alexa 5140G | Grand Complication | Patek Philippe | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Hem Akıllı,Hem Alımlı. Patek Philippe 5140g

patek-philippe-logo.png

Birçok saat sever tarafından 3970 referans ile birlikte, Patek Philippe tarihinin en önemli ve gerçek komplikasyonlu saatlerinden biri olarak kabul edilen 3940 modelinin ömrü tam 20 sene sürmüştü.

L1000871_zpsd6c6797d.jpg Patek-Philippe-3940G2.jpg

Patek 3970Patek 3940

2006 yılında 3940 modelinin devamı niteliğinde olan ve bugün incelemekte olduğumuz 5140 Patek Philippe tarafından piyasaya sürüldü.  Sarı, beyaz ve kırmızı altın seçeneklerinin yanı sıra mavi kadranlı  platin kasa versiyonu da olan model efsanevi 240Q referanslı kalibre ile satışa sunulmuştu.

_DSC4335b.jpg

_DSC7226_.jpg _DSC7224_.jpg

Mikro rotoru sayesinde ultra ince yapıya sahip olan bu otomatik kalibre, yüksek saatçilik tarihinin en önemli komplikasyonlarından biri olan “Perpetual Calender” yani sonsuz takvimi barındırmakta olup Patek Philippe tarafından güncel koleksiyonda da kullanılmaya devam etmektedir.

_DSC7235_.jpg

“Perpetual Calender” özelliği sayesinde herhangi bir düzeltmeye gerek kalmadan, yıllarca tarihi hatasız gösterebilen modelden, kadranda saat 6 hizasına yerleştirilmiş göstergeden de ayın durumunu takip etmek mümkün. 

Ay fazı göstergesinin merkezinde dönen küçük kol ayın günlerini gösteriyor. Saat 3 hizasındaki göstergeden de artık yıl ve ayları takip etmek mümkün. Haftanın günleri ve 24 saat göstergesi de kadranın 9 hizasına konumlandırılmış.

_DSC7227__.jpg

Saati kurmak için kurma kolunu bir kez çekmek yeterli. Takvim e ay fazı ayarlamaları için ise kasanın etrafına yerleştirilmiş dört adet buton mevcut.

Kutu içeriğinde sunulan küçük bir alet sayesinde saat 9 hizasındaki butona basarak haftanın günlerini, saat 11 hizasından ayın günlerini, saat 1 hizasındakinden de ayları ayarlamak mümkün. 6 hizasındaki buton ise ay fazını ayarlamak için kullanılıyor.

_DSC7242_.jpg _DSC7245_.jpg

"Perpetual Calender" komplikasyonunun en dikkat çeken özelliği şüphesiz "artık" diye tabir edilen ve Şubat ayının 29 çektiği yıllarda tarihin ayarlamaya gerek duymadan doğru bir şekilde devam ediyor olması.

Aşağıdaki videolarda tarihin 28’den 29 Şubat’a ve akabinde 1 Mart’a ne şekilde atladığını izleyebilirsiniz :

37.2 mm çapında olan süper ince bir kasanın içinde bu kadar kabiliyetli bir kalibre olması, insanı gerçekten şaşırtıyor ve hayranlık uyandırıyor. 5140, Bilekte olduğu adeta unutulacak kadar hafif ve konforlu bir saat. 45 saat civarında güç rezervi günümüz şartlarında çok fazla olmasa da bizce böyle bir model için gayet yeterli.

Saatin safir camına içerden anti-refle uygulaması yapılmış. Bu sayede kadranın kusursuz güzelliği net bir şekilde izlenebiliyor.

Kalibrenin sofistike detayları da arka kapakta da kullanılan safir camın altından hayranlıkla izlenebiliyor.

Beyaz altından yapılmış olan ikinci kapakta kutu içeriğinde sunulmakla beraber, kullanıcı tarafından kolayca değiştirilebilen bir yapıya sahip.

_DSC7227_.jpg

_DSC7237_.jpg _DSC7241_.jpg

Hafif parlak görüntü veren ve katlanan klips ile sunulan timsah derisinden yapılmış olan kayış saatin konforunu ciddi bir şekilde arttırıyor. 

_DSC7248_.jpg

Patek Philippe, saatçilik dünyasında her zaman en üstte anılmış bir marka ve 5140 bu prestiji, kullanıcısına sonuna kadar hissettiriyor. Küçük ama göz alıcı yapısı, bilekteki duruşu ve konforu ile bizden tam not alıyor. Benzer özelliklere sahip rakipleri ile kıyaslandığında fazlasıyla kabul edilebilir fiyatı ile Horobox olarak tereddütsüz önerebileceğimiz bir model. (Fotoğraflara tıklayarak izleyebilirsiniz.)

Benzer İncelemeler