alexa Kailash | Suunto | Akıllı Saat | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Kailash İncelemesi

suunto-logo-new.jpg

Son dönemin gelişmekte olan trendi “Akıllı Saat”lerin sektördeki payı gittikçe artıyor. Öyle ki, İsviçre saatçiliğinin önemli markaları dahi bu ilgiyi göz önünde bulundurarak yeni akıllı saat modelleri geliştirmeye başladılar. Gittikçe gelişen teknoloji sayesinde bileğimizdeki bu küçük cihazların boyundan büyük işler yapar hale gelmesi son kullanıcıların da akıllı saatlere olan bakışı değiştirmeye başladı.

Kısaca anlatmak gerekirse eskiden sadece basit zaman ölçümleri, amatör yön tayinleri, nem ve ısı ölçer özellikleriyle öne çıkan bu saatlerin verdiği değerler de çok güvenilir değildi. Şimdi ise adeta vücudunuzun dijital bir parçası olan cihazlar attığınız adımdan nabzınıza, bulunduğunuz noktadan ziyaret ettiğiniz ülkelere kadar onlarca farklı bilgiyi sizlerle doğru bir şekilde paylaşabiliyor.

Suunto_Kailash_13.jpg

Suunto uzun yıllardır saat diyemesek bile bilekte taşınabilecek akıllı cihazlar üretiyor. Outdoor ve dalış sporları için piyasaya sürdüğü modellerle kendi segmentinin zirvesini zorlayan Finlandiyalı marka, Kailash modeli ile bana göre ilk “üst düzey” akıllı saatini piyasaya sürmüş oldu.

Suunto_Kailash_12.jpg

World koleksiyonunun ilk saati olan Kailash ismini Tibet’te kutsal olduğu için daha önce hiç tırmanılmamış 6.000 metre yüksekliğindeki dağdan almış. National Geographic tarafından 2014’te yılın maceraperesti seçilen Kilian Jornet, Kailash’ı “yasak olsa bile her dağcının ilham aldığı bir dağ” olarak tanımlıyor. Böyle bir dağdan esinlenen saatin hedef aldığı kitle de elbette maceraperestler olacak. Saatin şimdilik sadece Iphonelar da çalışan aplikasyonuna verilen isimde bu fikri pekiştirmeye yetiyor: “7R”

Suunto_Kailash_4.jpg

“7R” için sadece gezgin ruhlu ve macera tutkusundan vazgeçemeyenlerde bulunduğu söylenen, DRD4-7R isimli “macera geni”nin kısa hali diyebiliriz. Bazı bilim adamlarına göre keşfetme arzusunu tetiklediği söylenen bu gene sahip olan insanlar risk almaktan çekinmeyen gezgin maceraperestler olarak tanımlanıyor.

Kailash daha kutusundan çıkmadan ilgi çekmeye başlıyor. Siyah alüminyum kutusu belli ki seyahatlerde sizinle birlikte olması için tasarlanmış. Sadece 70 gram ağırlığındaki saati incelemeye başladığınızda ise ilginiz gittikçe artıyor.

Suunto_Kailash_6c.jpg

Saatin üzerindeki 3 butondan en çok kullanılanına da 7R ismi verilmiş. Diğer iki butondan farklı olarak dizayn edilen 7R’a 2 saniyeden fazla bastığınızda Kailash ile tanışıyorsunuz.

Suunto_Kailash_5.jpg

GPS sinyali alan bir yerdeyseniz Kailash  saat, tarih ve konum ayarlarını kendisi yapıyor. Akabinde kullanımı kolay menünün yardımıyla ek ayarlar kullanıcı tarafından yapılıyor.

Suunto_Kailash_3.jpg

Saatin GPS e ilk bağlantı süresi çok kısa sürede gerçekleşiyor. Titanyumdan yapılmış olan bezelin iç kısmına yerleştirilmiş olan alıcı gayet başarılı. İlk planda ev konumunuzu Kailash’a doğru şekilde tanıtmanız çok önemli. Bu konumdan 75 kilometre uzaklaştığınızda Kailash sizi bir seyahatte olarak kabul ediyor ve günlükteki bilgileri ona göre düzenliyor.

