alexa 905T480 | Chronograph World Timer | Polaris | Jaeger-LeCoultre | SIHH 2018 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph World Timer Ref. 905T480

jaeger-lecoultre-logo.jpg

Jaeger-LeCoultre markasının SIHH 2018’de tanıttığı Polaris koleksiyonundan Chronograph World Timer fonksiyonlu modeli inceleme köşemize konuk oldu. Polaris koleksiyonu içerisinde en fazla komplikasyona ev sahipliği yapması ile dikkat çeken modele gelen yakından bakalım.

905T480-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-world-timer-1.jpg

Jaeger-LeCoultre SIHH 2018 fuarında yeni Polaris koleksiyonu ile rüzgâr gibi geçti desek abartmış olmayız sanırım. İncelemeye geçmeden önce, hem saatseverler hem de otoriteler tarafından büyük beğeni toplayan Polaris Koleksiyonu için daha önce hazırladığımız haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni model 44mm x 12,5mm ölçülerinde hazırlanmış titanyum kasaya sahip. Titanyum malzemenin kullanımı ile saat günlük kullanıma gayet uygun bir ağırlığa sahip olduğunu söylemek mümkün. Saat 10 noktasına “World Timer” fonksiyonunu ayarlamaya yarayan bir tepe yerleştirilmiş. Onun dışında saati ayarlamak ve kronograf fonksiyonunu aktif hale getirmek için gerekli buton ve tepeler saatin sağ tarafına konumlandırılmış.

905T480-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-world-timer-5.jpg 905T480-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-world-timer-6.jpg

905T480-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-world-timer-4.jpg

Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph World Timer modeli 100 metre su geçirmezlik değeri sunuyor. Modelin deri kordonu olduğunu düşündüğümüzde kullanıcıya sunulan bu değer gayet yeterli ve günlük kullanımda güven veriyor. Yazın satın alacağınız NATO veya silikon kordon ile denizde ve havuzda da kullanmak mümkün olacaktır.

905T480-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-world-timer-2.jpg

Dünya saati ve kronograf fonksiyonları ile ön plana çıkan model, iki farklı kadran opsiyonu ile geliyor. Bizim bugün inceleme köşemizde yer verdiğimiz mavi kadrana alternatif olarak siyah renkli opsiyon da bulunuyor.

905T480-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-world-timer-10.jpg

Bi-Compax kronograf dizilimine sahip kadranda, dünya saati fonksiyonuna ait skala kadranın dış çemberine yerleştirilmiş. Aynı zamanda gece gündüz göstergesinin de yer aldığı kadranın indeks ve kollarında beyaz renk Super Luminova malzeme kullanmış. Bu kadar çok komplikasyonu kadranı sıkıştırmadan ve okunabilirliği olumsuz yönde etkilemeden yerleştirerek tasarım konusundaki tecrübesini gözler önüne sermiş.

905T480-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-world-timer-3.jpg

Yine de bu model için bir ekleme yapma imkânım olsaydı sanırım tarih penceresi isterdim. Dünya saati ve gece/gündüz göstergesi gibi fonksiyonlara yer veren böyle bir modelde tarih özelliği de yer almalıydı diye düşünüyorum.

905T480-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-world-timer-7.jpg

Modelin içerisinde yer alan tüm bu fonksiyonlar Jaeger-LeCoultre Caliber 752 sayesinde hayat buluyor. 41 taşlı otomatik mekanizma, 4Hz frekansında çalışıyor ve tam kurulumun ardından 65 saatlik güç rezerv süresi sunuyor. Modelin arka yüzünde kullanılan safir cam sayesinde mekanizma izlenebiliyor.

905T480-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-world-timer-9.jpg

Modelin üzerinde kahverengi deri kordon ve titanyum malzemeden üretilmiş toka yer alıyor.

905T480-jaeger-lecoultre-polaris-chronograph-world-timer-8.jpg

Yeni Polaris Koleksiyonu, SIHH 2018 yenilikleri arasında beni en çok etkileyen ürün gruplarının arasında yerini aldı. Yeni koleksiyon içerisindeki iki favori modelimden birisi olan (diğeri Jaeger-LeCoultre Polaris Memovox) Chronograph Word Timer, Nisan ayı itibari ile butiklerdeki yerini alacak. Jaeger-LeCoultre Polaris Chronograph World Timer için belirlenen satış fiyatı ise 14,299 EURO.

Benzer İncelemeler