alexa IW395001 | Timezoner | Pilot’s Watches | IWC | Chronograph | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

IWC Pilot’s Watches Timezoner Chronograph IW395001

Pilot saatleri denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri şüphesiz ki IWC oluyor. Markanın bu yıl yenilediği koleksiyonunda özellikle kasa boyutlarındaki farklılıklar fazlasıyla ilgi çekmişti. Bununla beraber seriye eklenen TIMEZONER CHRONOGRAPH modeli değişik komplikasyonuyla senenin favori saatlerinden biri olmayı başardı.

iwc-timezoner-chronograph-iw395001.jpg

Zaman dilimi farklılıklarını takip edebildiğim mekanik saatler her zaman ilgimi çekiyor. Bunun en büyük sebebi de sanırım sık seyahat eden biri olmam. Yolculuklarım sırasında saatimi tek hareketle gittiğim bölgenin zamanına ayarlamak benim için ayrı bir keyif. Bir nevi metro istasyonları arasındaki süreyi tek tuş kronograflı saatimle ölçmek gibi bir şey. Mekanik saat tutkunları için her ne sebeple olursa olsun komplikasyonlardan faydalanmak ayrı bir zevk değil mi sizce de?

Kişisel koleksiyonumda GMT fonksiyonlu birkaç saatim var. Bu komplikasyonun ne olduğu ve nasıl kullanıldığı hakkında bir süre önce kısa bir video paylamıştık.

Bugün elimdeki saat ise yine sık seyahat edenler için tasarlanmış özel bir komplikasyona sahip ama bildiğimiz GMT fonksiyonundan farklılıklar gösteriyor. Sene başında katıldığımız SIHH fuarında tanıtılan IWC PILOT’S WATCHES TIMEZONER CHRONOGRAPH modeli ilk gördüğümde fazla ilgimi çekmemişti. Aslında Top Gun serisindeki “BOUTIQUE RODEO DRIVE” modeline bakmaktan diğer saatlere yeteri kadar ilgi gösterememiştim. Yeniliklerin tanıtıldığı gösterimden sonra IWC Türkiye ekibinin çabalarıyla ayarladığımız özel foto çekimi sırasındaysa Timezoner Chronograph dışında başka bir modele bakamadım desem abartmış olmam.

iwc-timezoner-chronograph-iw395001-2-.jpg

Kısaca açıklamak gerekirse bu komplikasyon basit bir bezel hareketi ile zaman dilimini ileri ya da geri ayarlamayı mümkün kılıyor. Bezelin üstünde zaman dilimlerini gösteren 24 farklı şehrin ismini görebiliyoruz. İleri ya da geri döndürüldüğünde akrep bezelle birlikte hareket ediyor ve o an içinde bulunduğunuz zaman dilimine ayarlayabiliyorsunuz. Bezel hareketi sadece akrebi değil aynı zamanda 24 saat göstergesinin kolunu ve buna bağlı olarak tarih çarkını da senkronize şekilde çeviriyor. Dolayısı ile saatinizi bulunduğunuz yerdeki zamana sadece bezeli hareket ettirerek ayarlamanız mümkün oluyor. Bezeli hareket ettirmek için karşılıklı iki noktadan bastırmak gerektiğini de unutmadan hatırlatayım.

Bu fonksiyonu kullanabilmek için öncelikle saatinizi doğru ayarlamanız gerekiyor. Yapmanız gereken bulunduğunuz saat diliminin yazılı oluğu şehir ismini bezelde 12 konumuna getirmek ve akabinde tepe vasıtasıyla zamanı ayarlamak.

iwc-timezoner-chronograph-iw395001-3-.jpg

Modelde zaman dilimi farklılıklarına dair her detay düşünülmüş. Yaz saati uygulanan bölgelerde karışıklık yaşanmaması için şehir isimlerinin yanına küçük bir “S” harfi yazılmış. Bezel bu konumdayken “Summer” kelimesinin kısaltılmışı olan S harfi, bağlantılı olduğu dilimin yaz saati uygulamasındaki zamanını gösteriyor.

iwc-timezoner-chronograph-iw395001-1-.jpg

Aslında bu tasarımla ilk olarak 2014 Baselworld fuarında tanışmıştık. Uzun araştırmalar sonucunda Michael Vogt’un kurucusu olduğu Vogard tarafından geliştirilen bu komplikasyon, tanıtıldığı yıl tüm patent ve üretim haklarıyla beraber IWC ye satılmıştı.

Bu patent, sektörün başrol oyuncularından IWC’nin kontrolüne geçince geliştirme aşamalarının da hız kazandığı açıkça görülüyor. Markanın tamamıyla kendi üretimi 89760 referanslı kalibreye entegre edilerek fevkalade bir kombinasyon ortaya çıkarılmış. Toplamda 12 saatlik ölçüm yapabilen kronografı saat 12 hizasındaki küçük göstergeden takip etmek mümkün. Geçen saat ve dakika buradan izlenirken saniye ise merkezde dönen koldan izlenebiliyor. Ayrıca Flyback fonksiyonuna da sahip olan kronograf sayesinde zaman ölçümü durdurmaya gerek kalmadan başa alınabiliyor.

Timezoner_Drawing_2016SW_580x580_white-5155100bda94ec59043869ea9a5064df.jpg

68 saatlik güç rezervi de saatin öne çıkan faydalı özelliklerinden biri olarak göze çarpıyor.

Saatin paslanmaz çelik kasası 45mm’lik çapı ve 16mm’lik kalınlığı ile kendi segmenti için ideal boyutta denilebilir. Kasa işçiliği ve kronograf butonlarının hissi IWC işçiliğini tam anlamıyla yansıtıyor. Masif arka kapakta 1930’lu yılların en çok kullanılan sivil havacılık araçlarından biri olan Junkers Ju 52’nin işlemesi mevcut.

iwc-timezoner-chronograph-iw395001-4-.jpg

Siyah kadranın dizilimi gayet başarılı ve yansıma önleyici kaplama uygulanmış safir camın altından rahatlıkla okunabiliyor. 24 saat kolunun üzerindeki kırmızı detay dikkat çekiyor.

iwc-timezoner-chronograph-iw395001-7-.jpg

IWC’nin Pilot saatlerinde görmeye alışık olduğumuz deri kayış ve klips bu modelde de kullanılmış. Gördüğüm en konforlu kombinasyon diyemesem de yeterli rahatlığı sunuyor.

iwc-timezoner-chronograph-iw395001-5-.jpg iwc-timezoner-chronograph-iw395001-6-.jpg

Klasik GMT fonksiyonlu saatlerden farklı olarak 2 zaman dilimini değil sadece içinde bulunduğunuz zamanı akıllı bezel sayesinde kolaylıkla ayarlayabildiğiniz IWC PILOT’S WATCHES TIMEZONER CHRONOGRAPH, markanın bu komplikasyonu ilk kez kullandığı model olarak yerini alıyor. Saatin liste fiyatı 13.200 Euro.

iwc-timezoner-chronograph-iw395001-9-.jpg

Benzer İncelemeler