmış versiyonu olma özelliğini taşıyor. Caliber Ref. H-21-Si adı verilen mekanizma 4Hz (28.800vph) hızında çalışıyor ve tam kurulumda 60 saatlik güç rezervi sunuyor. C.O.S.C. sertifikalı mekanizma, silikon balans çarkı sayesinde ısı değişikliklerinden ve manyetik ortamlardan minimum etkileniyor.

h77796535-hamilton-khaki-x-wind-auto-chrono-limited-edition-7.jpg

Modelin üzerinde, klasik pilot saatlerinin vazgeçilmez tamamlayıcısı zımbalı deri kordon yer alıyor. İstenirse metal bilezikli ile de tercih edilebilen model için benim tercihim kesinlikle deri kordon olacaktır. Metal bilezik ile kullanım ömrü artıyor da olsa, modelin karakterine zımbalı deri kayışın daha iyi uyduğunu düşünüyorum.

h77796535-hamilton-khaki-x-wind-auto-chrono-limited-edition-8.jpg

1918 adet ile limitli üretilen model, Hamilton yetkili satış noktalarında 2500,00 CHF liste fiyatı ile satışa sunuluyor. Hem mekanik hem de kozmetik özellikleri ile fiyat/performans konusunda iddialı bir alternatif olan model, özellikle uygun fiyatlı ve fonksiyonel klasik pilot saati arayan kullanıcılar için alışveriş listesine üst sıralardan girmeyi başarıyor.
Benzer İncelemeler