Yeni bir mekanı keşfederken belirleyeceğiniz başlangıç noktanıza olan uzaklığınızı gösterip aynı zaman da size yol tarifi yapabilen Kailash, tüm seyahatlerinizi 7R Logbook özelliği sayesinde kaydedebiliyor. Kaç ülke ve şehir gezdiğinizi, yolculuk yaptığınız mesafeyi 7R düğmesine basarak izleyebiliyorsunuz. Kailash günlük ortalama attığınız adım sayınızı bile sizinle paylaşabiliyor.

Suunto_Kailash_2.jpg

Düğmeler gayet başarılı işliyor. Çok sert olmayan bir hissi var ve Kailash butonlara her basışta kısa bir titreşimle size uyarı veriyor.

Suunto_Kailash_16.jpg Suunto_Kailash_5.jpg

Modelin bir başka özelliği de “Adventure Timeline”. Kailash saat ile birlikte sizin seçeceğiniz farklı bilgileri de ekranda animasyonlu bir şekilde gösterebiliyor. Güneşin doğuş ve batış zamanı, yükseklik ya da günlük ortalama adım sayısı saatin geniş ekranının alt bölümünden izlenebiliyor.

Suunto_Kailash_1.jpg

Kailash bu benzersizlik özelliklerinin yanı sıra günlük hayatta ihtiyaç duyulabilecek fonksiyonlara da sahip. 7R aplikasyonu ile eşleştirildiğinde telefonunuza gelen arama ve mesajları da görebiliyorsunuz.

Suunto_Kailash_12.jpg Suunto_Kailash_11.jpg

Alarm, geri sayım, pusula ve kronograf da Kailash’ın barındırdığı özellikler arasında. Ekranı ekstra bir ışık sayesinde kısa mesafeleri aydınlatabilen bir fener haline gelen Kailash’ı diğer birçok akıllı saatten ayıran en dikkat çekici özelliği başka bir cihaza gerek duymadan kendi başına kullanılabiliyor olması. Genelde akıllı saatlerin cep telefonlarına bağımlı olarak çalışıyor olması son kullanıcıların şikayet ettiği bir noktaydı. Görünen o ki Suunto bu modeli geliştirirken bu detayı dikkate almış.

Hayranlık uyandırıcı teknolojik özelliklerinden ayrı olarak Kailash tasarımı ile de birçok rakibini geride bırakacakmış gibi duruyor. 4 farklı renk seçeneği ile satışa sunulan Kailash’ın safir kristal camı ve paslanmaya dayanıklı titanyum bezeli saatin her şart altında kullanılabilmesi için tasarlanmış. Fonksiyonelliğin modernlikle buluşturulduğu kasa ise son yıllarda görmeye alışkın olduğumuz komposit materyalinden üretilmiş. Hafiflikle beraber dayanıklılıkta sağlayan komposit kasaları gelecekteki Suunto modellerinde de göreceğimizi düşünüyorum.

Suunto_Kailash_14.jpg

Saatin kauçuk kayışı kasa ile uyum içerisinde ve alıştığımız Suunto kalitesini yansıtıyor.

Suunto_Kailash_8.jpg

Kailash’ın rakiplerini geride bıraktığı noktalardan biri de tam şarj edildikten sonra 10 güne varabilen pil ömrü. Bazı bilinen akıllı saatlerin 1,5 günü geçmeyen pil ömrü Kailash’ta GPS kapatıldığın da 30 güne kadar çıkabiliyor. Şarj için gerekli kablo kutu içeriğinde mevcut.

Suunto_Kailash_7s.jpg

Suunto_Kailash_15.jpg

Kısa süre deneme şansını bulduğum Kailash için söyleyebileceğim bir olumsuzluk yok ama genel olarak attığınız her adımı kaydeden ve kusursuz şekilde raporlayabilen bu cihazları alacak kişilere seçimlerini bir kez daha gözden geçirmelerini tavsiye ederim. Özellikle eşine arkadaşlarla poker oynamaya gidiyoruz diyerek farklı aktiviteler peşinde koşacak “maceraperestlerin” bu tavsiyeyi dikkate almaları kendi faydalarına olacaktır. 

Suunto_Kailash_10.jpg Suunto_Kailash_9.jpg

Benzer İncelemeler